Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy masz za mało hormonów, zaczynają się problemy z tarczycą. Jak sobie radzić?

imo
123RF
Na niedoczynność gruczołu tarczowego choruje około 5 procent kobiet i 1 procent mężczyzn. W tej grupie znajdują się również osoby chorujące na Hashimoto. Objawy choroby często są bagatelizowane i tłumaczone na przykład długotrwałym stresem.

Tarczyca to gruczoł znajdujący się w przedniej części szyi. Jest niewielka, ale produkuje hormony odpowiadające między innymi za właściwą przemianę materii czy gospodarkę wapniową organizmu. Problemy z tarczycą mogą skutkować zaburzeniami koncentracji i pamięci. Ryzyko wystąpienia niedoczynności wzrasta wraz z wiekiem, rzadziej jest chorobą wrodzoną.

Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza

Problemy z wydzielaniem hormonów przez tarczycę wpływają niekorzystnie na nasz stan zdrowia, wygląd i samopoczucie. Pierwsze sygnały, które powinny zaniepokoić, to ciągłe uczucie zimna, osłabienie, senność, wzmożone wypadanie włosów i obrzęki. Jeśli symptomy występują przez dłuższy czas, nie wolno ich lekceważyć, tylko udać się na wizytę do lekarza. Wystarczy wykonać badania hormonów TSH, FT3 i FT4. Konieczne może być również określenie przeciwciał anty-TPO oraz wykonanie USG tarczycy. Hipotyreoza często idzie w parze z chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym, limfocytowym zapaleniem tarczycy. Przy niedoczynności kobiety mogą mieć również zaburzenia miesiączkowania.

Dieta przy niedoczynności gruczołu tarczowego

Osoby z niedoczynnością tarczycy nie tylko łatwo przybierają na wadze, lecz także mają problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów. Dobrze skomponowana dieta oraz odpowiednio dobrane leki potrafią spowolnić rozwój choroby, jak również pomogą nam cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień.

- Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny zadbać o wysoką jakość składników odżywczych w swoim jadłospisie. Przede wszystkim zwiększyć udział białka i zadbać o odpowiedni poziom składników mineralnych w diecie. Ważne jest również wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Dobrym źródłem białka będą tłuste ryby, takie jak śledź, dorsz czy makrela, które przy okazji są również bogate w jod. W jadłospisie nie powinno zabraknąć również selenu, cynku i żelaza, na przykład w postaci orzechów, roślin strączkowych za wyjątkiem soi i wołowiny. Zalecam także spożywanie z umiarem warzyw kapustnych, które koniecznie należy poddać obróbce termicznej - podpowiada Paulina Jabłonka, specjalista dietetyk z Maczfit.

Objawy niedoczynności tarczycy

Niedoczynność tarczycy dotyka 1-6 procent osób w wieku do 60. roku życia, częstość rośnie wraz z wiekiem. Występuje około 5 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, prowadzącym do spowolnienia procesów metabolicznych. Objawy niedoczynności to między innymi: zwiększenie masy ciała, uczucie zmęczenia, osłabienie, senność, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, stany depresyjne, łatwe marznięcie, uczucie chłodu, przewlekłe zaparcia, sucha, zimna, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Gdy masz za mało hormonów, zaczynają się problemy z tarczycą. Jak sobie radzić? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski