Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francja. Lekarze z oddziałów intensywnej terapii apelują do prezydenta: konieczny jest całkowity lockdown

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
AP/Associated Press/East News
Francuskie szpitale zbliżają się do kresu możliwości. Stąd apel do prezydenta Macrona, by worowadził w kraju całkowity lockdown.

Lekarze z oddziałów intensywnej opieki medycznej z paryskich szpitali twierdzą, że wzrost zakażeń koronawirusem może wkrótce ograniczyć ich możliwości do opieki nad chorymi. Być może zostaną zmuszeni do wyboru, któremu choremu udzielić pomocy.

Opinia medyków pojawiała się po tym, jak prezydent Emmanuel Macron bronił swej decyzji, by nie blokować całkowicie Francji, tak jak to zrobił w zeszłym roku. Od stycznia rząd Macrona wprowadził tylko ogólnokrajową godzinę policyjną, potem inne ograniczenia.

Jednak w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń i braku łóżek na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach, lekarze zwiększają presję na pełną blokadę kraju.

W artykule w "Le Journal du Dimanche" 41 medyków ze szpitali z regionu Paryża stwierdziło: Nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji, nawet podczas najgorszych ataków (terrorystycznych) wymierzonych w stolicę Francji, w szczególności ataków Państwa Islamskiego w 2015 roku, których zginęło 130 osób a szpitale wypełniły się rannymi.

Lekarze mówią, że łagodne ograniczenia nałożone niedawno na Paryż i niektóre regiony nie pozwolą szybko opanować odradzającej się epidemii. Ostrzegli, że szpitale zakorkują się, gdy liczba przypadków osiągnie szczyt.

"Wiemy już, że nasza zdolność do pomocy pacjentom zostanie ograniczona" - napisali. "Będziemy zmuszeni segregować
pacjentów, aby ratować jak najwięcej ludzi. To będzie dotyczyło wszystkich, tych z COVID-em lub bez, w szczególności, jeśli chodzi o dostęp do intensywnej terapii".

Inna grupa dziewięciu lekarzy z tych samych oddziałów w "Le Monde" też ostrzegła, że paryskie oddziały intensywnej opieki medycznej mogą odmawiać pomocy pacjentom.

- Mieliśmy rację, nie wprowadzając blokady we Francji pod koniec stycznia, bo nie było wtedy eksplozji nowych zakażeń, jak przewidywał każdy model – mówił niedawno Macron. Nie usłyszycie ode mnie „moja wina”. Nie mam wyrzutów sumienia i nie przyznam się do porażki.

Administracja Macrona miała nadzieję wyprzedzić odradzającą się epidemię kampanią szczepień. Po powolnym rozpoczęciu szczepień w grudniu, szczepienia nabrały dopiero niedawno tempa. Ponad 7,7 miliona osób - blisko 15 proc. dorosłych Francuzów - zostało zaszczepionych przynajmniej jedna dawką Pfizera, Moderny lub AstraZeneca. Rząd twierdzi, że tempo będzie rosło, Francja ma otrzymać 3 miliony dodatkowych dawek Pfizera w najbliższych dniach.

Obecna sytuacja zmierza w kierunku ustalania priorytetów.

"Gdy dostępne jest tylko jedno łóżko OIOM, ale dwóch pacjentów mogłoby z niego skorzystać, problem polega na podjęciu decyzji, który z nich zostanie przyjęty (i być może przeżyje), a który nie zostanie przyjęty (i prawdopodobnie umrze). Oto, dokąd zmierzamy" - piszą medycy.

Oskarżyli też rząd Macrona o hipokryzję, zmuszając pracowników służby zdrowia do decydowania, który pacjent powinien żyć, a który umrzeć, bez stwierdzenia tego jasno.

Macron pozostaje nieugięty, że ponowne zamknięcie Francji w tym roku, podobnie jak w niektórych innych krajach
europejskich, było rozsądną polityką rządu, nawet jeśli ponad 2000 zgonów tygodniowo zbliża kraj do kamienia milowego, jakim jest 100 000 ludzi straconych w wyniku pandemii. W kraju odnotowano obecnie ponad 94 600 zgonów związanych z wirusami.

Członek Komisji Europejskiej ds. szczepionek, Thierry Breton, zapowiada, że Unia dostarczy 420 milionów dawek szczepionek do swoich krajów członkowskich do 15 lipca. - Nadchodzą szczepionki - powiedział.

Breton ujawnił również plan proponowanego świadectwa zdrowia UE, które pozwoliłoby mieszkańcom wspólnoty na łatwiejsze przekraczanie wewnętrznych granic UE. Świadectwo wskazywałoby, czy osoby zostały zaszczepione, uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa lub wyzdrowiały. Dodał, że certyfikat będzie opcjonalny i może być dostępny do połowy czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Francja. Lekarze z oddziałów intensywnej terapii apelują do prezydenta: konieczny jest całkowity lockdown - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski