Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Slowlajf z Lublina walczy ze stresem i wypaleniem zawodowym

Gabriela Bogaczyk
Siedziba fundacji mieści się w Lublinie przy ul. B. Śmiałego
Siedziba fundacji mieści się w Lublinie przy ul. B. Śmiałego Małgorzata Genca
W Lublinie działa jedyna organizacja w Polsce, która zajmuje się przeciwdziałaniem wypaleniu zawodowemu. To po prostu Slowlajf.

Fundacja Slowlajf powstała w wyniku osobistych doświadczeń jej założycieli. Są to osoby, które same przeszły wypalenie zawodowe. - W wieku 22 lat dostałam awans na dyrektora regionalnego - opowiada Monika Madejska z zarządu Slowlajf. - Brak wiedzy musiałam nadrabiać tytaniczną pracą, która była ponad moje siły. Zaharowywałam się fizycznie. Potem zmieniłam pracę, myśląc, że to rozwiąże problem wypalenia. Teraz wiem, że to błąd, który popełnia wiele osób.

Często jest tak, że osoba cierpiąca na tzw. wypalenie zawodowe dowiaduje się o tym za późno. Niejednokrotnie to najbliżsi i znajomi jako pierwsi zauważają niepokojące symptomy. - Klasycznymi objawami wypalenia są dolegliwości zdrowotne, rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenie, obniżenie nastroju, pogorszenie wyników pracy mimo posiadanych kompetencji - wylicza Madejska.

Slowlajf od dwóch lat promuje wiedzę na temat wypalenia zawodowego. Z bezpłatnej pomocy fundacji może skorzystać każdy. Dzwoniąc i pisząc do Slowlajfu można liczyć na anonimowość. Fundacja dysponuje bazą coachów i psychoterapeutów w całej Polsce.
- Dajemy wsparcie pracownikom i edukujemy pracodawców. Chcemy też pokazać, że warto zwolnić tempo i zacząć cieszyć się życiem - dodaje Madejska.

Lubelska organizacja pomaga też kilkuosobowym firmom oraz korporacjom. - W im większym zakresie uda się dotrzeć z wiedzą na ten temat do osób zarządzających, tym większa szansa na wypaleniową profilaktykę - wyjaśnia Monika Madejska.

Natomiast Katarzyna Skoczek, pomysłodawczyni fundacji, organizuje wyjazdy na wieś w kujawsko-pomorskim. Chętni z całej Polski mieszkają tam w urządzonej przez artystę rzeźbiarza 100-letniej glinianej chacie na bezludziu, z daleka od tłumów, gwaru i miasta.

Rok temu lubelska fundacja Slowlajf przeprowadziła badanie, w którym wzięli udział przedstawiciele 400 firm. Z raportu wynika, że 40 proc. osób badanych stwierdziło u siebie syndrom wypalenia zawodowego, kolejnych 30 proc. miało jego symptomy. - Te dane dobrze oddają problem, z którym borykają się pracownicy w Polsce. Teraz planujemy podobne badania w konkretnych grupach zawodowych, np. wśród księgowych - dodaje Madejska.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fundacja Slowlajf z Lublina walczy ze stresem i wypaleniem zawodowym - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski