Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdy rano samochód nie chce odpalić...

Piotr Olejarz
Akumulatory cieszą się dużym wzięciem
Akumulatory cieszą się dużym wzięciem Jacek Babicz
Niskie temperatury na dworze mogą sprawić, że nasz samochód, który spędził noc na dużym mrozie, odmówi posłuszeństwa.

- Do naszej stacji obsługi nie trafiają auta, które uległy jakiejś szczególnej awarii. W ostatnich dniach w warsztatach lądują najczęściej samochody, których kierowcy nie mogli odpalić - mówi Waldemar Czerniak, prezes zarządu okręgowego PZM w Lublinie.

Zwykle nie jest to nic poważnego, po prostu wysiadł akumulator. Aby uniknąć takiej niespodzianki, warto pamiętać o jego wymianie. Specjaliści radzą, aby dokonywać jej co 3-4 lata.

Gdy mamy już problem z uruchomieniem auta, skorzystajmy z kabli rozruchowych i uprzejmości innego kierowcy, który "użyczy" nam prądu ze swojego akumulatora. - Kable rozruchowe to mały wydatek, więc nie warto korzystać z niesprawdzonych, chałupniczych metod, które mogą zaszkodzić naszemu samochodowi - zauważa Czerniak.

I dodaje: - Jeśli odpowiednio wcześniej zadbaliśmy o przygotowanie naszego pojazdu do zimy, to nie powinniśmy mieć później większych kłopotów.

Skutki niskich temperatur mogą także odczuć kierowcy samochodów z instalacją gazową. Część stacji z powodu silnych mrozów wyłącza na kilka godzin z użytku dystrybutory gazu. - Urządzenia mogą działać w zakresie temperatur od -20 do +40°C. Musimy je wyłączać, gdy na dworze temperatura spada poniżej tego zakresu - usłyszeliśmy wczoraj na jednej ze stacji paliw.

O tym warto pamiętać

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto pamiętać o kilku rzeczach:

* Akumulator wymieniamy co 3-4 lata. Kupujemy go, kierując się parametrami ze specyfikacji samochodu. Diesle mają mniejszą odporność na mróz i w ich przypadku akumulator powinien być mocniejszy.

* Przed jazdą gruntownie odśnieżamy samochód. Po podróży, gdy szyby są jeszcze ciepłe, warto przetrzeć je suchą szmatką, aby ograniczyć ilość powstającego lodu.

* Opony zimowe nie są wieczne. Z czasem guma się starzeje i pogarsza się ich jakość. Wymieniamy je po kilku latach, nawet gdy bieżnik nie budzi zastrzeżeń.

* Zanim siądziemy za kierownicą sprawdzamy ciśnienie w oponach, regulujemy zagłówki, zapinamy pasy. Dzieci powinny podróżować w fotelikach. Na tylnej półce nie mogą znajdować się luźno leżące przedmioty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski