Gmina Świdnik

Redakcja
Port Lotniczy Lublin to najmłodsze międzynarodowe lotnisko w Polsce. Zostało uruchomione w grudniu 2012 roku. Równocześnie z budową portu powstawała północna obwodnica Lublina. W tym samym czasie przebudowane zostały drogi krajowe w kierunku Warszawy i wschodniej granicy Polski. Powstanie nowej infrastruktury transportowej wokół Świdnika, umożliwiającej szybkie przemieszczanie się i transport towarów stawia miasto w uprzywilejowanej biznesowo pozycji.

Otwarcie komunikacyjne Świdnika i powstanie międzynarodowego lotniska stały się podstawą do umiejscowienia w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) o powierzchni 120 ha. Teren jest wyjątkowo atrakcyjny ze względu na bliskość portu lotniczego, ale również węzłów komunikacyjnych drogi S12 i S17. SAG od strony wschodniej bezpośrednio styka się z terenami wchodzącymi w skład Portu Lotniczego Lublin. Od strony zachodniej sąsiaduje z obwodnicą Lublina (węzłem „Tatary”). Od strony północnej jest ograniczona drogą wojewódzką nr 822 prowadzącą od węzła na obwodnicy Lublina w kierunku centrum Świdnika i Portu Lotniczego Lublin. Od południa SAG zamyka linia kolejowa nr 7 Warszawa – Dorohusk (granica państwa).

Wizja rozwoju terenów inwestycyjnych została oparta o strategie rozwoju portów lotniczych w Polsce i Europie. Zgodnie z nimi w obrębie obszaru wokół portu lotniczego (Airport City) są lokowane parki biznesowe, parki technologiczne oraz nowoczesne ośrodki przemysłowe i logistyczne. W pierwszej kolejności swoją działalność w Airport City lokują przedsiębiorstwa związane z obsługą transportu lotniczego. Kolejne są firmy, dla których kluczowe znaczenie ma szybki i sprawny dostęp do dostawców, klientów lub partnerów biznesowych z całego świata. W pobliżu portów lotniczych często powstają również centra handlowe, hotele oraz parki rozrywki.

Przeznaczenie terenów SAG
- tereny zabudowy usługowej U,
- tereny zabudowy usługowej z dopuszczeniem obiektów przemysłowych, składów i magazynów U(P),
- tereny zabudowy usługowej oraz obiektów przemysłowych, składów i magazynów U/P,
- tereny zabudowy usługowej oraz składów i magazynów U/SM,
- tereny zabudowy przemysłowej, składów i magazynów z dopuszczeniem zabudowy usługowej P(U),
- tereny zabudowy usługowej i zieleni towarzyszącej Uz.

Koncepcja SAG
Komunikacyjne otwarcie Świdnika i powstanie międzynarodowego lotniska stały się podstawą do umiejscowienia w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) o powierzchni 120 ha. Teren jest wyjątkowo atrakcyjny ze względu na bliskość portu lotniczego, ale również węzłów komunikacyjnych drogi S12 i S17.

SAG od strony wschodniej bezpośrednio styka się z terenami wchodzącymi w skład Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Od strony zachodniej sąsiaduje z obwodnicą Lublina (węzłem „Tatary”). Od strony północnej jest ograniczona drogą wojewódzką nr 822, prowadzącą od węzła na obwodnicy Lublina w kierunku centrum Świdnika i Portu Lotniczego Lublin. Od południa SAG zamyka linia kolejowa nr 7 Warszawa – Dorohusk (granica państwa).

Wizja rozwoju terenów inwestycyjnych została oparta o strategie rozwoju portów lotniczych w Polsce i Europie. Zgodnie z nimi w obrębie obszaru wokół portu lotniczego (Airport City) lokowane są parki biznesowe, parki technologiczne oraz nowoczesne ośrodki przemysłowe i logistyczne. W pierwszej kolejności swoją działalność w Airport City lokują przedsiębiorstwa związane z obsługą transportu lotniczego. Kolejne są firmy, dla których kluczowe znaczenie ma szybki i sprawny dostęp do dostawców, klientów lub partnerów biznesowych z całego świata. W pobliżu portów lotniczych często powstają również centra handlowe, hotele oraz parki rozrywki.

Dostępność komunikacyjna SAG
Dostępność transportowa Świdnika uwarunkowana jest lokalizacją w pobliżu dużego ośrodka miejskiego (Lublin), jak również dróg krajowych: nr 12, 17 i 19. Niebagatelne znaczenie ma oddana do użytku w 2014 roku północna obwodnica Lublina, której część przebiega na terenie Gminy Miejskiej Świdnik (węzeł „Lublin-Felin”, „Świdnik” i węzeł „Tatary”) Gmina Miejska Świdnik położona jest przy drogowym szlaku komunikacyjnym o międzynarodowym znaczeniu, tworzącym główną oś transportową województwa lubelskiego. Stanowi on połączenie dwóch dróg krajowych – nr 12 i nr 17. Droga krajowa nr 12 (Dorohusk – Chełm – Lublin – Radom – Piotrków Trybunalski – Łęknica) ma charakter ekspresowy. Końcowe odcinki tej drogi są częścią trasy europejskiej E372 (w Polsce od Kurowa do Lublina) i E373 (w Polsce od Lublina do granicy z Ukrainą). Jest to najkrótsze połączenie drogowe z Berlina do Kijowa. Droga krajowa nr 17 (Warszawa – Lublin – Lwów) stanowi część planowanej drogi ekspresowej S17, leżącej w ciągu trasy europejskiej E372. Droga krajowa nr 19 (Barwinek – Rzeszów – Lublin – Białystok – Kuźnica) biegnie od granicy ze Słowacją do granicy z Białorusią.

Świdnik na mapie
Świdnik to młode i dynamicznie rozwijające się miasto, położone 12 km na wschód od Lublina. Jest siedzibą jedynego w Polsce producenta i konstruktora śmigłowców – PZL-Świdnik. Lokalizacja przy głównych arteriach komunikacyjnych, prowadzących ze wschodu na zachód oraz w kierunku centralnej Polski, czyni ze Świdnika idealne miejsce dla biznesu. Strategiczne położenie miasta dopełniło uruchomienie w Świdniku w 2012 roku międzynarodowego portu lotniczego. Atuty miasta doceniają młodzi ludzie, którzy chętnie osiedlają się w Świdniku. Ponad 60 proc. mieszkańców miasta to osoby między 18 a 67 rokiem życia. Świdnik to jedno z nielicznych miast na Lubelszczyźnie, w którym powstają nowe osiedla mieszkaniowe. Potencjał miasta i przyjazny klimat dla inwestycji doceniają również przedsiębiorcy. W tej chwili w Świdniku działa 3533 podmiotów gospodarczych. Świdnik to nie tylko dobre miejsce na biznes, ale również wygodne miejsce do życia. Jest spokojnie i bezpiecznie. Świdnicki Miejski Ośrodek Kultury zaprasza do nowoczesnego kina 3D, na koncerty i festiwale, a miejscowe kluby sportowe zachęcają do treningów w licznych sekcjach i zapewniają sportowe emocje. Lubelskie teatry, filharmonia czy olimpijski basen są dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Przyjazny dla przedsiębiorców

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2013 roku w Świdniku były zarejestrowane 3533 podmioty gospodarcze (rejestr REGON). W większości były to przedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób (3484).

Główne przedsiębiorstwa:
* PZL-Świdnik
* Port Lotniczy Lublin SA
* TEMA sp. z o.o.
* Pegimek sp. z o.o.
* Car Lux

W Świdniku przedsiębiorcy zawsze mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie ze strony miasta. Z myślą o nich w ubiegłym roku utworzono w strukturze urzędu Biuro Obsługi Inwestora.

Lider w pozyskiwaniu funduszy unijnych

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 do Świdnika napłynęło blisko 330 mln zł dofi nansowania z pieniędzy unijnych. To dało miastu trzecią pozycję w województwie, po Lublinie i Zamościu. Również pod względem liczby złożonych projektów Świdnik jest na trzecim miejscu z 86 przedsięwzięciami. Najwięcej projektów, bo 67, udało się zrealizować przedsiębiorcom.

Największe przedsięwzięcia dofinansowane ze środków UE:
* Budowa Portu Lotniczego Lublin – dofinansowanie 125 mln zł
* Przebudowa drogi wojewódzkiej 822 – dofinansowanie 53 mln zł
* Budowa toru do terminalu lotniczego i modernizacja istniejącej linii biegnącej w stronę Świdnika – dofinansowanie 22 mln zł
* Przebudowa stadionu miejskiego – dofinansowanie 10 mln zł

Główne inwestycje miejskie (lata 2012 – 2015)
* Przebudowa stadionu – 18,4 mln zł
* Przebudowa kina „Lot” na Centrum Kultury – 13,4 mln zł
* Budowa kolektora wód deszczowych – 20 mln zł
* Budowa ul. Traugutta – 1,8 mln zł
* Budowy kompleksów sportowych przy ZSO nr 1 – 1,7 mln zł
* Budowa obiektów sportowych przy Gimnazjum nr 1 – 1,4 mln zł
* Rozbudowa ul. Kopernika – 2,4 mln zł

Największe planowane inwestycje:
* Budowa ul. Kusocińskiego – 40 mln zł
* Przebudowa obiektów sportowych (hala, dwa baseny, korty) – 40 mln zł
* Budowa dworca przesiadkowego – 10 mln zł
* Budowa ul. Solidarności (mała obwodnica miasta, łącząca dwa główne wjazdy) – 30 mln zł
* Uzbrojenie SAG – 36,5 mln zł

Port Lotniczy Lublin w Świdniku

Międzynarodowy port lotniczy otwarto w grudniu 2012 roku (LUZ – kod IATA). Udziałowcami PLL są: miasto Lublin, województwo lubelskie, miasto Świdnik i powiat świdnicki. Port graniczy z SAG od strony północno-wschodniej (dojazd drogą wojewódzką nr 822).

Terminal lotniska liczy 11 tysięcy metrów kwadratowych. Składa się z trzech skrzydeł, które zbiegają się w jego głównej przestrzeni. Tworzą ją m.in. hala odlotów z centralnie umieszczoną strefą odprawy bagażowo-biletowej. W skrzydle zachodnim ulokowana jest strefa przylotów. Skrzydło południowe zajmuje stacja kolejowa i pomieszczenia dla administracji lotniska oraz służby celnej i granicznej.

* Pierwszy lot ze Świdnika odbył się 17 grudnia 2012 roku. Tego dnia Ryanair uruchomił połączenie do Londynu i Dublina. 18 grudnia 2012 rozpoczęły kursowanie samoloty linii Wizz Air do Oslo i Londynu. W tej chwili ze Świdnika latają również samoloty Lufthansy.

* Węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły otwarcie bazy operacyjnej w Porcie Lotniczym Lublin. Jeden samolot Airbus A320 zostanie zbazowany na lotnisku w Lublinie.

* Od początku powstania do marca 2015 roku na lotnisku w Świdniku zostało wykonanych 6125 operacji lotniczych (startów i lądowań samolotów). ok. 70 proc. operacji dotyczyło General Aviation (ruch lotniczy cywilny i komercyjny z wyłączeniem lotów rozkładowych) n Od grudnia 2012 roku do marca 2015 roku świdnickie lotnisko obsłużyło ponad 420 tysięcy pasażerów. W sprzedaży jest 9 połączeń regularnych.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie