Fundacja Wolności skarży się Radzie Miasta na miejskie spółki

jaxa
Fundacja Wolności skarży się Radzie Miasta na miejskie spółki
Fundacja Wolności skarży się Radzie Miasta na miejskie spółki Archiwum
Prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej domaga się od trzech spółek, w których udziały ma ratusz Fundacja Wolności. Chodzi o Miejską Korporację Komunikacyjną, Motor Lublin oraz SPR Lublin. Skargę w tej sprawie wysłali w piątek do Rady Miasta Lublin.

- Rada Miasta Lublin tylko w ciągu ostatnich 18 miesięcy zgodziła się przyznać dwóm z tych spółek (Motor Lublin oraz SPR - dop. red.) 10,5 mln zł publicznych pieniędzy. Wobec tego powinna sprawdzić, czy spółki działają jawnie i zgodnie z prawem - tłumaczył Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.

W przypadku Motoru chodzi o 2,5 mln zł, SPR - 8 mln zł. - W sumie od momentu założenia te dwie spółki otrzymały z kasy miasta w formie kupna udziałów 14,9 mln zł - uzupełniał Jakubowski.

Fundacja wskazuje, że gmina Lublin jest większościowym udziałowcem wszystkich tych trzech spółek prawa handlowego: Motor Lublin SA (81,94 proc. udziałów wg stanu na dzień 30 czerwca 2013), SPR Lublin SA (97,50 proc.) oraz MKK sp. z o.o. (99,9 proc. poprzez MPK Lublin sp. z o.o.).

- Zwracam się z wnioskiem o to, aby Rada Miasta wymogła utworzenie BIP-u na stronach internetowych tych spółek - tłumaczył Jakubowski.

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
filipowicz
tak tak odzyskacie i pierwsze co zrobicie to będzie wycieczka pruszkowskiego
m
mariano
Co to za ,,dzieło" ta fundacja wolność? Czy to działa na zasadzie róbta co chceta? Jeżeli tak to do Rokitna na wysypisko śmieci z nimi ?
G
Gość
Jak "donek" zacznie płacić podatki i czasami popatrzy ludzkim wzrokiem na innych ludzi to pogadamy.

Gdzieś "donku" był jak kobietę chorą na schizofrenię postawiono przed sądem powszechnym ze "kradzież" słoika korniszonów?

Mam rozumieć, że w Gminie Lublin i spółkach z jej udziałami lub akcjami decyzje są podejmowane przez bardziej chorych niż w/w i stąd ujawnienie ich występków byłoby grzechem?

Sprawdź sobie "donku" co oznacza po nazwie Sp. z o.o. i S.A. i wróć ponownie ze swoimi uwagami o klubach "sportowych", które są poza jakąkolwiek nie tylko finansową kontrolą.

Gdyby to prezesi i pełniący nad nimi nadzór właścicielski nie brali pieniędzy, a nie pracownicy czyli zawodnicy, to miałbym to daleko gdzieś - oczywiście poza sytuacją, że dotacje z publicznych pieniędzy pokrywają indolencję tych, dla których są czystym biznesem.

Tak poza tym, to zanim były skargi do WSA, to osobiście próbowałem tymi sprawami zainteresować całą radę miasta, która powalała i pozwala się nadal okłamywać.

Ciekawe, że nie obwiniasz sprawców, a Tych, którzy ich czyny lub zaniechania ujawnili ;)
d
donek
skarżenie donoszenie jest grzechem szczególnie na kluby sportowe p.Jakubowski i pan z kropką?
G
Gość
Na media nie licz, bo nałożyły już dawno embargo informacyjne na finansowe i prawne bagno w spółkach "sportowych", na SMS Premium wysyłane z telefonów służbowych miasta, na uchybienia formalno-prawne w przekształceniu LPEC, na grzywnę nałożoną na Targi Lublin za nieprzekazanie skargi do WSA, na gigantyczne straty i zobowiązania MPK, MOSiR i ZTM, że o stratach i zobowiązaniach PLL nie wspomnę.

Jeszcze raz podkreślam, że o wszystkich tych sprawach wiedziały wszystkie lokalne media, cała rada miasta, prezydent, a o niektórych wie również tzw. wymiar sprawiedliwości.

Z tego wszystkiego cieszy to, że informacjami tymi żyje ulica tak jak przed 30 laty za czasów cenzury prewencyjnej.

To dzięki wszystkim wyżej wymienionym bez żadnej zorganizowanej akcji frekwencja w ostatnich wyborach wyniosła mniej niż 25% miażdżąc wynikami PO.

Oby tak dalej, a w nowym 2015 roku odzyskamy dla obywateli od polityków nasze miasto.

Panie redaktorze naczelny - proszę o usunięcie tego postu, to kolejny raz spadnie panu nakład i sprzedaż i dziennik ten znajdzie się poniżej ostatniej pozycji w rankingu ZKDP.
k
kretowspinacz
Artykul troszeczke interesujace, ale komentarz pod artykulem duzo bardziej. Mam nadzieje ze pismaki pociagna temat dalej.
G
Gość
Jeżeli masz na myśli odpowiedzialność prezydenta jako pełniącego jednoosobowo większościowy nadzór właścicielski czy też rady nadzorczej to tak - odpowiedzialności kiedyś poniosą.

Jeżeli chodzi o kolejne zarządy to odpowiedzialności raczej nie będzie, bo każdy z nich pomimo gigantycznych strat, długów i zaległości wobec ZUS i US otrzymywał absolutorium od rady nadzorczej, w której większość ma... prezydent.

To nieodpowiedzialność jednoosobowego przedstawiciela właściciela spowodowała, że klub piłki nożnej utracił bezpowrotnie kandydata na strategicznego sponsora w postaci większościowego akcjonariusza.

Dysponuję pismami z ratusza, które potwierdzają, że prezydent miasta i jednej z obecnych członków rady nadzorczej doskonale znają kondycję finansową tej spółki.

Lektura akt tej spółki dostępnych czasami w KRS powoduje, że nieowłosionemu wszystkie cebulki stają dęba, bo dokumenty składane są po wcześniej złożonych z terminami późniejszymi , co może oznaczać, że były antydatowane.

Gdyby nie obywatelskie wystąpienia na forach, do rady miasta, spółek czy prezydenta to nawet sprawozdań finansowych by nie było w KRS - co zresztą w przypadku SPR ma miejsce po dziś dzień za poprzednie lata obrachunkowe.

Co do jednego mogę Cię zapewnić, to faktu, że cała rada miasta była informowana o panującej w tych spółkach patologii.
G
Gość
To prawda!Tylko czy odpowiedzą za to?
G
Gość
To nie wszystko.

MKK została przymuszona przez WSA do udzielenia informacji na wniosek, MOTOR został ukarany grzywną za nieprzekazanie skargi do WSA na bezczynności wobec zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej, a na wokandę czeka skarga przeciwko SPR.

Obie sportowe "spółki" nie składały w terminie sprawozdań finansowych oraz nie ujawniały dokapitalizowań, nie płaciły ZUS, podatków oraz innych zobowiązań. Obie osiągnęły wartość ujemną kapitału akcyjnego i utraciły płynność finansową, co oznacza, że zarządy powinny były złożyć do sądu wnioski o upadłość.

Wszystkie trzy spółki w ramach pomocy Gminy Lublin otrzymały w gotówce lub barterze więcej niż przewiduje PE w ramach wsparcia de minimis, co oznacza, że naruszono unijne zasady pomocy publicznej.

Analiza akt w KRS wskazuje na przesłanki tzw. fikcji gospodarczej, nierównej konkurencji i praktykowania tzw. mechanizmów korupcjogennych.

Popatrzmy teraz personalnie:

1)Prezes jednej ze spółek jest prawnikiem

2)Przewodniczący rady miasta jest prawnikiem

3)Przewodnicząca komisji sportu jest prawnikiem

4)Prezydent sprawujący jednoosobowy nadzór nad tymi spółkami prawa handlowego jest doktorem ekonomii.

Z wyżej wymienionych osób tylko jedna potrafiła w powyższych sprawach założyć długie spodnie i to w sytuacji kiedy pozostałe trzy powinny czynić to z natury, a nie odwrotnie.

Reasumując - tak źle nie było w Lublinie od 1989 roku, bo poza nielicznymi przypadkami interwencji w MSWiA, które natychmiast przywoływało Urząd Wojewódzki lub Urząd Miasta Lublin do porządku, to nie było takiej totalnej nieodpowiedzialności za majątek publiczny.

Niezorientowanym przypominam, że na pomysł wejścia z kapitałem naszego miasta do MOTOR i SPR wpadł nie kto inny jak obecny prezydent i przewodniczący rady miasta tuż przed wyborami samorządowymi w 2010 roku.
Dodaj ogłoszenie