Gmina Komarówka

RED
Gmina Komarówka Podlaska jest jedną ze 170 gmin wiejskich znajdujących się w województwie lubelskim. Położona jest we wschodniej części powiatu radzyńskiego. Graniczy ona tylko z jedną gminą powiatu - od zachodu z gminą Wohyń, od północy z gminami Drelów i Łomazy (powiat bialski), od wschodu z gminami Rossosz i Wisznice (powiat bialski) oraz od południa z gminą Milanów (powiat parczewski).

Gmina Komarówka Podlaska zajmuje obszar 137,56 km2, co stanowi 14,25% powierzchni całego powiatu radzyńskiego oraz 0,55% powierzchni województwa lubelskiego. Siedzibą gminy jest miejscowość Komarówka Podlaska, oddalona o 27 km od Radzynia Podlaskiego - siedziby powiatu, 80 km od stolicy województwa lubelskiego oraz 160 km od Warszawy.

Na koniec 2017 roku teren gminy Komarówka Podlaska zamieszkiwało łącznie 4553 osób, w tym 49,33% stanowiły kobiety, a 50,67% mężczyźni. Gęstość zaludnienia w 2017 roku wyniosła 33,1 os./km2. Gmina charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem gęstości zaludnienia.

W skład Gminy wchodzi 13 wsi, z których każda stanowi odrębne sołectwo.

Na szczególną uwagę zasługuje wysoka aktywność mieszkańców. Owocuje ona dużą liczbą organizowanych wydarzeń kulturalnych i społecznych. Część z nich ma już charakter imprez cyklicznych o randze ponadlokalnej. W Komarówce Podlaskiej są to: „MOTO PIKNIK”, Powiatowy Festiwal Pieśni Patriotycznej, Powiatowe Spotkania z Piosenką Ludową, Gminne Spotkanie Opłatkowe, Obchody 3 maja i Gminny Dzień Strażaka oraz różnego rodzaju turnieje w piłkę siatkową i halową o Puchar Wójta lub zawody strzeleckie; w Kolembrodach: Regionalny Kiermasz Sztuki Ludowej, Przegląd Kapel Ludowych i Powiatowy Przegląd Pieśni Maryjnej; w Przegalinach Dużych: Powiatowe Spotkanie z Folklorem i Dobrym Humorem. Warto dodać, że na krajowej Liście Tradycyjnych Produktów znajduje się Nalewka Ziemiańska z Przegalin Dużych.

Integracji i aktywizacji mieszkańców sprzyjają dobre warunki lokalowe tj. wyremontowane i wyposażone świetlice wiejskie.

W miejscowości Kolembrody funkcjonuje Warsztat Terapii Zajęciowej, którego uczestnikami są osoby niepełnosprawne z terenu Gminy Komarówka Podlaska oraz Gminy Wohyń. Czas pokazał, że ta inicjatywa również trafiła w społeczne oczekiwania. W Komarówce bardzo dobrze rozwinięta jest baza sportowa i rekreacyjna - pełnowymiarowa hala sportowa, certyfikowana strzelnica sportowa, pole do gry w paintball, boisko „Orlik 2012”, skatepark oraz place zabaw. Gminne instytucje kultury Gminne Centrum Kultury i Biblioteka Gminna swoją działalnością także wpisują się w pozytywne aktywowanie społeczności naszej gminy.

Od 2017 roku samorząd stawia na profilaktykę zdrowotną, organizując „Białą Niedzielę”, podczas, której mieszkańcy mogą bezpłatnie skorzystać z porad i konsultacji wykwalifikowanej kadry lekarskiej z Wojewódzkiego Szpitala Wojskowego w Lublinie, a także poddać się badaniom dodatkowym tj. cytologia, spirometria czy EKG. W budynku Urzędu Gminy można skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, leśniczych, ubezpieczeniowych czy pomocy przy wypełnianiu wniosków o dotacje unijne rolników.

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców budowane, przebudowywane i remontowane są drogi na terenie Gminy. W ubiegłym roku powstało ponad 10 km dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkiej.

Gmina przystąpiła do projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w województwie lubelskim”, - 100 gospodarstw domowych otrzymało zestawy komputerowe z dostępem do Internetu, a w LO Komarówka Podlaska utworzono laboratorium komputerowe. Współpraca z Powiatem Radzyńskim i LGD „Zapiecek” pomaga przy realizacji wielu inwestycji na naszym terenie. W planach Gmina ma modernizację stadionu gminnego, rozbudowę sieci wodociągowej oraz ujęcia wody. W trakcie realizacji jest także budowa 10 metrowej wieży widokowej w miejscowości Żelizna.

Na terenie Gminy działa obecnie 10 jednostek OSP w tym dwie należące do KSRG Komarówka Podlaska i Przegaliny Duże. W naszej gminie strażacy nie raz stają się przykładem dobrej aktywności społecznej. Gmina czyni starania w zakresie zakupu lekkiego samochodu pożarniczego dla OSP Komarówka Podlaska.

By ocalić od zapomnienia i podtrzymać ludową tradycję, na terenie Gminy prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich i Zespoły Śpiewacze, które starają się nie tylko przekazać wiedzę, ale także angażują się do wspólnego działania na przykład podczas gminnych dożynek.

Ewenementem jest to, iż samorząd gminy prowadzi szkołę średnią. Liceum kształci młodzież od 1944 roku, jest wizytówką, ale także historią i dumą miejscowości. Daje możliwość kształcenia się młodzieży blisko domu rodzinnego, co zmniejsza koszty edukacji i tym samym sprzyja to rodzicom, którzy w większości utrzymują się z rolnictwa. Na swoim koncie ma wiele sukcesów takich jak tytuł Szkoły Innowacji 2018 czy udział w różnych konkursach i olimpiadach. Jednakże największym sukcesem jest bardzo wysoka zdawalność matur, która średnio waha się w granicach 90%. Młodzież Liceum może liczyć na duże wsparcie władz gminy, które oferują pomoc przy dofinansowaniach podręczników, wycieczek, internatu czy prawa jazdy. Edukację w tej szkole ukończyło wielu znanych i cenionych w świecie osób jak np. Pan Zygmunt Choreń - konstruktor jachtowy.

Obecnie Gmina ubiega się o otrzymanie dofinansowania na realizację projektu „Centra rekreacji w Gminie Komarówka Podlaska”, chcąc uposażyć 11 miejscowości w miejsca rekreacji i place zabaw, by dzieci mogły aktywnie spędzać każdą wolną chwilę, z dala od zagrożeń życia codziennego tj. telewizja, komputer czy Internet.

Aby zapewnić wysoką jakość kształcenia uczniów w Szkole Podstawowej, Gmina pozyskała środki finansowe w ramach EFS na realizację projektu pn. „Kompetentni w Gminie Komarówka Podlaska. Całkowity koszt projektu to ponad 500 tys. Złotych. W ramach projektu wyposażono w nowy i profesjonalny sprzęt pracownie do przedmiotów przyrodniczych oraz pracownię komputerową. Zakupiono nowoczesny sprzęt ICT. Uczniowie Dzięki realizacji projektu korzystają z zajęć również w formie wyjazdowej, a wyposażone pracownie zachęcają młodzież do nauki.

Ponadto w celu podwyższenia jakości edukacji przedszkolnej w Gminie, samorząd złożył wniosek o pomoc finansową w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, na realizację projektu „Dobry start” – zwiększenie udziału dzieci w wieku przedszkolnym w wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w Gminie Komarówka Podlaska.

Podsumowując, Gmina Komarówka Podlaska jest gminą przyjazną i otwartą na wszelkie inicjatywy i działania. Jest małym środowiskiem, w którym mieszkańcy dobrze się znają i ze sobą współpracują. Samorząd stara się w dużej mierze pomagać wspierając ich zaangażowanie, rozwijając i ciągle modernizując ich „małą ojczyznę”. Gmina wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców pozyskuje środki finansowe i inwestuje w społeczność, by każdy czuł się w niej dobrze i był z niej dumny.

Gmina Komarówka

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie