Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Francuski sukces licealistek z Lublina

Maria Krzos
Ola Grunwald z II LO. Chopin w otoczeniu łowickich wycinanek
Ola Grunwald z II LO. Chopin w otoczeniu łowickich wycinanek Jacek Babicz
Aleksandra Grunwald i Anna Znamierowska to uczennice dwóch lubelskich ogólniaków. Choć nie znają się osobiście, łączy je wspólny sukces. Obydwie są laureatkami konkursu "Narysuj mi Chopina". Ich prace znalazły się na pocztówkach wysyłanych m.in. przez ambasadę francuską. Wygrały też wakacyjny wyjazd do Francji.

Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora Sejm RP ogłosił rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina. Ambasada Francji w Polsce postanowiła włączyć się do tych obchodów. - Ogłosiliśmy konkurs plastyczny skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, którzy uczą się języka francuskiego - mówi Brigitte Bouvier, attaché kulturalny ambasady Francji. - Jego tematem była postać Chopina oraz jego związki z Polską i Francją.

Na konkurs wpłynęło 930 prac. Wybrano 4 najlepsze projekty. Aż dwa pochodzą z Lublina.

- Myślę, że w moim przypadku o sukcesie zdecydował przede wszystkim dobry pomysł - mówi Ania Znamierowska, pierwszoklasistka z IX LO im. M. Kopernika. - Pod względem graficznym praca nie jest skomplikowana. To wydzierka z portretem Fryderyka Chopina, do której dokleiłam kilka elementów. Związki kompozytora z Francją i Polską widać na pierwszy rzut oka - śmieje się.

Aleksandra Grunwald, uczennica II LO im. J. Zamoyskiego, do wykonania użyła ołówka, flamastra... i komputera. - Najpierw wykonałam portret Chopina ołówkiem, później kolejny flamastrem - wyjaśnia. - Następnie przy pomocy programu graficznego nałożyłam obydwa na siebie. Pozostałe elementy również powstały przy pomocy grafiki komputerowej.

W projekcie Oli zwracają uwagę elementy łowickich wycinanek. - Chciałam w ten sposób podkreślić fakt, że w swojej twórczości Chopin inspirował się polską muzyką ludową - tłumaczy.

Uważni obserwatorzy powinni też zwrócić uwagę na koguta znajdującego się w lewym dolnym rogu projektu. - Z jednej strony to charakterystyczny element wycinanek, z drugiej - symbol Francji - wyjaśnia swój pomysł Ola.

Szkoły, w których uczą się obie dziewczyny, są dumne z ich sukcesów. Tym bardziej że Ola i Ania nie mają wykształcenia plastycznego, a pokonały uczniów szkół artystycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski