Dzięki informacjom gromadzonym przez centrum EO Cloud możliwe będzie m.in. sprawniejsze reagowanie w przypadku katastrof naturalnych, monitoring czystości wód i powietrza oraz stanu upraw. Prof. dr hab. Krzysztof Murawski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS, ma nadzieję, że centrum będzie impulsem do rozwoju lubelskiej grupy astrofizyków. - Budowa takiego ośrodka niewątpliwie miałaby duże znaczenie dla nauki polskiej. Może kiedy w Lublinie pojawi się firma analizująca dane z kosmosu, to będzie potrzebowała świeżych umysłów - sugeruje prof. Murawski i dodaje, że jest już odpowiednia kadra, która mogłaby szkolić analityków.
- Niezależnie od wyboru ostatecznej lokalizacji, Creotech ma zamiar w przyszłości intensywnie działać w ramach naszego województwa, w czym liczy na wsparcie władz lokalnych - zaznacza Brona. Przypomina, że z końcem ubiegłego roku firma otworzyła już oddział w Lublinie.
Lublin ma szansę stać się centrum zbierania danych z obserwacji Ziemi. Firma odpowiadająca za projekt już założyła u nas biuro badawczo-rozwojowe.
W Lublinie może powstać centrum magazynowania danych z obserwacji Ziemi, m.in. z satelitów Landsat, Evisat, Sentinel. To pierwszy raz, gdy firma z Polski bierze udział w tak dużym przedsięwzięciu Europejskiej Agencji Kosmicznej.
- W tej chwili trwają negocjacje z różnymi oferentami, którzy mogą dostarczyć infrastrukturę techniczną pod centrum EO Cloud - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.
Polska firma od 2012 roku uczestniczy w ważnych projektach kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi, tzw. „kosmicznych śmieci” krążących wokół naszej planety. Niezależnie od przyszłości wartego 2 mln euro projektu dla EAK firma zamierza związać swoją przyszłość z Lublinem. Z regionu pochodzi dwóch głównych twórców firmy. Pod koniec 2015 roku otworzyła tu swój oddział.
- W początkowej fazie zakres działalności lubelskiego oddziału ograniczać się będzie do zadań związanych z zaawansowanym oprogramowaniem, które wykorzystywane jest do przetwarzania m.in. obrazu. W przyszłości chcemy, żeby w Lublinie realizowane były również projekty hardware’owe (produkcja i dostarczanie podzespołów i specjalistycznej aparatury - przyp. red.), w tym na potrzeby misji kosmicznych - zapowiada Brona. Prezes liczy na dofinansowanie działalności ze środków unijnych. Miałoby to się przełożyć na powstawanie nowych miejsc pracy i wzrost innowacyjności Lublina.
Obecnie Creotech jest lokatorem Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?