Spis treści
Trasy spacerowe w woj. lubelskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. lubelskim, które inni już sprawdzili. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody.
🌳 Trasa spacerowa: Twierdza Modlin - Nowy Dwór Mazowiecki
- Początek trasy: Biała Podlaska
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 11,84 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 40 min.
- Przewyższenia: 85 m
- Suma podejść: 2 002 m
- Suma zejść: 2 014 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wielogorski
Trasa wiedzie przez Twierdzę Modlin z dworca PKP Modlin do dworca PKP Nowy Dwór Mazowiecki.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Szlakiem Kazimierskich Spichlerzy
- Początek trasy: Józefów nad Wisłą
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,16 km
- Czas trwania spaceru: 30 min.
- Przewyższenia: 113 m
- Suma podejść: 354 m
- Suma zejść: 323 m
KazimierzDolny poleca tę trasę
Trasa prosta, płaska, można ją pokonać pieszo lub rowerem. Z powodzeniem możemy zabrać ze sobą małe dzieci.
Kazimierskie Spichlerze zbudowa wzdłuż Wisły na przełomie XVI i XVII wieku, jako magazyny handlowe w czasach gdy, żegluga rzeczna kwitła a Kazimierz przeżywał gospodarczy Renesans.
Z rynku kierujemy się z biegiem Wisły ul. Puławską aż do jej końca, gdzie wchodzimy na bulwa wiślany i kierując się w górę Wisły na 3-kilometrowy spacer, podczas którego będziemy mogli podziwiać nie tylko bogato zdobione kazimierskie spichlerze, ale także przepiękną panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły i całego Miasteczka. Powrót na rynek willową ulicą Krakowską.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ - GÓRY PIEPRZOWE
- Początek trasy: Annopol
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 2,07 km
- Czas trwania spaceru: 41 min.
- Przewyższenia: 43 m
- Suma podejść: 138 m
- Suma zejść: 152 m
Spacerowiczom trasę poleca Sandomierz
Sandomierz jest znany głównie z urokliwego Rynku Starego Miasta. Ale czy słyszałeś o położonych tuż obok Górach Pieprzowych? Najstarsze pasmo w Polsce oferuje Ci nie tylko niezapomniane widoki, ale również szczyptę egzotyki. Góry Pieprzowe można zwiedzać od strony Willi Dzika Róża, jednak my proponujemy trasę wałem Wisły, która pozwoli Ci ujrzeć cudowną enklawę przyrody z unikatami na skalę całej Europy. Nazwa gór wzięła się od tutejszych skał, prastarych, ciemnych jak ziemia, pękających w tak specyficzny sposób, że przypominają ziarenka pieprzu. „Pieprzówki” zwane są również wzgórzami różanymi, ponieważ to miejsce porastają masowo dzikie róże. Przed spacerem warto zasięgnąć informacji czy szlak jest dostępny, ponieważ po większych opadach lub przy wysokim poziomie Wisły wejście na trasę może być utrudnione. Mimo tego, wyprawa w Góry Pieprzowe to niezwykłe doznanie, nie tylko dla geologów i przyrodników. Zobacz je i Ty !
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Park Skaryszewski - od fabryki Wedla przez pomniki, wyspy i zakątki parku nad Jez.Kamionkowskim
- Początek trasy: Stoczek Łukowski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 7,11 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 26 min.
- Przewyższenia: 299 m
- Suma podejść: 1 738 m
- Suma zejść: 1 779 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Mar.now
Jesteśmy na Grochowie, na Pradze Południe, w prawobrzeżnej Warszawie. Zacisznej okolicy nieopodal dawnego Stadionu Dziesięciolecia, obecnie - budowy Stadionu Narodowego. Jeden z największych i najpopularniejszych parków wśród warszawskich spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów - im. I. Paderewskiego (zwany przez Warszawiaków popularnie Skaryszakiem), warto poznać zaczynając trening, przejażdżkę bądź spacer od przeciwnej strony - od ul. Kinowej. Rozległy, blisko 60-hektarowy park, jest wpisany od niemal 40 lat do rejestru stołecznych zabytków.
Wzdłuż wody - odnogi dalej usytuowanego Jeziora Kamionkowskiego - mijając po lewej most na wyspę OWS (gdzie rokrocznie odbywa się inscenizacja bitwy powstania listopadowego) docieramy do krzyżówki alejek u początku jeziora. Warto tu rozglądać się bacznie, mieszkają tu jeże i podziemnymi kanałami znad Wisły docierają tu bobry, gdyż jezioro to dawne koryto Wisły, na którym przed laty organizowano nawet międzynarodowe mistrzostwa w łyżwiarstwie szybkim (co zimę zamarza, stając się największym lodowiskiem prawobrzeżnej Warszawy). Tu rozgrywają się w maju mistrzostwa stolicy w wakeboardingu i na nartach wodnych, a także smoczych łodzi, w lutym zaś - od 5 lat Bieg Wedla. W części parkowej w odnodze jeziorka żyją także żółwie czerwonolice.
Wzdłuż obiektów sportowych AZS, w tym klubu łuczniczego w parku docieramy od tyłu do amfiteatru, w którym do dziś odbywają sie pokazy filmów, występy artystów - piosenkarzy czy kabareciarzy. W pobliżu można zaspokoić głód w pubie "Pod Pstrągiem", ktory jest jednocześnie wypożyczalnią sprzętu dla wodniaków. Od amfiteatru zaczyna się główna szeroka aleja parkowa, z centralnie usytuowanym potężnym pomnikiem żołnierzy radzieckich i w pobliżu tablicę upamiętniającą Polaków - ofiary z World Trade Center w Nowym Jorku z 11.09. 2001 r.
Jednak nasza trasa prowadzi aleją wokół tego 107-letniego parku - przez zagajnik sosnowy, kamienny mostek, sztuczny wodospad, obok pomników znanych z wielu filmów i seriali tu nakręcanych (Kąpiącej się, Rytm, Paderewskiego, Saperów AK, Sportowców-Akademików...) przez wysepki, plac zabaw aż do ogrodu różanego, vis a vis fabryki czekolady E. Wedel. To właśnie tutaj, w rozarium, nieopodal pomnika Tancerki, królowa Elżbieta II poświęciła pomnik brytyjskich lotników, poległych podczas II wojny. Wokół posadzono 280 gatunków drzew i kwiatów, wiele - unikatowych w skali kraju. Nieprzypadkowo park ten w 2009 r. zyskał miano Najpiękniejszego Parku w Polsce i trzecią lokatę w konkursie na Najpiękniejszy Park w Europie. Zamykając pętlę docieramy w pobliże sztucznego wodospadu i mijając go schodzimy w dół do mostku na wyspę OWS i do parkingu przy ul. Kinowej.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Szumów (niebeski, okrężny)
- Początek trasy: Krasnobród
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 15,88 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 18 min.
- Przewyższenia: 67 m
- Suma podejść: 214 m
- Suma zejść: 213 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Stokrotka21
Szlak „Szumów” jest to okrężny szlak pieszy o długości 17 km biorący swój początek w Suścu na stacji PKP i tam kończący swój bieg. Kierunek jego zwiedzania jest dowolny, jednak dla mniej wprawionych piechurów polecam zwiedzanie idąc na zachód. Istnieje wówczas możliwość skrócenia trasy do 12 km przy jednoczesnym obejrzeniu najciekawszych fragmentów. Szlak prowadzi przez atrakcyjny i bardzo popularny w Polsce rezerwat "Nad Tanwią". Powstał on w 1958 roku i obejmuje swym zasięgiem powierzchnię ok. 41 ha. Chroni najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. Na zakolu rz. Tanew w miejscowości Huta Szumy (dawniej Rebizanty) na odcinku 400 m znajduje się ich aż 24. Charakteryzują się regularnym położeniem, przeważnie wzdłuż prostych linii, poprzecznie do brzegu rzeki a od dźwięku spadającej wody nazywają je „szumami”.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Horyniec Zdrój - Narol: Szlak św. brata Alberta
- Początek trasy: Tomaszów Lubelski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 49,07 km
- Czas trwania spaceru: 9 godz. i 42 min.
- Przewyższenia: 202 m
- Suma podejść: 2 991 m
- Suma zejść: 2 972 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Thrashka7
Trasa atrakcyjna, z pięknymi widokami, podejściami. Nie jest prosta, bo długa i momentami FATALNIE oznakowana. Kilka razy źle wybrałem drogę i bez śladu ciężko byłoby mi się zorientować, czy oby idę dobrze, przynajmniej przed km. Dzisiaj cały dzień padało. Było błotniście. Od dwóch godziny byłem całkowicie przemoczony, a w butach utworzył sił mikroklimat z kąpieliskiem. Ale... mi się to podobało ☺. Odpuściłem część przygraniczną, bo nie chciałem po raz trzeci być zatrzymywanym przez straż graniczną. I czas naglił. Po około 41 km zacząłem z tego powodu biec ☺ - około 8 km, a i tak okazało się, że autobusu nie ma!! Było cudownie ☺
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Michniów - Kamień Michniowski - Wykus - Polana Barwinek - Czarny Las - Michniów
- Początek trasy: Kamionka
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 27,72 km
- Czas trwania spaceru: 9 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 132 m
- Suma podejść: 239 m
- Suma zejść: 230 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Ziutekd
Marsz ok. 8 godzin z 4 krótkimi przerwami na uzupełnienie płynów - skróty widoczne na ogólnodostępnych mapach, pozwalające zejść ze ścieżek rowerowych szutrowych w las, są rzadko uczęszczane i częściowo zarośnięte. Warto zabrać ze sobą różne mapy dla porównania przebiegu "skrótów" i nawigację GPS.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Tum - Łęczyca
- Początek trasy: Radzyń Podlaski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,04 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 34 min.
- Przewyższenia: 69 m
- Suma podejść: 1 529 m
- Suma zejść: 1 532 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Wielogorski
Z Łęczycy do kolegiaty w Tumie, następnie przez urokliwe miasteczko Łęczyca.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spacer:Tarczek - Bodzentyn
- Początek trasy: Kamionka
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,17 km
- Czas trwania spaceru: 59 min.
- Przewyższenia: 63 m
- Suma podejść: 117 m
- Suma zejść: 149 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Ancygan
Trasa spacerowa, alternatywna dla końcowej części zielonego szlaku pieszego ze Starachowic do Bodzentyna - prowadzonego brzegiem rzeki.
Jedyne utrudnienie to konieczność przejścia 1.6 km poboczem drogi powiatowej Bodzentyn - Nowa Słupia.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Powiat Starachowicki - Zielony szlak pieszo-rowerowy "Wokół Zalewu Brodzkiego"
- Początek trasy: Józefów nad Wisłą
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 15,82 km
- Czas trwania spaceru: 5 godz. i 16 min.
- Przewyższenia: 65 m
- Suma podejść: 124 m
- Suma zejść: 128 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Ancygan
Zielony turystyczny szlak pieszy "Wokół Zalewu Brodzkiego"
Szlak dostępny do wędrowania / lub jazdy rowerem/ w obu kierunkach - opis został dokonany w jednym kierunku - Rudy..
Początek szlaku przy tamie od strony torów kolejowych w Brodach.
Szlak prowadzony jest na zachód,wraz ze znakami pieszego szlaku czerwonego. Drogą obok zalewu dochodzimy do tunelu pod torami i po przejściu na drugą stronę, ulicą Dużą w wiosce Ruda wchodzimy na małe wzniesienie. Skręcamy w prawo w drogę gruntową i obok stacji przesyłowej gazu dochodzimy do lasu. Szlak wiedzie dalej w dół do potoku Ruśnia wraz ze znakami czarnego szlaku rowerowego. Po wyjściu z lasu jesteśmy w Brodach i ulicą Spokojną wchodzimy na wzniesienie, mając po prawej stronie ścianę nieczynnego kamieniołomu, a po lewej - pień okazałego dęba. Dalej szlak poprowadzony jest ulicą Wójtowską, a gdy ona skręca w dół do stacji PKP, szlak wiedzie na północ do ulicy Relaksowej. Po pokonaniu ok 0.5 km skręcamy w prawo (na południe) w ulicę Radomską. Po zejściu w dół około 200 m mijamy pomnik ku czci majora AL (Armii Ludowej) Heleny Wolf pseud. „Dr Anka” . Szlak prowadzony jest dalej przez tory kolejowe, most na rzece Kamienna do ulicy Starachowickiej. Skręca w prawo równolegle do drogi krajowej nr 9 i przed stacją benzynową ponownie skręca w prawo – w ulicę Cmentarną. Po wejściu na wzniesienie mijamy po prawej stronie zabytkową drewnianą dzwonnicę przy kościele parafialnym w Krynkach w gminie Brody Iłżeckie wybudowaną w 1779 roku. Ulicą Kościelną schodzimy w dół i skręcamy na lewo – na zachód. Droga prowadzi obok Urzędu Gminy w Brodach do zapory – po prawej stronie popiersie St. Staszica. Dalej szlak prowadzony jest około 3.5 km brzegiem zalewu wraz z niebieskim szlakiem rowerowym. Przed dojściem do drogi krajowej nr 42, po lewej stronie widoczny jest mały zbiornik wodny "Oczko". Obok niego poprowadzony jest czerwony szlak pieszy którym można wejść do rezerwatu "Skały w Krynkach" – ok. 500 m od zalewu.
Kolejny odcinek szlaku poprowadzony jest chodnikiem wzdłuż drogi nr 42 do wioski Styków. Po prawej stronie na brzegu zalewu , zlokalizowane są budynki przystani wodnej i Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej.
Niebieski szlak rowerowy skręca na lewo do Kałkowa, a szlak zielony 400 m dalej skręca w prawo na groblę zbiornika wodnego. Ten odcinek o długości 1.2 km może służyć do wędrowania z kijkami NW (Nordic Walking). Po dojściu do ulicy Słonecznej w Stykowie, po przejściu przez most na rzece Kamienna, skręcamy w prawo w ulicę Panoramiczną. Do końca szlaku pozostało 2.5 km. Po prawej stronie na brzegu zalewu zlokalizowane są miejsca wypoczynku i plaża.
Po stronie północnej znajduje się Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim.
Koniec szlaku zlokalizowany jest przy wiacie rekreacyjnej w Rudzie – obok szkoły, na wprost mola.
Kilometraż szlaku:
0.0 Początek szlaku, tama w Brodach
1.2 tunel, droga nad zalewem
1.7 wieś Ruda ul. Długa, skręt w polną drogę
2.8 skraj lasu - potok Ruśnia, skręt w prawo
3.5 ul. Spokojna w Brodach, pomnikowy dąb
4.0 ul. Wójtowska w Brodach, punkt widokowy - skręt w lewo
4.7 ul. Radomska - pomnik majora AL pseud. „Dr Anka”
5.3 stacja PKP Brody
7.0 Krynki, kościół
7.5 Urząd Gminy w Brodach
7.9 Brody -tama, popiersie St. Staszica
10.2 zalew „Oczko”
10.7 zajazd „Karpik”
11.1 przystań wodna
13.0 most na Kamiennej
14.6 dojście do skał w Rudzie
14.8 Centrum Turystyczne nad Zalewem Brodzkim
15.8 Koniec szlaku - Ruda, wiata obok szkoły
Nawiguj
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Chodzenie na spacery - czy warto?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Lubelskie: kraina przyrody i renesansowych zabytków
Województwo lubelskie usłane jest malowniczymi trasami, które idealnie nadają się na spacery. Przyrodnicze bogactwo regionu można podziwiać szczególnie podczas wędrówek szlakami dwóch parków narodowych – Roztoczańskiego i Poleskiego. Jeśli w waszym grafiku znajdzie się czas na zwiedzanie skarbów Lubelskiego, polecamy odwiedziny w urokliwych miastach województwa – docenionym przez komitet UNESCO Zamościu, uwielbianym przez artystów Kazimierzu Dolnym oraz Chełmie i Białej Podlaskiej. Na co jeszcze zwrócić uwagę w tym zakątku Polski? Przede wszystkim na lessowe wąwozy, które przeniosą was do baśniowej krainy oraz, oczywiście, przepiękną stolicę tamtych stron – pełen renesansowej zabudowy i atrakcji Lublin.
Zobacz, co warto zobaczyć w Zamościu, Kazimierzu Dolnym oraz Lublinie.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dramatyczne dane. W tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 2500 migrantów
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ