Finansowe zaniedbania w słynnym Teatrze NN. „Nadmierne zaufanie do księgowej”

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Archiwum
Udostępnij:
– Wynajmowanie pomieszczeń bez zgody ratusza, nieegzekwowanie zadłużenia od najemców, wypłacanie nagród niezgodnie z regulaminem – to niektóre zarzuty jakie kontrolerzy z Urzędu Miasta kierują pod adresem kierownictwa Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN. – Jest mi przykro, że doszło do takiej sytuacji – przyznaje dyrektor Tomasz Pietrasiewicz. W placówce doszło już do zmian kadrowych.

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN to samorządowa instytucja, działająca na rzecz edukacji i ochrony dziedzictwa kulturowego. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za zasługi na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce czy inicjatywy promujące dialog chrześcijańsko-żydowski. W ub. r. Wydział Audytu i Kontroli UM Lublin skontrolował gospodarkę finansową ośrodka w latach 2019 i 2020. Ocena była negatywna. Zwróciła na to uwagę Fundacja Wolności.

Wśród uchybień kontrolerzy wskazują m.in. na fakt, że kierownictwo ośrodka przez lata nie dochodziło należności z tytułu wynajmowania pomieszczeń firmie Hades. W efekcie w sierpniu ub. r. stan zadłużenia firmy wobec ośrodka wyniósł ponad 147 tys. zł.

„Już w wystąpieniu pokontrolnym z 2014 r. wydano zalecenie zobowiązujące do wyegzekwowania należności (zadłużenie wynosiło wówczas nieco ponad 28,5 tys. zł – przyp. red.), które nie było realizowane, a zadłużenie od tego czasu znacząco wzrosło” - czytamy w wystąpieniu pokontrolnym skierowanym do Tomasza Pietrasiewicza, dyrektora ośrodka. Kontrolerzy oceniają, że dalsze przedłużanie umowy z Hadesem, w sytuacji, gdy nie płacił za wynajem, było ze strony ośrodka „poważnym zaniedbaniem”. Kiedy Urząd Skarbowy zajął wierzytelności Hadesu (17,4 tys. zł za 2018 i 2019 rok) ośrodek uregulował 14 tys. zł ze swoich środków. Ostatecznie Hades wyprowadził się z Grodzkiej z końcem 2020 r.

Kolejny zarzut dotyczy wynajmowania pomieszczeń ośrodka bez zgody prezydenta miasta. Kontrolerzy stwierdzili też trzy przypadki bezumownego najmu na kwotę 5,8 tys. zł.

Urzędnicy ocenili, że nagrody dla pracowników administracji i księgowości wypłacano niezgodnie z zapisami regulaminu wynagradzania. Przyznawano je też, mimo że nie zatwierdzał ich dyrektor. Jak wyliczają kontrolerzy, w 2019 r. pięć osób dostało bonusy wynoszące od 2 do 20 tys. zł brutto, a rok później cztery osoby - od 3,4 do 16,4 tys. zł. „Wypłaty (w 2020 r. - przyp. red.) nastąpiły w lipcu, tj. w okresie (…) kiedy Prezydent Miasta Lublin polecił dokonywanie rygorystycznych oszczędności wydatków z budżetu miasta z powodu pandemii COVID-19” - zwracają uwagę kontrolerzy.

- Na skalę wskazanych powyżej nieprawidłowości wpływ miała głównie niewystarczająca znajomość przepisów - ocenia w wystąpieniu pokontrolnym Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli. Zwraca też uwagę na „zaniedbania Głównej Księgowej, którą Dyrektor obdarzył nadmiernym zaufaniem”. - Nie bez wpływu na ocenę wyników kontroli pozostaje też fakt niezrealizowania większości zaleceń wynikających z poprzedniej kontroli, pomimo informacji o ich wykonaniu skierowanej do Prezydenta Miasta Lublin – pisze dyr. Morow.

- Jest mi przykro, że doszło do takiej sytuacji. Jednocześnie bardzo dobrze, że ta kontrola się odbyła, bo pozwoliła na obecnym etapie „wyłapać” nieprawidłowości – zaznacza Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. I przyznaje, że rzeczywiście za bardzo zaufał niektórym swoim pracownikom. - Nie zamierzam jednak na nikogo zrzucać odpowiedzialności, bo ostatecznie ponoszę ją ja jako dyrektor. Wprowadziłem już zmiany kadrowe – mamy nową główną księgową, jeszcze jedną osobę od księgowości oraz od spraw administracyjnych – wylicza.

W skierowanym do ratusza sprawozdaniu dyrektor zapowiada, że wszystkie wymienione w wystąpieniu pokontrolnym zalecenia zostaną zrealizowane do końca tego roku. Jest tam m.in. informacja, że 1 kwietnia złożony został pozew do Sądu Okręgowego w Lublinie o zapłatę zadłużenia od Hadesu.

- Czekamy obecnie na realizację wszystkich zaleceń pokontrolnych zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez dyrektora ośrodka w sprawozdaniu z realizacji zaleceń pokontrolnych – podkreśla Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury UM Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie