MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filmy i seriale, które warto obejrzeć przed maturą z języka polskiego. Podejmują popularne motywy maturalne. Oto propozycje z ekranu

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Te filmy i seriale warto obejrzeć przed maturą. Zobacz, ile motywów skrywają!
Te filmy i seriale warto obejrzeć przed maturą. Zobacz, ile motywów skrywają! 123rf.com
Filmy są tekstami kultury chętnie wykorzystywanymi na maturze. Mnogość motywów, które można znaleźć w kinie sprawia, że maturzyści mają w czym wybierać i dla urozmaicenia swoich rozprawek, chętnie z tej możliwości korzystają. Przypominamy, że zarówno podczas matury ustnej z języka polskiego, jak i pisemnej, należy powołać się na teksty kultury, przytaczając odpowiednie konteksty. Dziś skupiamy się na filmach i serialach. Wybraliśmy 5 filmów i 5 seriali, które podejmują motywy, takie jak przemiana wewnętrzna bohatera, wojna, przyjaźń, miłość czy podróż. Sprawdź, czy je znasz.

Spis treści

Filmy, które można wykorzystać na maturze z podziałem na motywy

  • Motyw przemiany wewnętrznej bohateraFight Club (polski tytuł „Podziemny krąg”). Film z 1999 roku w reż. Davida Finchera. Psychologiczny film pokazujący przemianę bohatera, który z człowieka słabego, cierpiącego na bezsenność, z ogromnym poczuciem pustki i braku celu, dzięki konfrontacji ze swoim przeciwieństwem i sobą samym staje się człowiekiem świadomym siebie.
  • Motyw wojnyMiasto 44. Film z 2014 roku w reż. Jana Komasy. Akcja rozgrywa się w czasie Powstania Warszawskiego. W filmie mocno pokazany jest także motyw miłości i młodości. Fabuła na przykładzie fikcyjnych bohaterów pokazuje obraz pokolenia warszawiaków, które w trudnym okresie wojny z okupantem wchodziło w dorosłość.
  • Motyw przyjaźniNietykalni. Film produkcji francuskiej z 2011 roku, w reż. Oliviera Nakache i Erica Toledano. Podejmuje temat trudnej przyjaźni, która połączyła dwoje bardzo różnych ludzi. Główni bohaterowie wywodzą się z innych warstw społecznych, mają za sobą skrajnie odmienne czynniki środowiskowe, które ich ukształtowały. Mimo barier historia ich przyjaźni głęboko porusza, chociaż w filmie nie brakuje też elementów ironii i humoru.
  • Motyw miłościDuma i uprzedzenie. Ekranizacja powieści Jamesa Austena, która ukazała się w 2005 roku w reż. Joe Wrighta. Film obyczajowy obfitujący w wyśmienite stroje i krajobrazy dość swobodnie adaptuje powieść wydaną na początku XIX wieku. Nie brakuje w nim jednak poczucia humoru charakterystycznego dla autorki książki, a przede wszystkim świetnie przedstawia motyw miłości w wielu jej wcieleniach. Miłość i troskę o rodzinę, jak również miłość romantyczną i stojące jej na drodze przeszkody m.in. brak społecznej aprobaty.
  • Motyw podróżyWszystko za życie z 2007 roku, wyreżyserowany przez Seana Penna. To film także oparty na książce, jednak dużo bardziej znana jest właśnie kinowa wersja tej historii. Główny bohater ma wszystko, o czym mógłby marzyć mężczyzna u progu kariery: pieniądze i ekskluzywny samochód, dyplom Harvardu oraz sympatię społeczną. Rezygnuje jednak z materialnego świata i wyrusza w podróż na Alaskę. Wydarzenia oparte na autentycznych wydarzeniach pokazują nie tylko motyw podróży młodego, poszukującego sensu życia człowieka – Christophera – przez Stany Zjednoczone i Kanadę, ale także motyw drogi, przemiany bohatera, motyw samotności czy tęsknoty, a ostatecznie śmierci.

Seriale, które warto obejrzeć przed maturą z podziałem na motywy

  • Motyw przemiany wewnętrznej bohateraBreaking Bad (serial 2008-2013). Główny bohater (Walter White), inteligenty, ale przeciętny nauczyciel chemii o zaniżonym poczuciu wartości na przestrzeni kilku sezonów zmienia się w postać tragiczną i antybohatera. Diagnoza o chorobie nowotworowej sprawia, że Walter poszukuje sposobów na zarobienie dużych pieniędzy i chce wykorzystać swoją wiedzę do produkcji narkotyków. Wejście w niebezpieczny świat sprawia, że z czasem przemienia się on w człowieka bez skrupułów. Emocje, władza, uznanie, adrenalina. Co jeszcze sprawia, że zwyczajny mieszkaniec Albuquerque w Nowym Meksyku zmienia się w zabójcę? Serial dla ludzi o mocnych nerwach, całościowo obrazuje degradację kręgosłupa moralnego Waltera.
  • Motyw wojnyKompania Braci z 2001 roku. Serial, który z rozmachem obrazuje przeżycia żołnierzy Kompanii E, 2 batalionu, 506 pułku 101 Dywizji Powietrzno-desantowej w czasie II wojny światowej. Ten 10-odcinkowy serial pokazuje historię amerykańskich żołnierzy na misji w Europie. Oprócz nieuchronnych w przypadku wojny obrazów, ryzyka, zniszczenia, śmierci i trudnych emocji znajdziemy tu także motyw braterstwa, przyjaźni, odwagi i przetrwania.
  • Motyw przyjaźniFirefly Lane (2021). Serial obyczajowy z mocnym akcentem psychologicznym. Twórcy, wykorzystując różne płaszczyzny czasowe, pokazują przyjaźń dwóch kobiet na przestrzeni około 30 lat. W ich relacji są momenty skrajne i trudne. Nawzajem się wspierają, ale także ranią. Historia ich przyjaźni pokazuje, jak wygląda przyjaźń kobieca, a także czy są granice zachowań, za którymi nie ma miejsca na przebaczenie, lub też – czy prawdziwa przyjaźń potrafi wszystko przetrwać.
  • Motyw miłościOutlander (2014-2023). Serial w ciekawy sposób wykorzystuje motyw podróży w czasie, kiedy przenosi pielęgniarkę wojenną, główną bohaterkę – Claire – z 1945 do roku 1743. Większość akcji rozgrywa się zatem w XVIII i XIX wiecznej Szkocji, ale nie tylko. Bohaterka wraca do swoich czasów, jednak potężna miłość, którą spotkała i której doświadczyła w nowym życiu, na zawsze ją zmieniła. Doprowadzając do tego, że decyduje się ona na ponowny powrót do tych niebezpiecznych czasów i, w porównaniu do XX wieku, dużo trudniejszych dla kobiety. W serialu nie brakuje także przykładów aktów odwagi i ryzykowania życia w imię miłości. Historia bohaterów pokazuje, że dla miłości czas nie istnieje. W serialu odnajdziemy także odniesienia historyczne, mitologiczne, a także motyw walki, braterstwa, zdrady i zaufania.
  • Motyw podróżyZagubieni w kosmosie to serial science fiction, który podejmuje tematykę bycia w podróży trudnej, nieprzewidywalnej, a nawet niechcianej. Rodzina Robinsonów to bohaterowie – wybrańcy, którzy mają przetestować życie na odległej planecie. Jednak nie wszystko idzie po ich myśli i rodzina zostaje rozdzielona. Serial pokazuje motyw podróży, której celem jest ostatecznie powrót do bezpiecznego domu, ale także motyw drogi i tułaczki, relacji rodzinnych, trudnych przyjaźni, tolerancji, zdrady, dojrzewania i przemiany. Jest to nowoczesne kino familijne łączące wiele cennych przykładów, które można wykorzystać w maturalnej rozprawce lub podczas ustnej odpowiedzi.
Sprawdź, jakie lektury obowiązują na maturze (poziom podstawowy i rozszerzony).

Lektury obowiązkowe na maturze 2024 – poziom podstawowy i ro...

Teksty kultury to dzieła, będące wytworem działalności człowieka, które mogą być powielane dla przyszłych pokoleń, jak książka, spektakl teatralny, obraz, utwór muzyczny czy film. Motywy poruszane w różnych tekstach kultury powtarzają się zarówno w dziełach starszych, jak i współczesnych. Łączenie kontekstów z różnych epok może być odważnym ruchem, pokazującym, że maturzysta potrafi poruszać się po różnych tekstach kultury, porównywać je ze sobą, odnajdywać w nich potwierdzenie dla swoich tez i argumentów.

Te same motywy pojawiające się w tekstach kultury różnych czasów pokazują, że człowiek był i jest inspirowany do tworzenia tymi samymi motywami i emocjami, przejawiającymi się w różnych konfiguracjach historycznych, czy społecznych. Filmy i seriale są kopalnią kontekstów, w których można znaleźć wiele nietuzinkowych przykładów na maturę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Filmy i seriale, które warto obejrzeć przed maturą z języka polskiego. Podejmują popularne motywy maturalne. Oto propozycje z ekranu - Strefa Edukacji

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski