Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Niepodległości upamiętniła bohaterów Powstania Styczniowego

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
W przygotowaniu wydawnictwa pomagali m.in. rekonstruktorzy V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka”.
W przygotowaniu wydawnictwa pomagali m.in. rekonstruktorzy V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka”. Materiały prasowe Fundacji Niepodległości w Lublinie
Fundacja Niepodległości wydała „Poczet bohaterów Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie”. Publikacja ma pomóc młodzieży szkolnej w nauce o jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii.

- Tym wydawnictwem chcemy podnieść wiedzę o historii i bohaterach Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie przyczyniając się do rozwoju świadomości narodowej i podtrzymania tradycji. Mamy nadzieję, że w przystępny sposób choć po części przedstawia ona wkład naszego regionu - jednego z aktywniejszych obszarów walk powstańczych – w największy zryw niepodległościowy podczas zaborów. – mówi Jan Fedirko z Fundacji Niepodległości, która wydała „Poczet bohaterów Powstania Styczniowego na Lubelszczyźnie. W 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego”.

Jak dodaje, publikacja wypisuje się w działania fundacji związane z pamięcią historyczną nawiązując do motta organizacji „pamięć buduje tożsamość”.

W książce znajdują się m.in. graficzne biogramy ośmiu powstańców związanych z Lubelszczyzną.

W przygotowaniu tego wydawnictwa pomagali m.in. rekonstruktorzy V Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego Kajetana Cieszkowskiego „Ćwieka” z Grupy Rekonstrukcji Nasutowski Oddział Ćwieków afiliowanej przy Towarzystwie Patriotycznym im. gen. Karola Ziemskiego w Nasutowie oraz Stowarzyszenia Historycznego im. Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Województwa Lubelskiego.

Publikacja Fundacji Niepodległości jest bezpłatna, ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU i jest szeroko dystrybuowana głównie wśród młodzieży w wieku 12-18 lat z województwa lubelskiego w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

– Liczymy na to, że pozycja ta wzbogaci proces dydaktycznego młodzieży szkolnej – dodaje Jan Fedirko.

„Kurier Lubelski” jest patronem medialnym tej publikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski