Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy w regionie. Są małe i jest ich niewiele

(jsz)
Duże firmy to u nas rzadkość. Dominuje jednoosobowa działalność gospodarcza.
Duże firmy to u nas rzadkość. Dominuje jednoosobowa działalność gospodarcza.
Przedsiębiorczość w Lubelskiem kuleje. Pod tym względem jesteśmy w końcówce krajowej stawki. Nie udaje nam się przyciągnąć również zbyt wielu inwestorów zagranicznych. W porównaniu do innych regionów, u nas lokują oni tylko drobną część swoich pieniędzy.

Takie wnioski płyną z najnowszego raportu GUS, na temat przedsiębiorczości w Lubelskiem. Z końcem ubiegłego roku mieliśmy w regionie ponad 160 tys. firm, z czego prawie wszystkie mają prywatnych właścicieli. Prawie 8 na 10 przedsiębiorstw to w rzeczywistości osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą. Jedna trzecia zajmuje się handlem i naprawą samochodów. Popularne jest również budownictwo.

– Ponad 95 proc. podmiotów, to małe firmy, zatrudniające do 9 osób – mówi Aleksandra Jangas-Kurzak, z Urzędu Statystycznego w Lublinie.

Analitycy sprawdzili poziom przedsiębiorczości w poszczególnych regionach. To liczba firm, przypadająca na 10 tys. mieszkańców. Krajowa średnia wynosi 1013.

– Województwo Lubelskie z wynikiem 755 zajmuje przedostatnie miejsce w kraju – dodaje Jangas-Kurzak. – Najgorzej jest na Podkarpaciu. W naszym regionie tylko Lublin i Zamość zanotowały wynik lepszy, od krajowej średniej.

O ile w większych miastach sytuacja nie jest najgorsza, to mniej zurbanizowane powiaty notują bardzo słabe wyniki. Najgorzej jest w powiecie chełmskim, gdzie wskaźnik przedsiębiorczości nieznacznie przekracza 420.

Statystycy przyjrzeli się również firmom z kapitałem zagranicznym. Ostatnie, miarodajne dane na ten temat pochodzą z 2010 roku. Nie są zbyt optymistyczne.

– Mieliśmy wówczas 343 firmy z kapitałem zagranicznym – mówi Andrzej Matacz, zastępca dyrektora US w Lublinie. – Daje nam to 13 pozycję w kraju.

Zagraniczne firmy w naszym regionie zatrudniają blisko 21 tys. ludzi. Dla porównania, na Podkarpaciu ponad 36 tys. Nie dziwi więc, że również w tej kategorii Lubelskie zajmuje 13 pozycję.

Cieszyć może fakt, że powoli nadrabiamy braki. W ciągu 10 lat liczba przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym wzrosła u nas o blisko 20 proc.

Niestety, słabo przekłada się to na pieniądze. Jeśli podzielimy kapitał zagraniczny na regiony, to blisko połowa przypada na Mazowsze. Lubelskie zgarnia tylko 0,6 proc. całej puli. W naszym regionie brakuje także dużych inwestorów z innych państw. Tylko 7 proc. firm z obcym kapitałem zatrudnia powyżej 250 osób. Większość daje pracę maksymalnie 9 osobom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski