18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Festiwal Spotkań Kultur otwarty (ZDJĘCIA)

Joanna Biegalska
Udostępnij:
Rozpoczął się Festiwal Spotkań Kultur organizowany przez Filharmonię Lubelską. Kurier Lubelski objął nad imprezą patronat medialny. W niedzielę w lubelskim Trybunale Koronnym na koncercie inauguracyjnym wystąpili młodzi artyści z Francji: szesnastoletnia skrzypaczka Ewa Zavaro i pianista Paul Dorset. Studenci Konserwatorium paryskiego zachwycili lubelską publiczność wykonaniem kompozycji Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina i Cezara Francka.

To był gorący wieczór, dosłownie i w przenośni. Francuscy muzycy przyjechali do Lublina z inicjatywy Association LUBLINIANA, które działa na rzecz współpracy polsko-francuskiej za sprawą wielkiego patrioty i miłośnika kultury dyrektora artystycznego stowarzyszenia Leszka Kańczugowskiego.

Kompozycje Henryka Wieniawskiego zaprezentowane przez Ewę Zavaro, francuską skrzypaczkę polskiego pochodzenia, córkę polskiej skrzypaczki Elżbiety Głąbównej i Pascala Zavaro, bardzo podobały się lubelskiej publiczności. Na początek zabrzmiał na skrzypce solo Kaprys La Cadenza op. 10 nr 7 Henryka Wieniawskiego, który od razu przekonał nas o wybitnym talencie muzycznym Ewy Zavaro. Młodą skrzypaczkę cechuje wielka muzykalność, głęboki ton i swoboda wykonawcza. W Wariacjach na temat własny H. Wieniawskiego pokazała, że sporo już potrafi w zakresie technicznych trudności jakie stawia przed wykonawcą ten piekielnie skomplikowany wirtuozowski utwór. Na zakończenie w wykonaniu Ewy Zavaro usłyszeliśmy zagraną z niezwykłą dojrzałością, jak na młody wiek artystki, Sonatę A-dur C. Francka (części: I i II).

Bardzo uzdolniony okazał się też partnerujący skrzypaczce pianista Paul Drouet. Z wielką uwagą i przyjemnością wysłuchałam w jego wykonaniu nokturnów Fryderyka Chopina. Kolejno zabrzmiały: Nokturn op. 9, Nokturn cis-moll oraz Nokturn op. 15. Na deser pianista zagrał jeszcze Barkarolę op. 60. Paul Drouet harmonijnie też współgrał w formach na skrzypce i fortepian, towarzysząc skrzypaczce.

Na koncert kameralny organizowany w Trybunale Koronnym mimo upalnego wieczoru przyszły tłumy melomanów spragnionych pięknej romantycznej muzyki. Wśród obecnych nie zabrakło Prezydenta Miasta Lublina dr. Krzysztofa Żuka.

Mariola Zagojska, dyrektor Festiwalu podkreślała, że repertuar nie jest przypadkowy, bowiem zarówno Wieniawski jak i Chopin z Francją byli blisko związani kształcąc się muzycznie w Paryżu. Jako wirtuozi i kompozytorzy rozsławili Polskę wśród Francuzów. Podobnie jak robi to dzisiaj obecny dyrektor Association LUBLINIANA Leszek Kańczugowski, który zaprosił do udziału w lubelskim koncercie młodych francuskich artystów.

Gorąco oklaskiwani pozostawią po sobie w Lublinie miłe wspomnienie. Warto dodać, że w foyer Trybunału Koronnego można było oglądać dodatkowo wystawę fotografii Magdaleny Emilii Judyckiej, artystki fotografika mieszkającej na stałe we Francji. Była to interesująca podróż francuskimi śladami.

Nazwa Stowarzyszenia Lubliniana pochodzi od miasta Lublina. Jego celem jest organizowanie imprez kulturalnych pomiędzy Francją a Europą Środkową, zwłaszcza w Polsce. Organizacja na której czele stoi Leszek Kańczugowski, gospodarz sztuki Francusko-Polskiej kultury, inicjator wielu wydarzeń artystycznych z dziedziny: muzyki, sztuki, literatury, teatru, itd.. Organizuje podróże i dyskusje z udziałem artystów i europejskich specjalistów. Stowarzyszenie w 2004 roku było współorganizatorem Sezonu Polskiego we Francji "Nova Polska". Dyrektor artystyczny Leszek Kańczugowski, z wykształcenia historyk sztuki KUL na Wydziale Nauk Humanistycznych, działa aktywnie w Paryżu na rzecz współpracy polsko- francuskiej kultury i sztuki.

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Festiwal Spotkań Kultur 6 lipca o g. 19.00 w Kaplicy św. Trójcy na Zamku Lubelskim. Wystąpi z recitalem skrzypcowym solo Marcin Król. NA wszystkie koncerty festiwalowe wstęp wolny. Zakończenie Festiwalu Spotkań Kultur odbędzie się 8 lipca w niedzielę w Kościele św. Rodziny na Czubach koncertem w wykonaniu Doroty Szostak-Gąski (sopran), Jakuba Gąski (tenor) oraz Sebastiana Kozuba (wiolonczela) i Agnieszki Schulz-Brzyskiej (fortepian).


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek
Pamiętam go z młodości - mieszkał na Lubartowskiej i już wtedy był "lewym typem".
Jedno zostało mu do dziś z tamtych czasów - nigdy nie umiał się ubrać i wyglądał jak fleja, nawet podczas oficjalnych sytuacji.
I snob - mistrz świata w tej dziedzinie - Francja to idealne miejsce dla niego. Raj...
A
Alina
Tak, Leszek to znany w Paryżu kanciarz- Polscy muzycy, których wymienia w "swoim dorobku", i których zrobił tam w konia grali dla niego zawsze tylko raz. I nie chcą o nim słyszeć....
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie