Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Globus, a obok 33-metrowy biurowiec? Radni powiedzieli „tak” zmianie planu zagospodarowania w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Gmach o wysokości 33 metrów na parkingu przy hali Globus, wysoki na 16 metrów budynek w miejscu stającego po sąsiedzku biurowca – takie inwestycje będzie można zrealizować w rejonie ul. Kazimierza Wielkiego. Radni przyjęli plan zagospodarowania przestrzennego dla 13 hektarów wokół hali sportowej na LSM. Planistycznym „parasolem ochronnym” obejmuje on jednocześnie istniejące tam ogródki działkowe.

To finał prac planistycznych trwających od 2009 r. Na wrześniowej sesji radni miejscy powiedzieli „tak” zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów na LSM. Chodzi o 13 hektarów pomiędzy ulicami: Kazimierza Wielkiego, Jaworskiego, Zana i Filaretów. To grunty, na których stoi hala Globus oraz położone wokół niej.

Proponowane przez planistów zmiany miasto przedstawiło jeszcze pod koniec sierpnia. Akcentowało wówczas m.in. że dzięki przyjęciu nowego planu tereny ogródkowo- działkowe dalej będą służyły tylko uprawie roślin i warzyw. - W rejonie Kazimierza Wielkiego mamy wiele postępowań zwrotowych. Zmiana planu zagospodarowania zamknie dyskusje na temat przyszłości terenów – podkreślał wówczas Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Na sesji radni dopytywali jednak o inne rozwiązania przyjęte przez planistów.

- Dopuszczacie budowę 11-piętrowego budynku o wysokości 33 metrów – wskazywał Piotr Breś, radny PiS.

Obiekt mógłby zająć częściowo parking znajdujący się obok hali sportowej. Kolejny, tym razem 16-metrowej wysokości obiekt, może powstać w miejscu biurowca MOSiR-u stojącego od strony ul. Filaretów.

- Nie ma w tym żadnej tajemnicy. To tereny już zurbanizowane. Natomiast nie wchodzimy z zabudową na sam stok – podkreśla Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Urzędnicy miejscy wyjaśniali, że wyższy z budynków może mieć 7-8 kondygnacji a nie 11, jak wskazywali radni. Tłumaczyli, że ma to być obiekt usługowy np. biurowiec, hotel czy budynek służący handlowi, gastronomii, a takie mają kondygnacje o wysokości 3,5 - 4 m, a nie 3 m jak w przypadku bloków mieszkalnych.

– Czy funkcja hotelowa nie otworzy furtki do wykonania budynku w taki sposób, aby później ubiegać się o przekształcenie na mieszkalnictwo wielorodzinne? – pytał Piotr Popiel, radny PiS.

– Plan nie dopuszcza funkcji mieszkaniowej w ogóle - zapewniała Małgorzata Żurkowska, z-ca dyrektora Wydziału Planowania UM Lublin. I dodała, że nie mogą tam też powstać domy studenckie.

Za uchwałą głosowało 17 radnych, przeciwko było czterech a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Hala Globus i tereny miejskie wokół niej mają trafić w ręce MOSiR „Bystrzyca”. Decyzję w tej sprawie radni podjęli jeszcze w 2020 r. Teraz dowiedzieli się jaką wartość na teren, który miasto chce oddać swojej spółce. - Wycena opiewa na około 79 mln zł – poinformował Szymczyk.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski