Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie seniorom żyje się najlepiej? Lublin na szóstej pozycji

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
pixabay.com
Lublin zajął szóste miejsce w raporcie „Najlepsze miasta dla seniorów 2019". Co zadecydowało o takiej pozycji naszego miasta?

- Miasto oferuje swoim mieszkańcom w wieku 65+ bezpłatne przejazdy komunikacją miejską. Oprócz Lublina, tylko Bydgoszcz i Toruń w całości finansują transport miejski dla seniorów w tym wieku. Dzięki temu miasto znalazło się na 3 miejscu naszego podrankingu - czytamy w wynikach raportu iKalkulator.pl.

Wśród plusów wymieniona jest też dostępność opieki medycznej. Stolica woj. lubelskiego zajęła siódme miejsce pod tym względem. W mieście jest:

  • 10 szpitali (co daje 9 175 osób 60+ na 1 szpital)
  • 1 poradnia geriatryczna (91 751 osób 60+ na 1 poradnię)
  • 102 przychodni POZ (ok. 900 osób 60+ na 1 przychodnię POZ)
  • 3 punkty nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (30 584 osób 60+ na 1 punkt)
  • 6 domów pomocy społecznej (15 292 osób 60+ na 1 DPS).

- Seniorzy w Lublinie mogą też liczyć na wsparcie władz miasta. Władze finansują Kopertę Życia dla seniorów. Wśród działań finansowanych przez miasto jest: program „Lublin Strefa 60+”, usługa Telewsparcie 60+, Teleopaska dla Seniora, bezpłatne szczepienia na grypę, akcja „Aktywny senior na Orliku”. Jeśli chodzi o kategorię Aktywizacja seniorów, Lublin zajął 9 miejsce. Jest tu jeden Uniwersytet Trzeciego Wieku i 23 Kluby Seniora, co daje 3 989 osób w wieku 60+ na 1 klub - wyliczają autorzy raportu.

Lublin natomiast stracił punkty, m.in. na dostępności transportu publicznego (11 miejsce). Jest tu 69 linii autobusowych i trolejbusowych. Co daje 1 330 osób w wieku 60+ na jedną linię.

Trochę gorzej wypadł też w kategorii bezpieczeństwo, zajmując 10 miejsce. Liczba przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu stwierdzonych przez policję na tysiąc mieszkańców wyniosła tu 0,59.

- Miasto Lublin prowadzi aktywną politykę społeczną, w tym senioralną. W ramach pilotażowego programu Zespołu Ośrodków Wsparcia, 400 seniorów otrzymało opaski z systemem całodobowej teleopieki. Miasto wydało już 18 tys. Lubelskich Kart Seniora. Wysoka jakość życia, na każdym z jego etapów, jest w Lublinie potwierdzona m. in. przez raport niezależnych ekspertów z globalnej firmy consultingowej PwC, opublikowany na początku września tego roku - komentuje Katarzyna Duma, rzecznik prezydenta Lublina.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski