Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie migrują lublinianie? Zobacz, do jakich miast najczęściej przeprowadzają się mieszkańcy naszego miasta

OPRAC.: Redakcja
Fot. Małgorzata Genca/ archiwum Kuriera Lubelskiego
W ostatnich latach na popularności – choć specyficznie rozumianej – zyskało określenie „słoik”. Jak powszechnie wiadomo, dotyczy ono osób opuszczających rodzinne strony, by spróbować życia w innej miejscowości. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największy odpływ ludności w skali kraju notuje Lublin wraz z przyległościami. I to od kilku lat. Kierunek ten potwierdza popularność przejazdów współdzielonych i kursów autobusowych na platformie BlaBlaCar.

Jak pokazują dane GUS województwo lubelskie ma największe negatywne saldo migracji krajowych. Stanowią one aż 20 proc. wszystkich wewnętrznych wędrówek Polaków. Drugą lokatę w tej „rywalizacji” zajmuje województwo Śląskie. Jednak do tego regionu jednocześnie napłynęło w 2020 r. przeszło 37 tys. Polaków, co sprawia, że na Śląsk przypada niespełna 15 proc. migracji wewnętrznej.

Gdzie zmierzają współcześni nomadzi?

Oczywiście, najpopularniejszym azymutem jest stolica. Przeszło 46 proc. wewnętrznego napływu przypada na Warszawę i jej miejscowości satelickie. Kolejnymi kierunkami docelowymi są odpowiednio Trójmiasto, Kraków, Wrocław i Poznań. Jednak pierwsze w tej gradacji stanowi mniej niż 20 proc. imigracji wewnętrznej. Warto zaznaczyć, iż dla mieszkańców Lublina nie tylko Warszawa (nieco ponad 13 proc. migrantów z Lublina wybiera miasto z Syrenką w herbie) jest atrakcyjnym celem przeprowadzki. Okazuje się, że na drugiej lokacie plasuje się Głusk (10 proc.) – jedna z gmin okalających Lublin.

- Trasy te potwierdzają kierunki przejazdów współdzielonych i autobusowych odbywających się za pośrednictwem BlaBlaCar. Według danych z marca br. drugim najpopularniejszym szlakiem na tej platformie była właśnie trasa Warszawa – Lublin. Łącznie opublikowano na niej prawie 7000 “siedzeń“. Natomiast do tej pory w kwietniu najwięcej biletów autobusowych w skali kraju sprzedaliśmy na osi Lublin-Zamość – mówi Olgierd Szyłejko, General Manager BlaBlaCar Polska.

Duże aglomeracje stanowią magnes sam w sobie, głównie dzięki interdyscyplinarności swojej oferty. Posiadają ośrodki akademickie, centra kulturalne czy biznesowe oraz rozrywkowe. Z kolei Lublin wyróżnia aż 5 publicznych uczelni wyższych. Powodów popularności Lublina na platformie BlaBlaCar jest kilka. Warto tu wymienić pozostałą rodzinę, osoby starsze o ustabilizowanej sytuacji życiowej do których wracają młodzi, wspomniane ośrodki edukacji wyższej ,czy chociażby możliwości turystyczne Lublina i okolic

– Co ciekawe, najpopularniejszą trasą na naszej platformie jest Warszawa-Wrocław. Jednak porównując liczbę dostępnych przejazdów pomiędzy stolicą Dolnego Śląska, a grodem Lubla –zarówno autobusowych i współdzielonych – okazuje się, że do tej drugiej destynacji jest ich o 12 proc. więcej – dodaje Szyłejko.

Kto przeprowadza się najczęściej?

Według statystyk GUS najczęściej miejsce zamieszkania zmieniają ex-aequo osoby w wieku: 30-34 oraz 25-29 lat, obie po 36 proc. Trzecie miejsce na pudle zajmuje grupa między 35 a 39 rokiem życia. Nieznacznie częściej przeprowadzają się kobiety – stanowią ok. 52proc. wszystkich migrujących w kraju. Z kolei patrząc przez pryzmat Lublina, jego mieszkanki opuszczają rodzinne strony nawet chętniej stanowiąc ponad 53 proc. wszystkich lubelskich ekspatów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski