Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fizjoterapia postawi chorych na nogi

Gabriela Bogaczyk
Włodzimierz Spasiewicz
Skierowania na zabiegi tego rodzaju tracą ważność po 30 dniach od daty wystawienia dokumentu. Pacjent ma prawo do darmowej fizjoterapii przez 10 dni. Dziennie można skorzystać z 5 zabiegów

Z rehabilitacji leczniczej można skorzystać w różny sposób: ambulatoryjnie, w warunkach domowych, w oś-rodku lub oddziale dziennym oraz stacjonarnym.

Najpopularniejszą formą rehabilitacji narządu ruchu jest leczenie ambulatoryjne.

- Skierowanie do poradni rehabilitacyjnej oraz na zabiegi fizjoterapeutyczne wystawiane jest przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - informuje Małgorzata Barto-szek, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ.

Natomiast skierowanie na fizjoterapię związaną z leczeniem dysfunkcji narządu ruchu wywołanymi wadami postawy wystawia głównie lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji, ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Przypomnijmy, że pacjenci mogą skorzystać z zabiegów za darmo w ramach Funduszu. Przysługuje im wtedy do 10 dni zabiegowych i nie więcej niż 5 zabiegów dziennie.

- W przypadkach uzasadnionych względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza zlecającego zabiegi i za pisemną zgodą dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ - podpowiada Bartoszek.

Zabiegi fizjoterapeutyczne obejmują np. ćwiczenia, masaż, elektrolecznictwo, laseroterapię, hydroterapię czy krioterapię. Dzięki temu pacjent może skorzystać za darmo m.in. z masażu limfatycznego, natrysków biczowych, ultradźwięków, okładów parafinowych czy borowinowych.

Indywidualna terapia
Lubelski NFZ wyda w tym roku około 121 mln złotych na rehabilitację leczniczą mieszkańców naszego województwa. Przypomnijmy, że w 29 miejscach na Lubelszczyźnie można skorzystać z zabiegów fizjoterapii. Jednym z nich jest Centrum Medyczne Sanitas w Lublinie.

- Leczymy zarówno świeże urazy jak również konsekwencje tych drobnych i zaniedbanych mikrourazów. Celem naszej pracy jest poprawa i optymalizacja funkcji ciała, poprawa wzorców ruchowych pacjenta i niejednokrotnie nauka ruchu aby zapobiec nawracającym dolegliwościom - wyjaśnia Marcin Milanowski, kierownik fizjoterapii w lubelskim CM Sanitas. Każda terapia ustalana jest w oparciu o wywiad i badanie, ale także na podstawie historii choroby czy wyników badań związanych ze schorzeniem (wyniki RTG, USG).

W ośrodku można skorzystać z wielu metod rehabilitacji. Wśród nich jest m.in. terapia punktów spustowych. - Wykorzystuje ona różne formy ucisku i stymulacji wrażliwych miejsc w tkance mięśniowej. Na punkty spustowe cierpią zarówno osoby aktywne fizycznie jak i osoby narażone na długą pracę w pozycji siedzącej, zwłaszcza w warunkach stresu - tłumaczy Milanowski.

Pacjenci mogą wybrać również rożne metody masażu, dzięki któremu uda się przywrócić prawidłowe napięcie mięśni szkieletowych. - Masaż ten jest doskonałym uzupełnieniem rehabilitacji wybranych zespołów bólowych. Może być wykorzystywany w profilaktyce, leczeniu jak również jako forma relaksu po ciężkim dniu - mówi fizjoterapeuta.

Najlepsi uczniowie ze szkół podstawowych zostali nagrodzeni przez prezydenta Lublina (ZDJĘCIA)
Absolutoria 2016. Studenci UMCS żegnają się z uczelnią (ZDJĘCIA)
Euro 2016 pod chmurką. Strefa kibica stanęła przed Aqua Lublin. Wejście za darmo (FOTO)
Lubelska Miss Studentek 2016. Sprawdź, kto zdobył tytuł (ZDJĘCIA, WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski