Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Genocyd - wyjątkowy koncert w filharmonii (WIDEO)

PAF
Pomnik Walki i Męczeństwa na Mandajku
Pomnik Walki i Męczeństwa na Mandajku Jacek Babicz/Archiwum
70 lat po wyzwoleniu KL Lublin filharmonia przygotowała koncert, w którym złoży hołd wszystkim ofiarom ludobójstwa na świecie.

W 1944 roku Raphael Lemkin, przebywający na emigracji w USA polski prawnik żydowskiego pochodzenia, opublikował esej „Rządy Osi w okupowanej Europie”, który przeszedł do historii za sprawą jednego słowa. Było to połączenie greckiego „genos”, oznaczającego rasę, lud, ludzi i łacińskiego „cidere” – zabijać. Tym słowem było „genocide”, tłumaczone na polski: „ludobójstwo”, rzadziej „genocyd”. Po raz pierwszy Lemkin użył tego wyrazu do określenia zbrodni popełnionej na ludności ormiańskiej w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej w latach 1915 – 1917, ale było oczywiste, że musi zostać związane z Holokaustem.

Tak jak oczywiste jest, że Lublin, miasto doświadczone przez nazistowskie zbrodnie, musi pamięć o ludobójstwie Żydów szczególnie pielęgnować. Przyczynia się do tego dzisiejszy koncert lubelskiej filharmonii, na którym usłyszymy Orkiestrę Symfoniczną FL pod batutą Wojciecha Rodka i sopranistki: Ewę Vesin oraz Agnieszkę Tyrawską-Kopeć.

Muzycy wykonają „XXI Symfonię op. 152 Kadisz” żydowskiego kompozytora Mieczysława Weinberga, którego cała rodzina zginęła w obozie w Trawnikach, „III Symfonię pieśni żałosnych op. 36”, powstałą pod wpływem napisu wyrytego przez Helenę Błażusiakównę na ścianie katowni gestapo „Palace” w Zakopanem i prawykonanie „Canticum lugubre” Pawła Pietruszewskiego, zamówionego przez Filharmonię Lubelską: „’Canticum lugubre’ oznacza ’Pieśń żałobną’. Charakter muzyki związany jest bezpośrednio ze stanem emocjonalnym, jaki rodzi się we mnie podczas przemyśleń dotyczących obozu KL Lublin (zw. Majdankiem) i wydarzeń II wojny światowej. Świadomość tragizmu tamtego miejsca i czasu wywołuje tylko i wyłącznie nastrój żałoby „wyśpiewywanej” bez słów. Jedyną inspiracją do napisania utworu 70 lat po wyzwoleniu KL Lublin była potrzeba upamiętnienia jego ofiar poprzez muzykę”.

Genocyd, Collegium Maius UM, ul. Jaczewskiego 4, piątek, godz. 19.00,bilety 25 – 30 zł


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski