Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Wisznice

Redakcja
Gmina Wisznice położona jest w północnej części Lubelszczyzny, na terenie powiatu bialskiego na powierzchni 17 300 ha. W 16 sołectwach mieszka 5 293 osoby (stan na 31.12.2016 r.). Siedzibą władz gminy jest miejscowość Wisznice. Przez teren gminy przepływa rzeka Zielawa, łącząca partnerstwo Doliny Zielawy, której stolicą są Wisznice. Piękne walory krajobrazowe, obszary chronione Natura 2000, liczne zbiorowiska leśne, zalew w Horodyszczu - doskonałe miejsce dla wędkarzy i sympatyków wypoczynku nad wodą to tylko kilka z wielu elementów wyróżniających gminę.

Kolejnymi atutem gminy jest niewątpliwie skuteczność w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej, dzięki którym wciąż podnoszą się warunki życia mieszkańców. W każdej z szesnastu miejscowości gminnych mieszkańcy korzystają z wodociągu. Na chwilę obecną 97% gospodarstw domowych w gminie posiada podłączenie do wodociągu. Ponadto 50 % posesji korzysta z kanalizacji, która aktualnie jest w ciągłej rozbudowie. W wyniku dofinansowania ze środków z funduszu norweskiego zmodernizowano oczyszczalnię ścieków osiągając założony rezultat tj. zwiększenie średniej przepustowości oczyszczalni ścieków do 380 m3/dobę, a także rezultat poprawy zagospodarowania osadu. Wyniki badań oczyszczonych ścieków potwierdzają , że oczyszczalnia spełnia wymogi polskie i europejskie w zakresie odpowiedniego oczyszczania ścieków. Ponadto obiekt umożliwia przyjmowanie ścieków dowożonych i działa z wykorzystaniem nowoczesnej technologii oczyszczania ścieków na zasadzie osadu czynnego.

W tym roku przy pomocy środków z UE samorząd rozbudowuje i modernizuje gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Zakres inwestycji to m.in. budowa magazynu odpadów komunalnych, w której skład wchodzą nowoczesna hala oraz oznakowane kontenery na poszczególne frakcje odpadów. Obok hali stanie również budynek socjalny, plac PSZOK zostanie utwardzony. W roku 2017 zmodernizowane zostały dwa ujęcia wody, w których zastosowano innowacyjne technologie. Warto dodać, iż ujęcia wody pracują z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych. Gmina Wisznice od 2008 roku odbiera od mieszkańców azbest w materiałach pokryciowych. W latach 2008-2016 zutylizowano 35 275 m2 (ok. 388 ton) eternitu, materiał został odebrany od ponad 240 gospodarstw domowych.

W ciągu sześciu ostatnich lat zostało wybudowanych 300 przydomowych oczyszczalni ścieków, które służą mieszkańcom. Przy pomocy środków zewnętrznych udało się także zamontować prawie 600 zestawów kolektorów słonecznych w gospodarstwach indywidualnych służące do ogrzewania wody użytkowej. Ponadto gmina Wisznice kończy inwestycję termomodernizacji budynków użyteczności publicznej tj. Szkoły Podstawowej w Polubiczach, Przedszkola Publicznego w Wisznicach, budynku OSP Wisznice i Środowiskowego Domu Samopomocy w Wisznicach. W ramach inwestycji w budynkach zostały wymienione okna, ocieplono ściany oraz zainstalowano ekologiczne źródła ogrzewania (piece na pelet i pompy ciepła). W ostatnich latach samorząd gminy przeprowadził akcję nasadzenia drzew i krzewów w miejscach przestrzeni publicznych. W tym roku zorganizowano akcję „100 dębów na 100-lecie niepodległości” w ramach uczczenia obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Mieszkańcy wraz z władzami gminy w każdym sołectwie posadzili łącznie 100 dębów. Warto dodać, iż razem z uczniami szkół z terenu gminy samorząd co roku organizuje akcję sprzątania świata.

Aktualnie gmina przygotowuje się do realizacji inwestycji polegającej na wymianie lamp sodowych na lampy ledwowe na terenie całego terenu gminy Wisznice, dodatkowo w Ośrodku Zdrowia w Wiszniach i Szkole Podstawowej w Horodyszczu zostaną wymienione źródła ciepła na nowoczesne, bezobsługowe piece z wykorzystaniem peletu. Zaplanowano również instalację ośmiu nowoczesnych lamp fotowoltaicznych w miejscach publicznych gminy, gdzie brak linii niskiego napięcia i oświetlenia.

Należy zaznaczyć, iż Gmina Wisznice, która prężnie działa w partnerstwie Dolina Zielawy wspólnie z pozostałymi czterema gminami powołała spółkę Energia Dolina Zielawy, której pierwszym zrealizowanym przedsięwzięciem było zbudowanie farmy fotowoltaicznej o mocy 1,4 MW w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2007 – 2013. W listopadzie 2014 uroczyście oddano farmę do użytku. Inwestycja jest zlokalizowana w miejscowości Bordziłówka, w gminie Rossosz, na działkach o łącznej powierzchni 3,5 ha. Farma fotowoltaiczna składa się z 5560 modułów fotowoltaicznych polikrystalicznych oraz 104 modułów fotowoltaicznych cienkowarstwowych. Łączna moc zainstalowanych na elektrowni modułów słonecznych wynosi 1,4 MW czyli 1400 kW, co sprawia, iż jest to jedna z największych elektrowni słonecznych w Polsce, największa budowana przy udziale gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski