Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazowa rewolucja

Mariusz Świetlicki
Klient indywidualny płaci w Polsce za gaz ok. 2,40 zł za msześc., co w przeliczeniu na dolary oznacza cenę wyno-szącą ok. 0,73 USD. W Stanach Zjednoczonych ceny te są zróżnicowane i wahają się dla klientów indywidualnych od 0,28 USD w Północnej Dakocie do 0,64 USD za msześc. na Florydzie. Odbiorcy przemysłowi już w roku 2010 płacili za gaz ceny poniżej 0,20 USD za msześc., a w ostatnich miesiącach ceny te spadły na giełdach amerykańskich już poniżej 0,10 USD.

PGNiG za gaz kupowany głównie w Rosji płaci zgodnie z podpisanym długoterminowym kontraktem w zależności od kształtowania się cen ropy naftowej. Aktualnie jest to ok. 0,53 USD za msześc. Ceny gazu dla odbiorców przemysłowych są zatem w Polsce 5-6 razy wyższe niż w USA. Odbiorcy indywidualni płacą ok. 3 razy więcej.

Taka dysproporcja cen jest sytuacją stosunkowo nową. Jeszcze w 2005 roku ceny gazu w USA były prawie 10 razy wyższe od obecnych. Skąd zatem taka zmiana? Odpowiedź jest prosta - zwielokrotnienie wydobycia gazy spowodowane nowymi technologiami związanymi z gazem łupkowym.

Gaz łupkowy to nie mrzonki, to istna rewolucja energetycz-na. Gaz jest obecnie na rynku amerykańskim 50-krotnie tańszy niż ropa naftowa, podczas gdy 10 lat temu była to tylko 10-krotna różnica. Oznacza to nie tylko niższe rachunki za gaz w domach, ale przede wszystkim tańszą energię elektryczną (33% gazu w USA jest odbierane przez elektrownie), a także znacznie niższe koszty dla przemysłu petrochemicznego. Przy takiej dysproporcji cen, w Europie przestaje się opłacać produkować chociażby nawozy sztuczne.

Gaz łupkowy staje się kołem zamachowym wyprowadzającym USA z kryzysu gospodarczego. Czy może być również szansą dla Polski? Może być i będzie. Choć pamiętajmy, że Rosja zrobi wszystko, aby temu przeciwdziałać. Spadek ceny gazu w Europie do poziomu zbliżonego w USA oznaczałby finansowe trzęsienie ziemi u naszego wschodniego sąsiada. Równie gorliwe w przeciwdziałaniu wzrostowi wydobycia gazu w Polsce będzie również lobby jądrowe, głównie francuskie, choć w tej chwili jest ono mocno osłabione.

Musimy zatem zdecydowanie się przeciwstawić wszelkim próbom zablokowania wzrostu wydobycia gazu w Polsce. Gaz łupkowy musi być priorytetem rozwoju naszej energetyki, a co za tym idzie całej gospodarki.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski