MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gawrony w Kraśniku. Jak władze miasta z nimi walczą? Chcą zrzucać gniazda z drzew

Monika Miącz
Monika Miącz
Urząd Miasta Kraśnik/nadesłane
Gawrony „podpadły” władzom Kraśnika, które chcą je zniechęcić do zakładania gniazd. Dlatego będą je niszczyć. Ornitolodzy nie kryją zdumienia tym pomysłem.

Według kraśnickich urzędników, to sami mieszkańcy mają dość towarzystwa gawronów m.in. w parkach. „Bo hałasują i zaśmiecają” – to główny argument, żeby uporać się z tym problemem.

– Nie zależy nam na tępieniu ptaków, chcemy jedynie, aby ich siedliska były bardziej rozproszone, a tym samym mniej uciążliwe dla ludzi, którzy korzystają z możliwości wypoczynku na terenach zielonych. Czasami latem trudno jest usiąść w parku na ławce – tłumaczy Daniel Niedziałek, rzecznik urzędu miasta. – Takie działania były przeprowadzane niejednokrotnie i przynosiły niezły skutek.

Te „działania” polegają na niszczeniu (tzw. zrzutach) gniazd. Dotychczas były prowadzone zawsze w marcu, ale ze względu na zmiany klimatyczne ptaki rozpoczęły wcześniej ich budowę. Gniazda mają być teraz zrzucane systematycznie jak tylko się pojawią, by ptaki mogły wybrać inne miejsca.

Ornitolodzy mówią stanowcze „NIE”

– Obecnie jest już na to za późno, nasze gawrony właśnie powracają z zimowisk na obszarze Chorwacji, Austrii i południa Niemiec. Jestem zdumiony, że władze Kraśnika chcą usunąć ich gniazda w tym okresie. Uważam, że takie działania mogą być podjęte dopiero na jesieni, jeśli właściwe władze w zakresie ochrony przyrody wydadzą na to zgodę – mówi Ignacy Kitowski, profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Decyzji urzędników nie akceptuje także Sylwester Aftyka, przewodniczący Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego. Według niego, niszczenie gniazd w parku spowoduje, że ptaki rozproszą się po całym mieście i będą szukać nowego miejsca między blokami czy alejkami, gdzie są stare drzewa. Te działania miasta będą mieć odwrotny skutek. Sami sobie strzelają w kolano, bo gawrony będą wszędzie. - Likwidowanie gniazd jest również przyczyną spadku populacji gawronów. Rozumiem, że mogą być uciążliwe dla mieszkańców, ale są gatunkiem pod ochroną i należy się zastanowić, czy niszczenie im gniazd powinno mieć miejsce - wylicza Sylwester Aftyka.

Zrzucanie gniazd bez nadzoru?

Zezwolenie na usunięcie gniazd wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Według Tomasza Wąsika, zastępcy szefa tej instytucji, usunięcie gniazd w Kraśniku jest konieczne ze względu na „zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne”. – Władze miasta mają obowiązek poinformować nas dzień wcześniej o podjęciu działań dotyczących zrzucania gniazd – mówi Tomasz Wąsik.

Co ciekawe, nikt z ochrony środowiska nie będzie obecny przy niszczeniu gniazd. Urzędnicy mają sami „nadzorować” akcję.

– Jeśli chciano, by usunąć daną kolonię gawronów z parku z powodów zagrożeń dla zdrowia ludzi, wymagana jest w tym celu fachowa ekspertyza wykonana przez pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami z certyfikowanego laboratorium, potwierdzająca takie zagrożenia. Wtedy, oczywiście usunięcie kolonii może mieć miejsce tylko w ustawowym czasie – czyli po zakończonym rozrodzie i koczowaniu polęgowym ptaków, czyli późną jesienią – tłumaczy prof. Kitowski.

Zdaniem profesora, niszczenie lokalnych kolonii powoduje spadek populacji gawronów na danym obszarze. – W ciągu ostatnich 30 lat na niektórych obszarach populacja gawronów spadła aż o 60 procent. – mówi. – Gawronów jest coraz mniej z dwóch powodów: pierwszy to zmiany w rolnictwie Wiele pól uprawianych jest z wykorzystaniem nawozów, które mogą być skażone metalami ciężkimi. A te ptaki są roślinożerne, które szukają swojego pożywienia właśnie na polach. Drugi powód to niestety celowe niszczenie gniazd. Ludzie odstraszają gawrony z osiedli oraz likwidują ich kolonie w parkach lub na cmentarzach.

Do sprawy wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski