Jak można upamiętnić wielokulturowość i historię dawnej Włodawy i uczcić pamięć poprzednich mieszkańców: Żydów, Ukraińców i Polaków, którzy żyli razem w tym kresowym, klimatycznym miasteczku w dawnych wiekach? Zorganizować festiwal. Tak też się stało.
Kilkanaście lat temu, w 1995 roku, z inicjatywy Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego narodził się pomysł trzech koncertów w trzech włodawskich świątyniach: w kościele Paulinów, w cerkwi i w synagodze. Potem była przerwa, a w 1999 roku impreza na dobre powróciła do Włodawy pod nazwą Festiwal Trzech Kultur. To czas, gdy odbywają się koncerty, przedstawienia z udziałem gwiazd, wystawy, wykłady i spotkania teatralne.
Festiwal odbywa się co roku, zawsze we wrześniu. I na stałe zapisał się w kalendarzu imprez kulturalnych regionu i kraju, zyskując międzynarodową rangę. - Jest to pierwsza impreza w Polsce, która dotyczy wielokulturowości - mówi Anita Lewczuk, pracownik Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. I dodaje: - Wydarzenie to otrzymało wiele wyróżnień ogólnopolskich, regionalnych, międzynarodowych.
Program festiwalu przygotowywany jest według tego samego schematu, ale w ostatnich latach impreza zaczyna się w czwartek. - To jest taki wstęp przed oficjalnym otwarciem. W tym roku, właśnie w czwartek, 18 września, o godz. 19 odbędzie się przedstawienie teatralne - mówi Anita Lewczuk.
Pierwszy, oficjalny dzień festiwalu, piątek, poświęcony jest tradycji żydowskiej. Koncerty i wystawy odbywają się w Wielkiej Synagodze, należącej do Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Drugi dzień poświęcony jest prawosławiu. Wydarzenia rozgrywają się w cerkwi pw. Narodzenia NMP. Ostatni dzień dotyczy tradycji katolickiej. Imprezy odbywają się w kościele pw. św. Ludwika i klasztorze Paulinów. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.
- Na festiwal przyjeżdżają goście z Polski, Ukrainy, Żydzi. Cieszy się on bardzo dużym powodzeniem. W czasie trzech dni zacierają się różnice, trwa dialog kultur, który łączy, fascynuje, inspiruje - tłumaczy Lewczuk.
Tegoroczny Festiwal Trzech Kultur odbędzie się w dniach 19, 20 i 21 września. Obok wydarzeń kulturalnych będzie tętnił życiem festiwalowy bazar.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest 480. rocznica nadania praw miejskich Włodawie. Na tegorocznej edycji festiwalu Andrzej Seweryn będzie czytał Księgę Psalmów w kościele pw. św Ludwika. Z fanami spotka się Cezary Żak, wystąpi Maciej Maleńczuk z Max Klezmer Band.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?