Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Ułatwią rozstanie z bezrobociem

Redakcja
archiwum
Blisko 120 tysięcy bezrobotnych było zarejestrowanych w województwie lubelskim w marcu 2015 roku. Znalezienie zatrudnienia mają im ułatwić działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Na zwiększenie liczby miejsc pracy w regionie, poprawę perspektyw odchodzących z rolnictwa i osób opiekujących się dziećmi do 3. roku życia zarezerwowano do 2020 roku prawie 198 mln euro.

W najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy są bezrobotni po 50. roku życia, kobiety, niepełnosprawni, długotrwale pozbawieni zatrudnienia i niewykwalifikowani. Wysoki poziom ukrytego bezrobocia zauważalny jest przede wszystkim w rolnictwie. Dlatego pojawią się projekty wspierające zmianę zawodu przez rolnika i członka jego rodziny, posiadających gospodarstwo poniżej 2 ha. To osoby z tej grupy będą miały pierwszeństwo przy korzystaniu ze wsparcia. Szczególnie w formie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, staży, praktyk, szkoleń prowadzących do nabycia, podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych.

W skład programów aktywizacji zawodowej wejdzie też tworzenie indywidualnych planów działania, subsydiowanie zatrudnienia, wsparcie na nowym miejscu pracy i pokrycie kosztów dojazdu lub zapewnienie środków na zasiedlenie. Celem tych działań jest przede wszystkim zwiększenie lub nabycie kwalifikacji zawodowych zgodnie z potrzebami pracodawców w regionie.

Projekty będą realizować w szczególności organizacje pozarządowe, partnerzy społeczno-gospodarczy, niepubliczne agencje zatrudnienia i sami pracodawcy.

Na aktywizację zawodową zaplanowano 93 mln euro. Prawie 56 mln euro zarezerwowano w programie regionalnym na rozwój przedsiębiorczości i zwiększenie szans na przetrwanie młodych firm na rynku. Promowanie pracy na własny rachunek i zwiększenie zatrudnienia w nowo-powstających mikroprzedsiębiorstwach ma być przepisem na przeciwdziałanie bezrobociu.
Okazuje się, że chętni do zakładania własnych firm i młode przedsiębiorstwa mają problem nie tylko z dostępem do kapitału finansowego. Dlatego, oprócz wsparcia finansowego, w ramach projektów będą im oferowane szkolenia, doradztwo i mentoring umożliwiające uzyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej.

Na dotacje bezzwrotne będą mogły liczyć jedynie grupy w szczególnie trudnym położeniu na rynku pracy, w tym osoby w wieku 50 lat i więcej, kobiety, osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne i o niskich kwalifikacjach. Inni skorzystają ze zwrotnych instrumentów finansowych.

Na szczególne wsparcie mogą też liczyć osoby opiekujące się dziećmi do 3. roku życia. Dofinansowanie powstawania żłobków, klubów dziecięcych, usług dziennych opiekunów i niani ma ułatwić kobietom po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka powrót na rynek pracy.

Działania dotyczyć będą też aktywizacji zawodowej. Przewidziane jest wsparcie w formie poradnictwa i pośrednictwa pracy, dofinansowania staży, praktyki i szkoleń. Możliwe też będzie subsydiowane zatrudnienia, które będzie można połączyć z refundacją wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy i wsparcie adaptacyjne pracownika.

Na projekty sprzyjające godzeniu życia zawodowego i rodzinnego w budżecie RPO zaplanowano prawie 49 mln euro.

Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Lublin - tel.: 0800 17 51 51, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski