Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala "Mistrzowie Agro" już za nami. Poznajmy laureatów [DUŻO ZDJĘĆ i WIDEO]

Klaudia Szynkaruk
Klaudia Szynkaruk
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
W czwartek (16.12) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym nagrodzono laureatów trzeciej edycji konkursu "Mistrzowie Agro". Kolejny rok z rzędu za plebiscyt w województwie lubelskim odpowiadał Kurier Lubelski. Nagrodziliśmy najlepszych rolników, sołtysów, sołectwa, gospodynie, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne.

Lubelskie Centrum Konferencyjne w czwartkowe popołudnie przepełnione było wyjątkowymi postaciami, które mają realny wpływ na zmiany w swoich lokalnych społecznościach.

— Mistrzowie Agro to jeden z ważniejszych plebiscytów dla nas, dla naszej redakcji. Bardzo jest nam miło, że możemy pośredniczyć między społecznościami lokalnymi, pomiędzy tymi którzy wybierają wśród swoich społeczności osoby zaangażowane w życie wiejskie. Sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich, Gospodynie, Gospodarstwa i Rolnicy — to oni są odpowiedzialni za kształt, kulturę sołectwa oraz za dbanie o tradycje — o polskiej wsi opowiadał redaktor naczelny „Kuriera Lubelskiego”, Wojciech Pokora.

O zwycięzcach zdecydowaliście wy, nasi czytelnicy. I w ten oto sposób nagrodę Sołtysa Roku na szczeblu wojewódzkim otrzymał Pan Adam Ochmański z Sołectwa Teodorów w gminie Krzywda. Nagrodzone zostały również osoby, które zajęły inne miejsca na podium. W przypadku kategorii Sołtys Roku są to: Marianna Kępka z gminy Ryki oraz Mariusz Pastuszek z gminy Józefów.

— To jest bardzo ciężka praca. Przez moje dwie kadencje zrobiliśmy dużo dla naszej społeczności. Polska wieś zmienia się na lepsze, ale zapomina się o sołtysach. Nie tylko burmistrz czy wójt zasługuje na docenienie. Mimo to spełniam się jako sołtys i planuje kandydowanie w kolejnej kadencji — dodaje Pan Adam, laureat pierwszego miejsca.

Kolejną wojewódzką kategorią było Koło Gospodyń Wiejskich. Za najlepsze KGW czytelnicy Kuriera Lubelskiego uznali te z Czosnówki. Sporo głosów otrzymały również KGW Niemce oraz Uchanie, zajmując kolejno drugie i trzecie miejsce.

— W końcu ktoś nas zauważył, pomaga nam i wspiera. Piszemy projekty, a dzięki środkom z nich pozyskanych możemy coś zrobić. To jest dla nas bardzo ważne, że możemy współpracować z różnymi osobami i tworzyć razem coś pięknego. Warto zakładać Koła Gospodyń, ze względu na tradycję, która niestety się zatraca i mało się o tym rozmawia. Stawiamy na dzieci, aby był ktoś, kto mógłby kontynuować nasze obyczaje. Najważniejsze dla nas w tej pracy jest serce — opowiadała o nagrodzie przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Uchaniach, Irena Serafin.

Uznaliście, że na nagrodę najlepszego Rolnika Roku zasłużył Pan Adam Majewski ze Szczecyna. Tym samym udało mu się wyprzedzić rywali z drugiego i trzeciego miejsca, Pana Łukasza Łotysa z Kopina oraz Pana Cezarego Ziółkowskiego z Ratoszyna Drugiego.

Gospodynią Roku została Pani Renata Karczewska z Płowizn, wyprzedzając Renatę Kozyrę Wojtasik z Guzówki oraz Magdalenę Kucę z Łuszczowa Drugiego.

To nie koniec tej wyliczanki, bo wskazali też państwo Najlepsze Sołectwo — to Nowa Jedlanka z powiatu lubelskiego. Sołectwa Grabówka Ukazowa oraz Świderki zajęły kolejno trzecie i drugie miejsce.

— Drugie miejsce, to dla nas tak jak pierwsze. Dopiero raczkujemy w naszych poczynaniach i nie mamy wielu osiągnięć, ale dzięki naszemu Sołtysowi i Pani Wójt się wybijamy. Najważniejsza jest ciężka praca i życzliwi ludzie wokół — skomentowała Paulina Leszczak z Sołectwa Świderki.

W kategorii Gospodarstwo Agroturystyczne Roku walka była zacięta a zwycięsko wyszła z niej Agroturystyka Trzy Stawy w Zatyle . Tuż za laureatami na podium pojawiła się Agroturystyka Droździelówka z Majdanu Kasztelańskiego oraz Agroturystyka nad Wyspą z Lubyczy Królewskiej.

Nagrodzeni zostali również ubiegłoroczni kandydaci, którzy z wiadomych względów nie mogli wówczas odebrać swych odznaczeń. Wyróżnione zostało KGW Piaski Szlacheckie, laureat drugiego miejsca w 2020 roku. Oprócz tego swoją nagrodę odebrała Pani Jowita Jakubiuk, która zajęła trzecie miejsce w kategorii Rolnik Roku.

Podczas wydarzenia swoją obecność zaznaczyła firma Agroplast, która była tegorocznym partnerem Mistrzów Agro. Agroplast ma ponad 40 lat doświadczenia jako producent części zamiennych do opryskiwaczy polowych.

— Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym laureatom konkursu Mistrzowie Agro, wierzymy, że jest to bardzo ważny konkurs i cieszymy się, że z roku na rok zyskuje on na popularności. Dzięki takim konkursom możliwe jest docenienie pracy rolników, pracy społeczności na wsi, bo to jest to niewątpliwie ważna a może nawet i najważniejsza gałąź naszej gospodarki — dodaje Pan Kamil Muryjas, dyrektor sprzedaży Agroplast.

Kolejnym ze sponsorów wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

— Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Wspiera na co dzień polskich rolników i producentów rolnych. Jest nam szczególnie miło być partnerem tego wydarzenia. Ten plebiscyt jest dla nas szczególnie istotny, ponieważ pokazuje, jak duża jest liczba osób, która jest laureatami tego plebiscytu. Dzięki swojej ciężkiej pracy i zaangażowaniu wyznaczają nowe kierunki rozwoju polskiej wsi. Wieś Polska się zmienia, widzimy kierunki tych zmian. Tak naprawdę to kobiety polskiej wsi są liderkami zmian i pokazują, że mogą wziąć sprawy w swoje ręce — skomentowała Pani Monika Różycka-Górska z oddziału terenowego w Lublinie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

PATRNERZY PLEBISCYTU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski