Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Komarówka

RED
Gmina Komarówka Podlaska należy do gmin o dużym bogactwie walorów przyrodniczo-krajobrazowych i czystym środowisku naturalnym. Głównym atutem mogącym przyciągnąć w okolice Komarówki Podlaskiej jest możliwość obcowania w krajobrazie praktycznie nieskażonym, bardzo czystym ekologicznie. Znajduje się na obrzeżu Europejskiej Sieci Ekologicznej (ECONET)- spójnym przestrzennie i funkcjonalnie systemie reprezentowanych i najlepiej zachowanych pod względem różnorodności biologicznej obszarów Europy. Gmina położona jest na skraju jednego z korytarzy ekologicznych o randze krajowej pod nazwą „Dolina Krzny”.

Ma typowo rolniczy charakter, rolnictwo jest głównym źródłem utrzymania mieszkańców. Wielu rolników objęło jeden kierunek produkcji. Powstały gospodarstwa ukierunkowane na hodowle trzody chlewnej, bydła, drobiu lub produkcji roślinnej. Wiele gospodarstw w Brzezinach i Przegalinach specjalizuje się w produkcji sadowniczej. Tym samym wzrosła liczba gospodarstw o powierzchni przekraczającej 20 ha, a w kilku przypadkach sięgającej nawet 100 i więcej hektarów. Gospodarstwa te są unowocześnione, często dofinansowane przez Unię Europejską i spełniające normy unijne.

Gmina jako jedna z nielicznych w kraju już w 2007 roku wprowadziła selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, tym samym przyczyniając się do wzrostu poprawy jakości środowiska naturalnego.

W 2014 roku samorząd przystąpił do projektu „Czysta energia w powiecie radzyńskim” w ramach którego wykonano jeden kocioł na biomasę w budynku użyteczności publicznej, 88 instalacji solarnych w budynkach prywatnych oraz dwie instalacje solarne w budynkach użyteczności publicznej. Na uwagę zasługuje fakt, iż jako w jednej z nielicznych gmin na Lubelszczyźnie, w tamtym okresie, przy udziale środków UE w ramach RPO WL w budynku szkoły średniej wybudowano i w pełni zautomatyzowano kotłownię na pelet.

Od 2016 roku realizowany jest projekt „Wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii szansa na poprawę jakości środowiska naturalnego w Gminie Komarówka Podlaska”. Projekt zakłada montaż instalacji solarnych do podgrzewania ciepłej wody - 312 szt., instalacji fotowoltaicznych do produkcji prądu - 16 szt., kotłów na biomasę do ogrzewania budynków- 14 szt. oraz montaż pompy ciepła na potrzeby ogrzewania budynku i podgrzewania ciepłej wody użytkowej - 1 kpl. Instalacje te planowane są w budynkach mieszkalnych i budynkach użyteczności publicznej położonych na terenie Gminy Komarówka Podlaska. Łącznie zostanie wykonanych 312 instalacji. Niniejszy projekt wpływa na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym wywołanym działalnością człowieka. Przyczyni się do złagodzenia zmian klimatycznych. Poza tym przyczynia się on do ochrony różnorodności biologicznej na ziemi, do utrzymania bogactwa gatunkowego. Zanieczyszczenie atmosfery spowodowane działalnością człowieka niesie za sobą ocieplenie klimatu i prowadzi do zmian gatunkowych na ziemi, wymierania gatunków roślin i zwierząt.

Ponadto Gmina prowadzi edukację ekologiczną mieszkańców poprzez różnego rodzaju akcje i konkursy, które przyczyniają się do podwyższenia wiedzy na temat ochrony środowiska. Ostatnią akcją prowadzoną na terenie Gminy było zasadzenie lasu młodymi drzewkami dębu przez grupę mundurową z Liceum czy też konkurs plastyczny o odnawialnych źródłach energii skierowany do dzieci szkół podstawowych i gimnazjum.

Reasumując, mieszkańcy Gminy Komarówka Podlaska dbają o środowisko i w pełni angażują się w poprawę jego jakości, są świadomi jak ważne jest czyste powietrze i zgodne życie w symbiozie z przyrodą. Samorząd Gminy wspiera mieszkańców w działaniach przystępując do projektów mających na celu zmniejszanie zanieczyszczenia i pozyskując na ten cel fundusze.

Gmina Komarówka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski