Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy na celowniku hakerów. Ekspert: Konieczne jest właściwe przygotowanie na odparcie nowego rodzaju cyberzagrożeń

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wynika z badania KPMG pt. „Barometr Cyberbezpieczeństwa”, w ubiegłym roku 69 proc. polskich firm doświadczyło cyberataku.
Jak wynika z badania KPMG pt. „Barometr Cyberbezpieczeństwa”, w ubiegłym roku 69 proc. polskich firm doświadczyło cyberataku. 123RF
Skuteczność zorganizowanych grup cyberprzestępczych, wspieranych przez obce państwa jest wielokrotnie wyższa od powszechnych cyberzagrożeń. Inwazja Rosji na Ukrainę i tocząca się od dłuższego czasu cyberwojna istotnie uświadomiła polskim przedsiębiorstwom potrzebę inwestycji w cyberbezpieczeństwo. – W obliczu cyberwojny, konieczne jest odświeżenie całościowej analizy ryzyka tak, by właściwie przygotować się na odparcie nowego rodzaju cyberzagrożeń – komentuje ekspert. W ubiegłym roku 69 proc. polskich firm doświadczyło cyberataku.

– W obliczu cyberwojny, konieczne jest odświeżenie całościowej analizy ryzyka, tak by właściwie przygotować się na odparcie nowego rodzaju cyberzagrożeń. W przypadku operatorów usług kluczowych należałoby zacząć od proaktywnego poszukiwania śladów zorganizowanych grup cyberprzestępczych, którzy mogą już być w infrastrukturze organizacji – mówi Michał Kurek, Partner w Dziale Doradztwa Biznesowego, Szef Zespołu Cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak wynika z badania KPMG pt. „Barometr Cyberbezpieczeństwa”, w ubiegłym roku 69 proc. polskich firm doświadczyło cyberataku. Problem skali i złożoności cyberataków jest stale pogłębiany przez cyfryzację i fakt coraz bardziej powszechnego uzależnienia od technologii.

Programiści bez wiedzy o bezpieczeństwie

– Systemy informatyczne są dziś niezwykle złożone – zbudowane z setek tysięcy, a często nawet milionów linii kodu. Programiści bardzo często nie mają podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa. Oprogramowanie tworzone jest pod presją czasu, a w wielu przypadkach bez zdefiniowania jakichkolwiek wymagań związanych z bezpieczeństwem. Nie dziwi więc, że otaczająca nas technologia jest wprost naszpikowana tzw. podatnościami, czyli błędami programistycznymi, które wykryte przez hakerów mogą prowadzić do przejęcia nad nią kontroli – dodano.

Jednocześnie wskazano, że człowiek jest z natury podatny na manipulację, dlatego cyberprzestępcy skutecznie wykorzystują techniki inżynierii społecznej, by osiągnąć swoje cele. Polskie firmy są coraz bardziej świadome, że pomimo znaczących wysiłków w podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa, przed zaawansowanym atakiem nie jest możliwe się w pełni zabezpieczyć. Inwestują więc nie tylko w zabezpieczenia prewencyjne, ale również w monitorowanie bezpieczeństwa i reagowanie na cyberataki, tak by zminimalizować skutki nieuniknionych incydentów – mówi ekspert.

Zdaniem eksperta, organizacje napotykają obecnie szereg trudności w dostosowaniu systemów zabezpieczeń do dzisiejszych wyzwań. Wśród tych barier na pierwszy plan wysuwa się problem w znalezieniu oraz utrzymaniu odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, który dotyczy 64 proc. polskich przedsiębiorstw.

Problem ten jeszcze bardziej nabrał na znaczeniu w trakcie pandemii, która poprzez upowszechnienie pracy zdalnej otworzyła lokalny rynek pracy na firmy międzynarodowe. Dla większości organizacji wyzwaniem jest również zdobycie wystarczających środków na sfinansowanie wymaganych inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Problem ten pogłębi się w przypadku materializacji globalnego kryzysu ekonomicznego.

Kurek podkreśla, że decyzje biznesowe powinny być oparte na analizie ryzyka. A dobra analiza ryzyka nie będzie możliwa bez dobrego dialogu biznesu ze specjalistami. Jednak brak właściwej komunikacji to według raportu KPMG trzecia z największych barier polskich firm w budowaniu skutecznych zabezpieczeń.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Firmy na celowniku hakerów. Ekspert: Konieczne jest właściwe przygotowanie na odparcie nowego rodzaju cyberzagrożeń - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski