Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finansujmy ludzi, a nie mury. Rozmawiamy z prof. Wiesławem Nowińskim

Redakcja
PN
Zbudujmy Polskę Innowacyjną - namawia prof. Wiesław Nowiński. Ceniony na świecie naukowiec, autor atlasów mózgu, wczoraj odwiedził Lublin.

Postuluje Pan budowę Polski Innowacyjnej na całym jej obszarze. Pana zdaniem, to największe wy-zwanie stojące przed nami w XXI wieku. Jak by to miało wyglądać?
Przede wszystkim musimy budować nowe na tym, co mamy najlepsze. A mamy przede wszystkim potencjał ludzki i talenty. Ale żeby zbudować coś, co jest globalnie konkurencyjne, musimy łączyć doświadczenie z młodością i energią. Doświadczenie mamy, ale raczej po drugiej stronie granicy. Uważam, że powinniśmy przyciągnąć wybitnych Polaków, którzy są jednocześnie naukowcami, innowatorami i przedsiębiorcami, żeby chcieli tu przyjechać. Trzeba stworzyć im warunki, żeby założyli tu swoje centra doskonałości, które powinny współpracować z utalentowanymi młodymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy wygrywają konkursy międzynarodowe, żeby polskie talenty nie wyjeżdżały za granicę, gdy zagranica coraz bardziej będzie ich potrzebowała. Finansujmy ludzi, a nie mury.

W nowym programie operacyjnym województwa na badania i innowacje zarezerwowano ponad 100 mln euro. Czy te pieniądze nie wystarczą?
Musimy tworzyć magnesy, żeby przyciągały projekty, finansowanie i talenty. Ponieważ nie stać nas, żeby tworzyć magnesy we wszystkich dziedzinach, to skoncentrujmy się na kilku niszach, w których chcemy być najlepsi na świecie. Ściągnijmy do Polski najlepszych na świecie i w tych niszach działajmy.

W jakich niszach powinniśmy się specjalizować?
Nie chciałbym tego zdefiniować, bo to powinno być robione na wyższym poziomie. W  zeszłym roku była nawet taka inicjatywa przy gabinecie prezydenta, że zrobimy spotkanie z 30 - 50 najwybitniejszymi Polakami i miała być burza mózgów, jakie nisze będą najlepsze dla kraju. Uważam, że w ten sposób trzeba działać. Po drugie, powinniśmy je też określać z punktu widzenia rynkowego. Czyli wybierać nisze, w które wejście jest jeszcze tanie, a potencjalne korzyści będą wysokie. Metoda prof. Andrzeja Pawlaka z USA pozwala je określać. Prof. Pawlak chce przyjechać do Polski, chce swoją metodę przekazać i chce tworzyć Instytut Innowacyjności. To jest komplementarne z tym, co ja zaproponowałem.

Jak Polska wypada pod względem innowacyjności?
Z raportu Global Innovation Index wynika, że Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie. Wyprzedzamy tylko Rumunię. Mimo że inwestujemy w innowacyjność, to spadamy w rankingach. Natomiast dużo do myślenia daje indeks wykorzystania środków na innowacyjność i tutaj jesteśmy na 93. miejscu. Bardzo źle je wykorzystujemy. To zresztą widać.

Odwiedził Pan Lublin z okazji konferencji Lublin Innovation Days w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jakie miejsce w Pana planach zajmuje nasz region?
Centrum Badania Człowieka Innowacyjnego, które chcemy utworzyć, to koncepcja ks. prof. Tadeusza Guza z KUL. W  Lublinie są wspaniali fachowcy: Małgorzata Szczerbo-Trojanowska, radiolog i prof. Tomasz Trojanowski, neurochirurg. Mam nadzieję, że będziemy mieli wspólne projekty. Dzisiejsze spotkanie pokazuje, że bardzo dużo tu się dzieje i są w Lublinie utalentowani ludzie. Tylko gratulować i życzyć sukcesów.

Rozmawiał Piotr Nowak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski