Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala „Aktywni z Lublina". Działają na rzecz niepełnosprawnych

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Dziesięcioma medalami prezydenta Lublina oraz jednym dyplomem wyróżniono w tym roku przedstawicieli środowisk osób niepełnosprawnych podczas corocznej Gali „Aktywni z Lublina”.

Podczas gali „Aktywni z Lublina", która odbyła się w Centrum Kultury, zostały wręczono medale i wyróżnienia prezydenta Lublina za wybitne osiągnięcia zawodowe, twórcze, sportowe osób niepełnosprawnych. Uhonorowane zostały także osoby oraz instytucje za działanie na rzecz aktywizacji i integracji niepełnosprawnych mieszkańców Lublina. Uroczystość uświetnił występ wokalistów Doroty Krać oraz Łukasza Jemioły.

Wśród osób niepełnosprawnych za wybitne sukcesy zawodowe, twórcze, sportowe, wyróżnieni zostali:

Tadeusz Wójcik - muzyk i wokalista występujący w wielu zespołach oraz jako muzyk estradowy. Bardzo często, nieodpłatnie uświetnia swoimi występami wiele imprez okolicznościowych organizowanych przez organizacje pozarządowe oraz instytucje takie jak domy pomocy społecznej, kluby seniora etc.

Anna Makowska - od 2000 r. pracuje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Łęcznej. Ma wiele pasji, które stara się rozwijać. Poetka, wielokrotnie nagradzana w konkursach literackich. W latach 2012-2014 brała udział w projekcje Fundacji Jaśka Meli „Niepełnosprawni w górach – razem na szczyty”. Zdobyła 27 z 28 szczytów Korony Gór Polski.

Wiesław Olechowski - współzałożyciel Fundacji ,,EFRON” i Spółdzielni Socjalnej ,,Wrotków”. Stały współpracownik Fundacji Fuga Mundi. Od 2008 r. prowadzi zajęcia w formie wykładów i warsztatów z zakresu działalności społecznie użytecznej prowadzonej przez organizacje pozarządowe. Prowadzi stałe poradnictwo prawne w ramach projektu ,,Akademia Niezależnego życia” skierowanego do osób z niepełnosprawnością.

Medale w kategorii: osoby fizyczne realizujące przedsięwzięcia na rzecz aktywizacji integracji niepełnosprawnych mieszkańców Lublina, otrzymali:

Katarzyna Siedlecka - psycholog pracujący w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym nr 1 w Lublinie. Jest niezwykle zaangażowana w działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością. Przygotowuje do pracy z osobami niepełnosprawnymi młodych nauczycieli i specjalistów.

Robert Sych - nauczyciel i terapeuta zajmujący się z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną. Jest także Przewodniczącym Klubu Olimpiad Specjalnych ,,Olimpijczyk” w SOSW nr 2 przy ul. Głuskiej 5 w Lublinie. Jednym z jego ostatnich osiągnięć było przebiegnięcie Maratonu Lubelskiego z niepełnosprawnym chłopcem w wózku.

Zbigniew Prokopiuk - aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku. Pracował w Spółdzielni Niewidomych, był współzałożycielem Klubu Sportowego Osób Niewidomych ,,Hetman”. Jego wychowankowie osiągają sukcesy w sporcie osób niepełnosprawnych w kraju i Europie.

Anita Grzegorczyk - współzałożycielka Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością CAMINO inicjująca liczne działania dla i na rzecz tego środowiska. Od trzech lat współorganizuje Festiwal Mikołajki Hip-Hopowe, w którym uczestniczą dzieci i młodzież zainteresowana tańcem bez względu na poziom sprawności intelektualnej.

Dodatkowo, w tej kategorii dyplomem został wyróżniony pan Mariusz Trościańczyk - pedagog specjalny, długoletni nauczyciel i terapeuta zajmujący się dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, trener Klubu Olimpiad Specjalnych ,,Olimpijczyk” w SOSW nr 2 przy ul. Głuskiej 5 w Lublinie.

Instytucje i organizacje odznaczone za zaangażowanie na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej oraz integracji osób niepełnosprawnych:

Okręgowy Związek Taekwondo Olimpijskiego w Lublinie - dzięki zaangażowaniu trenerów Klubu uczestnicy zajęć sportowych – osoby z niepełnosprawnością, zostali mistrzami świata w 2019 r. zajmują II/III/III miejsca w Antalii w Turcji a w 2018 r., mistrzami Europy I/I/II/III miejsca w Bułgarii. Pierwszymi sportowcami stali się uczestnicy WTZ Teatroterapia.

„Słoneczko” Stowarzyszenie” Pomocy Osobom Niepełnosprawnym - założone zostało przez rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz specjalistów. Jego celem jest wszechstronna pomoc dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami, ich rodzinom, opiekunom.

Lubelski Związek Inwalidów Narządu Ruchu - powstał w 1989 r. z inicjatywy osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu. Zrzesza osoby ze schorzeniami narządu ruchu, jak i osoby chcące działać na ich rzecz.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski