Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Lubelska: w nowym sezonie rocznic jak na lekarstwo

Paweł Franczak
Wieniawski, Mahler, Schumann i trzeci nurt - to oferta lubelskiej filharmonii w sezonie 2010/2011
Wieniawski, Mahler, Schumann i trzeci nurt - to oferta lubelskiej filharmonii w sezonie 2010/2011 Małgorzata Genca
Niestety, dla lubelskiej filharmonii Fryderyk Chopin urodził się tylko raz. Niestety, bo w związku z Rokiem Chopinowskim (obchodzimy go teraz) łatwo było o ministerialne dotacje na inicjatywy artystyczne. Najbliższy sezon, przynajmniej pod względem finansowym, będzie więc trudniejszy.

Filharmonicy mają na szczęście w zanadrzu dwie rocznice - 100. śmierci Gustava Mahlera i 200. urodzin Roberta Schumanna. Ta druga uczczona będzie wykonaniem "Kindertotenlieder" i "I Symfonii D-dur", zwaną "Tytanem", na zakończenie sezonu. Repertuar, jak na Mahlera przystało, pełen romantycznych uniesień i wymagający. Dlatego w roli głównej obsadzono znakomitą polską śpiewaczkę, Jadwigę Rappe, która ma ciekawy pogląd na wykorzystanie jej głosu do Mahlerowskich kompozycji: - Wydaje mi się, że naturalne brzmienie mojego głosu najlepiej pasuje do Wagnera, muzyki rosyjskiej, może również do Brahmsa. Są jednak niektóre pieśni Brahmsa o wysokiej tessiturze, pieśni Mahlera, utwory Bacha czy Lutosławskiego, w których potrzebuję pewnego rodzaju piana. Tego typu efekty wymagają specjalnych zabiegów, wykorzystania odpowiedniego rezonowania głowy - tłumaczy artystka.

Wcześniej, 5 listopada, uczczony zostanie Schumann. W koncercie usłyszymy m.in. "Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129", zagrany przez Rafała Kwiatkowskiego. Młody (urodzony w 1978 roku) wiolonczelista ma imponujące CV. Jest stypendystą Ministerstwa Kultury, a w 1999 otrzymał Paszport Polityki za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Oprócz żelaznego punktu planu koncertowego, jakim jest Koncert Sylwestrowy, lubelska instytucja sięgnie w tym sezonie po jazz, a raczej po tzw. trzeci nurt. To zapomniane określenie ukute przez Gunthera Schullera oznacza muzykę korzystającą po równo z jazzu i muzyki klasycznej. Stąd występ Leszka Możdżera, który 16 stycznia z Orkiestrą Symfoniczną FL zagra George'a Gershwina, czy Michała Urbaniaka, który zabierze się za kompozycje Eberharda Czernego.

W programie nie zabraknie "klasyki klasyki", czyli Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego (zagrają go Jan i Krzysztof Staniedowie 25 marca) oraz lubelskiego akcentu w postaci Henryka Wieniawskiego (17 grudnia, na skrzypcach: Anna Maria Staśkiewicz).

Niestety, nie znamy wciąż szczegółów XV Forum Sztuki Współczesnej (5-17 kwietnia). Wiadomo tylko, że jednym z wydarzeń będzie wieczór poświęcony Stefanowi Kisielewskiemu. Fragmenty felietonów "Kisiela" czytać będzie Wojciech Pszoniak.

Dla orkiestry FL najważniejsze koncerty sezonu odbędą się jednak poza budynkiem filharmonii. Muzycy ruszają wkrótce w tournée po Chinach.

Program

15 października
Program: Benjamin Britten, Piotr Czajkowski. Wykonawcy: Marta Lelek, Jacek Rogala (dyr.)
5 listopada
Program: Robert Schumann. Wykonawcy: Rafał Kwiatkowski
3 grudnia
Program: Johann Brahms, E. W. Korngold. Wykonawcy: Kaja Danczowska
16 stycznia
Program: George Gershwin. Wykonawcy: Leszek Możdżer
21 stycznia
Program: Eberhard Czerny. Wykonawcy: Michał Urbaniak, Wojciech Rodek (dyr.)
8 kwietnia
Program: Michał Spisak, Ludwig van Beethoven. Wykonawcy: Monika Sikorska-Wojtacha, Jerzy Salwarowski (dyr.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski