Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Łącze do nowoczesności

  Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Łącze do nowoczesności

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Łącze do nowoczesności
  1/4
  przejdź do galerii
  Cyfrowa Polska to program tworzenia nowoczesnego i przyjaznego dla obywateli państwa, w którym usługi publiczne są na wyciągnięcie ręki, a dostęp do możliwości nauki i zarobkowania, jakie daje internet, jest równy dla wszystkich. Ponad 2,2 mld euro z programu Polska Cyfrowa zostanie więc w najbliższych latach zainwestowanych w rozwój e-usług, rozbudowę infrastruktury oraz szkolenia dotyczące korzystania z e-usług.
  Dzięki inwestycjom z zakresu e-administracji obywatele będą mogli załatwiać coraz więcej spraw urzędowych w dowolnym czasie bez ruszania się z domu.

  Przeznaczenie na ten cel prawie 950 mln euro to gwarancja, że już za kilka lat wszyscy odczujemy poprawę komfortu życia.
  E-administracja to bowiem nie tylko ułatwienie kontaktu z urzędami, ale też dostęp do informacji z zakresu ochrony zdrowia czy edukacji.

  Aby jednak wszyscy mogli korzystać z możliwości, które daje internet, konieczny jest powszechny dostęp do taniego i szybkiego łącza. Dlatego na upowszechnienie tego dostępu zostanie przeznaczonych ponad 1 mld euro. Pieniądze te pozwolą na budowę sieci szerokopasmowych, przede wszystkim na terenach, na których nie zrealizowałyby takich inwestycji firmy.

  Dotyczy to na przykład obszarów o małej liczbie mieszkańców czy obszarów trudno dostępnych. O dofinansowanie do takiego rodzaju inwestycji mogą się ubiegać przedsiębiorstwa telekomunikacyjne. Wsparcie otrzymają sieci o minimalnej przepustowości 30 MB/s, a w przyszłości nawet 100 MB/s. Już ta pierwsza prędkość pozwala na przesyłanie ogromnej ilości danych, a co za tym idzie – możliwość korzystania ze wszystkich udogodnień, które możemy znaleźć w internecie.

  Środki unijne wesprą szkolenia i warsztaty, na których będzie można nauczyć się nie tylko obsługi komputera, ale przede wszystkim poznać możliwości, jakie daje dziś dostęp do sieci, zwłaszcza w zakresie korzystania z usług publicznych. Szkolenia przeznaczone będą dla osób o różnym poziomie wiedzy i umiejętności. Projekty mają być jednak skierowane w pierwszej kolejności do osób wykluczonych cyfrowo lub tych, którym takie wykluczenie grozi. Są to przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miejscowości czy terenów wiejskich, osoby starsze, długotrwale bezrobotne czy matki chcące wrócić na rynek pracy po urlopie wychowawczym oraz osoby z niepełno-sprawnościami.

  Można jednak również starać się o dofinansowanie na szkolenia dla fachowców (programistów), którzy specjalizują się w tworzeniu rozwiązań informatycznych mających zastosowanie w sferze życia publicznego. Część pieniędzy zostanie również przeznaczona na kampanie edukacyjne prowadzone w mediach, które mają zachęcić do korzystania z e-rozwiązań i uczyć podstawowych zasad bezpieczeństwa, których należy przestrzegać w wirtualnym świecie. Ich celem ma być przede wszystkim przełamanie barier mentalnych, czyli przekonanie osób, które onieśmielają nowe technologie i które nawet nie próbują nauczyć się z nich korzystać. Realizacja projektów ma sprawić, że odsetek osób regularnie korzystających z internetu wzrośnie z 60 do 81 proc., a odsetek osób, które nigdy nie korzystały z sieci, spadnie z 32 do 12 proc. (dane wyjściowe za 2013 r. według Eurostatu).

  Kto może występować o dotacje?
  W przypadku projektów infrastrukturalnych firmy telekomunikacyjne, w projektach z zakresu e-administracji wnioski mogą składać m.in. jednostki administracji rządowej. O dofinansowanie projektów z zakresu rozwoju kompetencji cyfrowych społeczeństwa mogą się ubiegać jednostki naukowe, instytucje kultury, samorządy i organizacje pozarządowe, a także np. uniwersytety trzeciego wieku.

  Kontakt
  Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
  Główny Punkt Informacyjny: Lublin – tel.: 0 800 17 51 51,
  e-mail: kontakt@feu.lubelskie.pl

  Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inwestycje PO lubelsku

  Pieniądze to nie wszystko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Proszę zobaczyć jak wygląda ul Wyzwolenia ,rozkopane pobocza,nieukończone roboty ziemne związane z podłączami elektrycznymi.Wykonawcy znikneli miesiąc temu,wszystko rozwalone.Brak nadzoru i...rozwiń całość

  Proszę zobaczyć jak wygląda ul Wyzwolenia ,rozkopane pobocza,nieukończone roboty ziemne związane z podłączami elektrycznymi.Wykonawcy znikneli miesiąc temu,wszystko rozwalone.Brak nadzoru i organizacjii pracy,bałagan,pozrywane taśmy zabezpieczające doły.Kto za to odpowiada?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo