Frankowicze pobili wszelkie rekordy. Podsumowujemy 2. rocznicę wyroku TSUE

Materiał powstał we współpracy z VOTUM ROBIN LAWYERS
Udostępnij:
Frankowicze pobili wszelkie rekordy. Podsumowujemy 2. rocznicę wyroku TSUE.

Każdy, kto choć pobieżnie śledzi losy frankowiczów, doskonale wie, że aktualna linia orzecznicza w sprawach frankowych kształtuje się bardzo korzystnie. Obecnie kredytobiorcy frankowi wygrywają 9 na 10 procesów sądowych. Ale nie zawsze tak było. Wszystko zmieniło się dzięki orzeczeniu TSUE z 3 października 2019 r. Od tamtego czasu frankowicze biją wszelkie rekordy. Jakie?

  • Rekord: Ukształtowanie linii orzeczniczej na korzyść frankowiczów

Co prawda kredyty frankowe były udzielane na podstawie wzorców umownych, ale to nie oznacza, że zawsze interpretowano je w ten sam sposób. Dlatego orzecznictwo w sprawach frankowych początkowo nie było przychylne kredytobiorcom. Pierwotna wykładnia przepisów regulujących udzielanie oraz wykonywanie umów kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach obcych odbiegała od obecnych standardów. Jeszcze w 2016 i 2017 r. tylko 25-27% kredytobiorców wygrywało swoje sprawy. W 2018 r. odsetek wygranych spraw poprawił się dwukrotnie, ale nadal stanowił tylko 54%. Czyli blisko połowa procesów sądowych kończyła się wówczas oddaleniem powództwa. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero w 2019 r., zwłaszcza po publikacji orzeczenia TSUE. W całym 2019 r. zapadło 78% korzystnych wyroków dla frankowiczów. Natomiast faktyczne ukształtowanie orzecznictwa nastąpiło dopiero w2020 r. Wówczas wygranych było już 92% spraw. W I półroczu 2021 r. ta statystyka jeszcze wzrosła – do 94% i nadal utrzymuje się na tak wysokim poziomie.

  • Rekord: Wzrost liczby spraw sądowych dot. kredytów CHF

Publikacja orzeczenia TSUE w polskiej sprawie frankowej wpłynęła nie tylko na wyraźną zmianę trendów w orzecznictwie, ale również na decyzyjność samych frankowiczów. Konsumenci posiadający kredyty indeksowane i denominowane w CHF czekali na impuls do działania. I niewątpliwie wydaniewyroku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej było sygnałem dla wielu frankowiczów, by uregulować swoją sytuacją prawno-finansową z bankiem. Wystarczy przytoczyć dane Ministerstwa Sprawiedliwości, by pokazać, jak zmieniała liczba spraw frankowych w sądach w poszczególnych latach. W 2017 r. na pozwanie banku z tytułu niedozwolonych klauzul umownych zdecydowało się zaledwie 2,1 tys. frankowiczów. W kolejnym roku liczba nowych powództw w sprawach frankowych sięgnęła już 7,2 tys. A w 2019 r. frankowicze pozwali banki 11,6 tys. Natomiast prawdziwa fala po TSUE rozlała się po polskich sądach w 2020 r., kiedy konsumenci za pośrednictwem swoich pełnomocników wysłali do sądów 37,2 tys. pozwów. Dotychczas w I połowie 2021 r. zainicjowano 31,9 tys. procesów.

  • Rekord: Wzrost liczby wyroków w sprawach frankowych

Oczywiście rosnąca liczba wydawanych wyroków sądowych jest naturalną konsekwencją wzrastającej liczby postępowań sądowych. Im więcej osób decyduje się na pozwanie banku, tym więcej wyroków zapada. Ale trzeba również pamiętać o tym, że sprawy frankowe mają swoją dynamikę. Tym bardziej, że do listopada 2019 r. pozwy kierowano tylko do sądów właściwych dla siedziby głównej banku, czyli w zdecydowanej większości do Warszawy. Dlatego w kwietniu 2021 r. powołano specjalny wydział w Sądzie Okręgowym w Warszawie do rozstrzygania wyłącznie tego typu spraw. Zgodnie z ostatnimi statystykami przed tzw. Wydziałem Frankowym toczy się już ponad 13 tys. postępowań.

Dzięki nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego po wyroku TSUE kredytobiorcy mogę już wytaczać powództwa do sądów właściwych dla ich miejsca zamieszkania. Przyczyniło się to do znacznego przyspieszenia toczących się procesów frankowiczów. A to z kolei przełożyło się na liczbę zapadających każdego miesiąca wyroków sądowych. W całym 2019 r. zapadły 332 wyroki w sprawach frankowych. W 2020 r. ich liczba wzrosła do 955 orzeczeń. Pomimo tego, że 2021 r. jeszcze trwa, to już wiadomo, że będzie pod tym kątem rekordowy. Bowiem do sierpnia b.r. sądy wydały już 1064 wyroki i ich liczba stale rośnie. We wrześniu widać wyraźne ożywienie w sądach po wakacjach.

- Obecnie obserwujemy wyraźną aktywność po stronie sądów i w ostatnich dniach odnotowujemy po kilka, a nawet kilkanaście wyroków dziennie. Spodziewamy się kulminacji orzeczeń w pod koniec roku. W samym październiku mamy zaplanowanych już ponad 1200 terminów sądowych – informuje Kacper Jankowski, Prezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA.

Sprawdź swoją umowę w Votum Robin Lawyers

  • Rekord: Wzrost liczby wyroków stwierdzających nieważność umów kredytowych

Podstawowym pytaniem każdego frankowicza przed podjęciem decyzji o pozwaniu banku jest to, o co mogę walczyć. W zakresie wygranej w zasadzie opcje są dwie: stwierdzenie nieważności umowy kredytowej lub jej odfrankowienie. Przed 3 października 2019 r. wśród korzystnych wyroków najwięcej dotyczyło odfrankowienia. Tym samym około 70% wygranych spraw kończyło się właśnie usunięciem klauzuli przeliczeniowej do franka szwajcarskiego z umowy i pozostawieniem jej dalej w mocy z oprocentowaniem LIBOR+marża. Natomiast po wyroku TSUE trend odwrócił się w kierunku uznawania umów kredytowych za nieważne. Aktualnie 90% spraw skutkuje wydaniem wyroku stwierdzającego nieważności umowy kredytowej.

  • Rekord: 500 wygranych Votum dla frankowiczów

O co mogą walczyć frankowicze to jedno, ale drugie to, z jakim pełnomocnikiem ten proces przeprowadzić. Aktualnie na rynku nie brakuje podmiotów, które oferują pomoc kredytobiorcom frankowym. I w tym zakresie również pomógł wyrok TSUE, gdyż po jego publikacji powstało wiele firm reklamujących swoje usługi frankowiczom. Al. wybór odpowiedniego pełnomocnika ma ogromne znaczenie. Podmioty z Grupy Kapitałowej Votum od grudnia 2016 r. reprezentują konsumentów w sporach dotyczących kredytów frankowych. Aktualnie świadczymy profesjonalną pomoc ponad 23 tys. frankowiczów, spośród których już blisko 17,5tys. uczestniczy za naszym pośrednictwem w procesach sądowych. Każdego miesiąca przybywa na naszym koncie korzystnych wyroków. Wygraliśmy ponad 500 spraw frankowych, a część naszych klientów już korzysta z wypłaconych przez banki środków z wyroków prawomocnych. [/lista]

- Celem oferowanej przez nas usługi jest kompleksowa obsługa sprawy bankowej. Przedmiotem naszej umowy jest wykonanie wszystkich koniecznych czynności w ramach postępowania przedsądowego, sądowego i egzekucyjnego. Oznacza to, że gwarantujemy naszym klientom profesjonalne wsparcie: od momentu przyjęcia sprawy, do jej prawomocnego zakończenia i rozliczenia z bankiem – podkreśla Paweł Wójcik, Wiceprezes Zarządu Votum Robin Lawyers SA.

Kontakt z Kancelarią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Frankowicze pobili wszelkie rekordy. Podsumowujemy 2. rocznicę wyroku TSUE - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie