Firma z sektora kosmicznego wkracza do Lublina

Piotr Nowak
W ramach wartego 2 mln euro kontraktu Europejskiej Agencji Kosmicznej z firmą Creotech Instruments S.A., w Polsce powstanie magazyn danych ze sztucznych satelitów. W jakim mieście? Rozważane są dwie lokalizacje. - Województwo lubelskie jest brane pod uwagę - oświadczył dr Grzegorz Brona, prezes Creotechu.

Dzięki informacjom gromadzonym przez centrum EO Cloud możliwe będzie m.in. sprawniejsze reagowanie w przypadku katastrof naturalnych, monitoring czystości wód i powietrza oraz stanu upraw. Prof. dr hab. Krzysztof Murawski, kierownik Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji UMCS, ma nadzieję, że centrum będzie impulsem do rozwoju lubelskiej grupy astrofizyków. - Budowa takiego ośrodka niewątpliwie miałaby duże znaczenie dla nauki polskiej. Może kiedy w Lublinie pojawi się firma analizująca dane z kosmosu, to będzie potrzebowała świeżych umysłów - sugeruje prof. Murawski i dodaje, że jest już odpowiednia kadra, która mogłaby szkolić analityków.

- Niezależnie od wyboru ostatecznej lokalizacji, Creotech ma zamiar w przyszłości intensywnie działać w ramach naszego województwa, w czym liczy na wsparcie władz lokalnych - zaznacza Brona. Przypomina, że z końcem ubiegłego roku firma otworzyła już oddział w Lublinie.

Lublin ma szansę stać się centrum zbierania danych z obserwacji Ziemi. Firma odpowiadająca za projekt już założyła u nas biuro badawczo-rozwojowe.

W Lublinie może powstać centrum magazynowania danych z obserwacji Ziemi, m.in. z satelitów Landsat, Evisat, Sentinel. To pierwszy raz, gdy firma z Polski bierze udział w tak dużym przedsięwzięciu Europejskiej Agencji Kosmicznej.

- W tej chwili trwają negocjacje z różnymi oferentami, którzy mogą dostarczyć infrastrukturę techniczną pod centrum EO Cloud - mówi dr Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments S.A.

Polska firma od 2012 roku uczestniczy w ważnych projektach kosmicznych, m.in. związanych z poszukiwaniem śladów życia na Marsie, badaniem tajemniczych rozbłysków promieniowania gamma w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery czy ze śledzeniem, potencjalnie groźnych dla Ziemi, tzw. „kosmicznych śmieci” krążących wokół naszej planety. Niezależnie od przyszłości wartego 2 mln euro projektu dla EAK firma zamierza związać swoją przyszłość z Lublinem. Z regionu pochodzi dwóch głównych twórców firmy. Pod koniec 2015 roku otworzyła tu swój oddział.

- W początkowej fazie zakres działalności lubelskiego oddziału ograniczać się będzie do zadań związanych z zaawansowanym oprogramowaniem, które wykorzystywane jest do przetwarzania m.in. obrazu. W przyszłości chcemy, żeby w Lublinie realizowane były również projekty hardware’owe (produkcja i dostarczanie podzespołów i specjalistycznej aparatury - przyp. red.), w tym na potrzeby misji kosmicznych - zapowiada Brona. Prezes liczy na dofinansowanie działalności ze środków unijnych. Miałoby to się przełożyć na powstawanie nowych miejsc pracy i wzrost innowacyjności Lublina.

Obecnie Creotech jest lokatorem Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Paweł Jurczyszyn
Super, że inwestuje.. Szkoda, że tak wysokim kosztem.
x
x. Mieczysław s Czikago
KTO CHCE DO NIEBA?
ZARAZ PODAM NUMER KONTA...
c
czystej ciekawości
ile ci żuk płaci za takie bełkotanie
o
ona
Lublin musi być naprawdę koszmarną dziurą skoro nie otwarcie nowej firmy jest wydarzeniem ale sama możliwość otwarcia. Nie wiadomo czy się śmiać czy płakać.
m
mieszkaniec Lublina
Warto inwestować w infrastrukturę tak jak Żuk a nie czekać na mannę z nieba i stwierdzać, że miasto jest "wsamraśne" tak jak Pruszkowski. Od kilku lat bezrobocie w Lublinie spada i coraz więcej firm chce tu lokować swoje pieniądze.
G
GOSC
CZY TO JEST PRZYGOTOWANIE DO CZIPAKOW A MOZE UFO BEDZIEMY KONTROLOWAC
c
co
zapomniał o znaku zapytania, wielkie mi rzeczy?
m
mm
...
m
marek
I tak pisowskie klakiery będą przekonywać, że Lublin pod rządami Żuka się zwija :) A prawda jest taka, że się rozwijamy i to bardzo szybko :)
A
Anna
Ta druga lokalizacja, to gdzie ? Bo może znów obejdziemy się smakiem.
t
tylko tak dalej
Jak przystało na kosmiczną firmę pensje też będą kosmiczne bo sprzątaczka dostanie 50-krotność przeciętnego wynagrodzenia a informatyk 180-krotność a prezes to już zupełny odlot w galaktykę!
l
lucyper
A co klechy na to?
l
lu
jak można dawać taki tytuł skoro decyzja o lokalizacji nie została jeszcze podjęta? to się nazywa zaklinaniem rzeczywistości ale jeżeli naprawdę ta firma ulokuje się w Lublinie to może wystrzelić w kosmos Żuka i jego świtę.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie