Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy zafundują swoim mieszkańcom darmowy komputer i Internet

Rafał Panas, Magdalena Mizeracka, (er), fot. Maciej Kaczanowski
Dorota Świrkosz z Niezdowa ma szansę być jednym z 200 mieszkańców gminy Opole Lubelskie bezpłatnie podłączonych do sieci
Dorota Świrkosz z Niezdowa ma szansę być jednym z 200 mieszkańców gminy Opole Lubelskie bezpłatnie podłączonych do sieci
35-letnia Dorota Świrkosz z Niezdowa ma szansę być jednym z 200 mieszkańców gminy Opole Lubelskie bezpłatnie podłączonych do sieci. Gmina da na to 1,4 mln zł (85 proc. to środki z UE).

Ludzi, którzy dostaną urządzenia odbiorcze WiFi oraz przejdą szkolenia wybierze najpewniej po wakacjach Ośrodek Pomocy Społecznej.

– Na pewno będziemy się starali o darmowy Internet i komputer. Nas samych nie byłoby na to stać – przyznaje pani Dorota. – Może dzięki temu znalazłabym wreszcie stałą pracę. Teraz jeżdżę rowerem do Urzędu Pracy i dopytuję o jakieś zajęcie. A mogłabym szukać ofert przez Internet. A i dzieci byłyby bardzo szczęśliwe, bo wiadomo, że teraz do szkoły też komputer potrzebny.

Blisko 50 wybrańców dostanie także laptopy. Do końca września 2011 roku nie zapłacą ani grosza. Potem sprzęt odkupią za symboliczną złotówkę.

– Na pewno będą to osoby, które korzystają z pomocy społecznej. Będziemy też brać pod uwagę aktywność tych osób w poszukiwaniu pracy. Ten projekt rzeczywiście coś ludziom da – mówi Justyna Kocon, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Opolu Lubelskim. Gmina musi jeszcze m. in. uruchomić stację bazową sieci bezprzewodowej.

Komputer, oprogramowanie i darmowy Internet przez trzy lata dostanie też 150 mieszkańców Lubartowa. Na komputery i Internet mogą liczyć rodziny, które korzystają z pomocy opieki społecznej, uczniowie pochodzący z rodzin w trudnej sytuacji materialnej, osoby niepełnosprawne.

Do gry wkracza też Urząd Marszałkowski. – Osoby pozbawione dostępu do Internetu będą uważane za analfabetów XXI wieku – podkreśla Piotr Janczarek, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Innowacji w Urzędzie Marszałkowskim.

– Dlatego chcemy, żeby Internet był tak powszechny jak telefony – dodaje marszałek województwa Krzysztof Grabczuk (PO). – Bo np. szukamy kandydatów do pracy tylko za pośrednictwem Internetu. Osoby, które nie mają komputerów nie mają dostępu do bardzo ważnych informacji.

Dlatego wczoraj marszałek namawiał samorządowców, żeby połączyć siły i wspólnie starać się o unijne dofinansowanie na zakup komputerów oraz szkolenia.

Chęć współpracy z samorządem województwa zgłosiło ponad 100 gmin. Zainteresowani muszą dostarczyć dostęp do sieci przynajmniej 30 rodzinom. Szacunkowo dostarczenie Internetu do jednej rodziny będzie kosztowało 6 320 zł przez trzy lata. Wojewódzki program skończy się w 2013 r.

Na szarym końcu Na Lubelszczyźnie zaledwie 44 proc. mieszkańców ma dostęp do Internetu – to daje województwu przedostatnie miejsce w kraju (gorzej jest tylko w świętokrzyskim). Sytuacja ma się polepszyć dzięki pieniądzom z unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski