MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Gest dobrej woli i wyraz wsparcia". Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie pomaga Ukrainie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
- Chciałabym podziękować naszym leśnikom za otwartość serca – mówiła w piątek minister Anna Moskwa
- Chciałabym podziękować naszym leśnikom za otwartość serca – mówiła w piątek minister Anna Moskwa Bogdan Nowak
Przekazano 24 samochody terenowe, drony oraz żywność z długim okresem przydatności. Otrzymali to wszystko od Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie leśnicy z Ukrainy. Uroczystość przekazania owych darów odbyła się w piątek (17 marca) w siedzibie Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski. Przybyła na nią m.in. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska oraz wielu innych, szacownych gości. Z Polski i Ukrainy.

- Chciałabym podziękować naszym leśnikom za otwartość serca – mówiła w piątek minister Anna Moskwa. Podczas wystąpienia podkreślała także, iż bardzo dobrze rozumie skomplikowane relacje obu narodów na Zamojszczyźnie, bo pochodzi z tej ziemi, a dokładnie z Zamościa. - Dzisiaj mamy piękne słońce. Ono budzi nadzieje na niepodległość Ukrainy i normalne, dobrosąsiedzkie relacje w przyszłości – mówiła. Zwróciła się też do leśników. - Proszę, żebyście się nie poddawali. Nie oddamy lasów państwowych w zarządzanie prywatne i Unii Europejskiej – zapewniała.

Samochody, odzież, lornetki, leki

Wysłuchano też innych przemówień. - Na Ukrainie codziennie leje się krew. Giną żołnierze, ale też zwykli ludzie, kobiety i dzieci – mówił Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych. - Pomoc dla nich jest najwłaściwszą reakcją.

Potem odbyło się przekazanie ukraińskim leśnikom 24 samochodów terenowych, żywności oraz dronów (proszono dziennikarzy, aby nie ujawniać ich liczby oraz ich nie fotografować). Przekazano także 20 agregatów prądotwórczych oraz podstawowe środki medyczne.

- Wszystkie pojazdy są używane. Wcześniej przekazaliśmy już ukraińskim leśnikom 71 innych samochodów: ciężarowych i osobowych – mówi Aneta Sławińska, kierownik Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. - Na Ukrainę trafiło już także 18 agregatów gaśniczych, dwa tysiące sztuk nowej odzieży zimowej, obuwie, lornetki, ale także m.in. żywność i środki medyczne. To jest nasz gest dobrej woli, wyraz wsparcia.

Potrzebna pomoc techniczna i moralna

W piątkowej uroczystości uczestniczył także m.in. Zygmunt Byra, dyrektor regionalny dyrekcji Lasów Państwowych oraz Leszek Dmitroca, nadleśniczy Nadleśnictwa Tomaszów (był gospodarzem spotkania). Podziękowania dla polskich leśników, w imieniu licznej delegacji ukraińskiej, złożył natomiast Jurij Bołochowiec, dyrektor Państwowej Agencji Zasobów Leśnych Ukrainy.

- Potrzebna jest wasza pomoc techniczna, ale też moralna – podkreślał podczas swojego wystąpienia.

W hołdzie poległym i pomordowanym

Po zakończeniu spotkania w Tomaszowie Lub. wszyscy jego uczestnicy wyruszyli do Suśca. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową z napisem: „W hołdzie, poległym, pomordowanym i zesłanym leśnikom polskim oraz tym, którzy życie poświęcili wspólnemu dobru – polskim lasom”.

Złożono przy niej wieńce i kwiaty. Posadzono w Suścu także pamiątkowy dąb.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski