Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fontanna na placu Litewskim znów zmieniła się w basen. Czy to jest dobre miejsce do kąpieli?

Anna Bator
Łukasz Kaczanowski
Fontanny na Placu Litewskim już działają. Dyskusyjna jest jednak kwestia sposobu korzystania z fontanny przez dzieci, a dokładniej kąpieli w strojach lub w bieliźnie, budząca skrajne emocje.

- Nie widzę nic złego we wpuszczaniu dzieci do fontanny. To tylko zabawa, nie robią nic złego. Dziecko jest dzieckiem, co ma robić w upały? – mówi pani Ewa, mieszkanka Lublina.

Na ławkach spotkać możemy rodziców i dziadków, czekających na swoje dzieci. Przygotowani są na dłuższy wypoczynek przy fontannie: mają ze sobą jedzenie, napoje, a także ręczniki. Swoje dzieci przebierają przy ławkach w stroje kąpielowe lub rozbierają do majtek. Starszaki przyszły pobawić się bez opiekunów. Chlapią się, ganiają i nurkują. Większość z nich mieszka w okolicy, a Plac Litewski to główny punkt corocznych wakacji.

Fontanna na placu Litewskim znowu działa. Zobacz zdjęcia

Na pytanie, czy rodzice nie boją się o zdrowie swoich dzieci i ewentualne ryzyko zarażenia się bakteriami z wody odpowiadają, że ryzyko chorób jest podobne, jak w przypadku basenów, czy jezior.

Innego zdania jest Magdalena Smolińska-Kornas – rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie: - W fontannach działa zamknięty obieg wody i mimo chlorowania mogą znajdować się w nich bakterie i grzyby. Co więcej, jest ryzyko występowania drobnoustrojów obecnych w odchodach zwierzęcych, takich jak Escherichia coli, Enterokoki, a także enterowirusów czy norowiru-sów oraz pierwotniaków pasożytniczych, takich jak Giardia, czy Cryptosporidium. Mogą one powodować schorzenia dróg oddechowych, zapalenia spojówek, zakażenia gronkowcem, paciorkowcami i reakcje alergiczne na skórze w postaci wysypki, infekcji dróg moczowych i pęcherza, jak również grzybice i inne choroby skóry. Warto pamiętać, że układ odpornościowy małych dzieci nie jest w pełni rozwinięty i może nie poradzić sobie samemu w zwalczeniu infekcji - tłumaczy rzeczniczka sanepidu.

Czy można wchodzić do fontanny?
Architektura lubelskiej fontanny pozwala na wygodne wejście do niej dzięki schodkom. Dla wielu osób jest to jednoznaczne, że powstała z myślą o osobach, które chcą wejść do wody i schłodzić się w czasie upałów.

Regaty Świętojańskie nad Zalewem Zemborzyckim. Zobacz zdjęcia

- Podczas korzystania z fontanny na placu Litewskim dozwolone jest brodzenie w wodzie w części do tego przeznaczonej, tj. dolna część fontanny – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie. I dodaje: - Nie wolno wchodzić do górnej niecki oraz centralnej części fontanny, ogrodzonej metalowym płotem w kształcie liści. Z uwagi na to, że nie jest to kąpielisko miejskie, kąpiel i mycie się w fontannie jest zabronione.

Teren Placu Litewskiego jest patrolowany przez Straż Miejską, która współpracuje z ochroną obiektu. Fontanny objęte są także monitoringiem miejskim, a funkcjonariusze zwracają uwagę na wszelkiego rodzaju zakłócenia spokoju i porządku.
Jak dodaje Robert Gogola, osoby łamiące przepisy muszą liczyć się z pouczeniem a nawet nałożeniem mandatu karnego. Ten waha się od 20 do nawet 500 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski