reklama

Fotonika przyszłością Lubelszczyzny

Artykuł sponsorowany
Fotonika – co to takiego?

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Fotonika to nauka o wykorzystaniu światła. Obejmuje wszystko co ma związek z fotonami i przesyłaniem informacji. Łączy dokonania wielu dziedzin m.in. optyki, elektroniki czy informatyki.

Dążenie do przesyłania informacji z dużą częstotliwością (powyżej 300 GHz) miało znaczący wpływ na powstanie i rozwój fotoniki. Można powiedzieć, że częstotliwość 300 GHz to częstotliwość graniczna, z jaką można przesyłać informację za pomocą elektronu. Zastosowanie wyższych częstotliwości wiąże się z użyciem fali o mniejszej długości – fali świetlnej i zmiany nośnika, którym staje się foton.

Województwo Lubelskie jest kolebką technologii fotonicznych w Polsce. W 1979 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Zespole Badawczym Pracowni Technologii Światłowodów, powstała pierwsza w Polsce światłowodowa linia telekomunikacyjna. Dzięki sukcesom lubelskich naukowców nastąpił szybki rozwój technologii światłowodowej w całej Polsce. Lubelscy naukowcy pracują m. in. nad stworzeniem technologii nowych rodzajów światłowodów czujnikowych, mikrostrukturalnych i fotonicznych, a także światłowodów domieszkowanych pierwiastkami rzadkimi dla laserów włóknowych i wzmacniaczy optycznych oraz nad nowymi rodzajami powłok ochronnych światłowodów. Kolejne inwestycje w rozwój fotoniki przyspieszą wzrost gospodarczy regionu, tym bardziej, że jest ona całkowicie niezależna od innych technologii i surowców naturalnych oraz bezpieczna dla środowiska naturalnego. Z punktu widzenia gospodarki Województwa Lubelskiego rozwój przedsiębiorczości technologicznej w obszarze fotoniki będzie bezpośrednio wywierał wpływ na rozwój wszystkich inteligentnych specjalizacji regionu jakimi są biogospodarka, medycyna i zdrowie, energetyka niskoemisyjna, informatyka i automatyka.

Lubelska Wyżyna Technologii Fotonicznych
Województwo Lubelskie podpisało z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju porozumienie w sprawie realizacji Wspólnego Przedsięwzięcia polegającego na wsparciu badań przemysłowych i prac rozwojowych w obszarze technologii fotonicznych pn. Lubelska Wyżyna Technologii Fotonicznych.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie ogłosiła konkurs z Działania 1.2 Badania celowe – Wspólne Przedsięwzięcie Województwa Lubelskiego i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski można składać w terminie od 23.11.2019 r. do 31.12.2019 r. do godziny 15:00:00.

Kto może złożyć wniosek?
W ramach Działania 1.2 Badania celowe o wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz duże przedsiębiorstwa. O środki ubiegać mogą się również przedsiębiorstwa współpracujące z innymi przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi, jednostkami naukowymi czy szkołami wyższymi, realizujące projekty partnerskie.

Na co można otrzymać dofinansowanie?
Przedmiotem projektu mogą być eksperymentalne prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, w zakresie innowacyjnych technologii fotonicznych wpisujące się w Agendę Badawczą Wspólnego Przedsięwzięcia Województwa Lubelskiego oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. Lubelska wyżyna technologii fotonicznych. Technologie te dotyczą czterech kluczowych obszarów: technologii dla cyfryzacji nowej generacji, technologii dedykowanych czujnikom światłowodowym, technologii dedykowanych innowacyjnym źródłom światła oraz technologii horyzontalnych.

W ramach tego typu projektu, w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, dopuszczalna jest realizacja projektu, którego elementem będzie wdrożenie wyników prac B+R (tzw. komponent wdrożeniowy) – inwestycje w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do wdrożenia do działalności własnej przedsiębiorstwa wyników prac B+R powstałych na skutek realizacji eksperymentalnych prac rozwojowych. Etap eksperymentalnych prac rozwojowych zakłada wypracowanie technologii czy też rozwiązania gotowego do wdrożenia. W przypadku projektu, którego elementem będzie tzw. komponent wdrożeniowy mikro- i małe przedsiębiorstwa mogą uzyskać dofinansowanie na poziomie 70%, natomiast średnie przedsiębiorstwa na poziomie 60%.

Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przeznaczyła na Działanie 1.2 Badania celowe 18 mln zł. Maksymalny procentowy poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych w przypadku eksperymentalnych prac rozwojowych wynosi odpowiednio 60% dla mikro- i małych przedsiębiorstw, 50% dla średnich oraz 40% dla dużych przedsiębiorstw. W ramach jednego projektu przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet do 3 mln zł dotacji. Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie – mówi Magdalena Filipek – Sobczak, Dyrektor LAWP w Lublinie.

Gdzie odnaleźć informacje?
Szczegółowych informacji na temat Działania 1.2 Badania celowe, terminów naboru i sposobu przygotowania wniosków o dofinansowanie można uzyskać w Punkcie Kontaktowym RPO w LAWP w Lublinie, który mieści się przy ul. Wojciechowskiej 9A. Można także skorzystać z obsługi telefonicznej pod numerami telefonu: 81 462 38 12/ 81 462 38 31 oraz ze strony internetowej www.rpo.lubelskie.pl. Zachęcamy do kontaktu.

Beata Michalik-Kania, LAWP w Lublinie

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3