Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści z Lublina: Ponad 12 proc. miało kontakt z narkotykami

Maria Krzos
Ponad 12 proc. miało kontakt z narkotykami
Ponad 12 proc. miało kontakt z narkotykami Archiwum
12,23 proc. lubelskich gimnazjalistów przyznaje się do przyjmowania narkotyków. 53 proc. pije alkohol. 17,67 proc. pali papierosy. 3,9 proc. nastolatków w wieku gimnazjalnym uzależnionych jest od internetu. W grupie zagrożonej uzależnieniem od tego medium znajduje się aż 36 proc. nastolatków. Jeszcze większy odsetek młodzieży (ponad 40 proc.) można zakwalifikować do grupy zagrożonej uzależnieniem od telefonu komórkowego.

To wyniki badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku szkolnego przez pracowników Uniwersytetu Medycznego oraz Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie na zlecenie Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Lublin. Wzięło w nich udział 600 uczniów lubelskich gimnazjów.

- Podobne badania przeprowadzane są na nasze zlecenie cyklicznie - informuje Jerzy Kuś, dyrektor wydziału zdrowia. - Robimy je po to, by mieć jak najlepsze rozeznanie co do skali stosowania przez młodzież różnego rodzaju używek. Wnioski płynące z takich badań są jednym z elementów, na podstawie których układane są programy przeciwdziałania uzależnieniom od narkotyków i alkoholu.

W tym roku Urząd Miasta zamierza wprowadzić zmiany w Gminnym Programie Przeciwdziałania Narkomanii. - Wyniki badań z 2012 r. pomogą nam w ustaleniu szczegółów tych zmian - tłumaczy Kuś. - Wcześniej podobne badania przeprowadzane były w 2009 r.

Wtedy do używania substancji psychoaktywnych przyznało się 12 proc. gimnazjalistów. Wyniki badań pokazały również, że najwięcej uczniów rozpoczyna swoje doświadczenia z narkotykami w II klasie gimnazjum. Wyniki tamtego badania dowiodły także, że większość młodzieży nie interesuje się dostępnością do narkotyków. Jeśli jednak ktoś takie zainteresowanie wykaże - nie ma problemu z ich zakupem.

Wyniki badania z 2012 r. pokazują minimalny wzrost odsetka gimnazjalistów, którzy mieli kontakt z narkotykami (z 12 proc. do 12,23 proc.). Większość młodzieży sięga po marihuanę (11,28 proc.). 1,88 proc. badanych miało kontakt z amfetaminą. Zdaniem twórców badania, działania profilaktyczne związane ze stosowaniem używek przez młodzież powinny być przede wszystkim adresowane do rodziców.

Pod koniec 2012 roku Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii, który w tej chwili obowiązuje w Lublinie. NIK pozytywnie oceniła program,a także jego realizację.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski