MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w woj. lubelskim. Które urządzenie „upolowało" najwięcej kierowców? Sprawdź pełne zestawienie

Katarzyna Puczyńska
Na początek fotoradary, które najrzadziej dają się we znaki kierowcom: • Ciecierzyn (powiat lubelski) - odnotowane naruszenia od początku roku: około 50 • Horbów (powiat bialski) - około 200• Łaszczówka-Kolonia (powiat tomaszowski) - około 300• Łabuńki Pierwsze (powiat zamojski) - około 300• Stary Zamość (powiat zamojski) - około 300
Na początek fotoradary, które najrzadziej dają się we znaki kierowcom: • Ciecierzyn (powiat lubelski) - odnotowane naruszenia od początku roku: około 50 • Horbów (powiat bialski) - około 200• Łaszczówka-Kolonia (powiat tomaszowski) - około 300• Łabuńki Pierwsze (powiat zamojski) - około 300• Stary Zamość (powiat zamojski) - około 300 Anna Kaczmarz/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
W województwie lubelskim fotoradary od początku roku zarejestrowały już ponad 37 tys. przypadków przekroczenia prędkości. Policjanci twierdzą, że dzięki tym „żółtym aparatom” na drogach jest bezpieczniej.

- Obecność fotoradaru lepiej działa niż każdy znak ograniczający prędkość. Kierowcy zwalniają, jest mniej wypadków i kolizji - podkreśla oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kraśniku Janusz Majewski.

Fotoradary w woj. lubelskim. Sprawdź statystyki - KLIKNIJ:

Na Lubelszczyźnie umiejscowionych jest aktualnie 29 fotoradarów nadzorowanych przez Inspekcję Transportu Drogowego. W całej Polsce liczba ta wynosi 432 urządzenia. Rejestrowane przez nie dane wysyłane są do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

- Od początku roku do końca lipca 2019 urządzenia rejestrujące CANARD zarejestrowały 37,6 tysięcy przypadków przekroczenia prędkości na terenie województwa lubelskiego - podsumowuje Agnieszka Mąkosa z Biura Informacji i Promocji Wydziału Komunikacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Najwięcej, blisko 5 tys. przekraczających dopuszczalną prędkość kierowców wyłapał fotoradar na DK19 w Kolonii Rudnik, w powiecie kraśnickim. Nieco niższy wynik zanotował fotoradar w miejscowości Stara Dąbia w powiecie ryckim ( 4,2 tys.). Na trzecim miejscu znalazł się fotoradar z powiatu krasnostawskiego a dokładniej z Łopiennika Górnego (3 tys.). Czy takie wyniki przekładają się na wzrost bezpieczeństwa na drogach?

- Od momentu zainstalowania fotoradaru w Kolonii Rudnik ilość odnotowanych przez nas w tym miejscu zdarzeń drogowych została znacznie ograniczona - mówi Janusz Majewski i wyjaśnia, że wcześniej ten odcinek drogi był niebezpieczny.

Jadąc od Lublina, w Kolonii Rudnik, tuż za wzniesieniem znajdują się zjazdy do posesji, przejście dla pieszych i wyjazd z bocznej drogi. Dochodziło tu do wielu, często śmiertelnych wypadków. Potrzeba ograniczenia w tym miejscu prędkości potwierdziła się już kilka miesięcy po ustawieniu urządzenia.

W sierpniu 2013 roku kierowca o „ciężkiej nodze” nie spodziewając się fotoradaru gwałtownie zahamował, w efekcie czego jadący za nim mężczyzna, chcąc uniknąć zderzenia zjechał do rowu i staranował dopiero co ustawiony fotoradar.

Teraz kierowcy na widok żółtego urządzenia zwalniają. Często jednak to tylko chwilowa poprawa. - Przeciwko takim kierowcom, którzy tuż za radarem przyśpieszają, jadąc w kierunku Kraśnika, prowadzimy patrole drogowe, by jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo - dodaje Majewski.

Fotoradarów będzie więcej

ITD planuje zakup nowych urządzeń rejestrujących. Na drogach pojawi się 26 fotoradarów, 39 urządzeń do pomiaru odcinkowego, 30 urządzeń do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 urządzeń rejestrujących niestosownie się do sygnalizacji świetlnej na przejeździe kolejowym oraz 11 przenośnych urządzeń rejestrujących.

Jak informuje ITD trwa ustalanie miejsc, w których zostaną umiejscowione nowe urządzenia. Ich instalacja rozpocznie się pod koniec 2020 r.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski