Problem powraca co roku - susza. Pod koniec ubiegłego tygodnia spadł wyczekiwany deszcz i odrobinę poprawił sytuację spragnionych upraw rolniczych czy obszarów leśnych.
Susza 2022. Ta hydrologiczna zameldowała się w Polsce już w maju
"Opady te nie wpłynęły w żadnym stopniu na sytuację hydrologiczną oraz delikatnie poprawiły wilgotność gleby w warstwie wierzchniej", komentuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zagrożenie pożarowe (na chwilę?) spadło, jednak wciąż na znacznym obszarze Polski jest wysokie. Pokazuje to Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW:
IMGW wskazuje, że maj 2022 przypomina maj 2020, kiedy początek wiosny był już bardzo suchy. "W tym roku od połowy maja zaczynamy obserwować gwałtowny wzrost stacji z niskim przepływem, poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia, a to oznacza suszę hydrologiczną już w maju".
IMGW pokazuje porównanie poziomu stanów wody w maju 2021 i 2022:
Instytut wydał ostrzeżenie dla województwa lubuskiego, zlewni Czerna Wielka: "W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach w zlewni Czernej Wielkiej, zlewnia Iny i Płoni , zlewnia Warty i Noteci, zlewnia Kanału Mosińskiego - spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ".
Gminy zakazują podlewania ogródków i napełniania basenów
Nowa Słupia (Świętokrzyskie) zakaz podlewania ogródków przydomowych, terenów zielonych i napełniania basenów z wodociągu gminnego wprowadziła 20 maja i będzie on utrzymany do odwołania.
Zakaz wprowadzono na podstawie art. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dz. U. z 2020, poz. 2028 ze zm.) ze względu na występującą bezdeszczową pogodę oraz utrzymujące się wysokie temperatury powietrza i duże pobory wody.
Zakaz podlewania wodą z sieci wodociągowej dotyczy:
- trawników,
- sadów,
- ogródków,
- mycia samochodów
- napełniania basenów, oczek wodnych.
"Osoby nieprzestrzegające wyżej wymienionego zakazu będą pociągane do odpowiedzialności karno – administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia", ostrzegają władze Nowej Słupi. Jednocześnie gmina zapowiada, że mogą nastąpić zakłócenia w dostawie wody i bardzo prosi o jej oszczędzanie.
W gminie Choceń (Kujawsko-Pomorskie) zakaz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych, terenów zielonych na terenie gminy Choceń od 14 maja 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. w godzinach od 16:00 do 22:00. "Kto narusza zakaz, o którym mowa w § 1, podlega karze grzywny do 5 000 zł na zasadach określonych w Kodeksie wykroczeń (Dz.U z 2021 poz. 2008)", czytamy w zarządzeniu wójta.
Góra Kalwaria (Mazowieckie) to kolejna z gmin, która już w maju 2022 r. apeluje do mieszkańców, by oszczędnie gospodarowali wodą. "W ostatnich dniach nasiliły się sygnały od mieszkańców wyższych kondygnacji bloków w mieście o braku wody w kranach w godzinach wieczornych. Dzieje się tak pomimo pracy czynnych stacji wodociągowych na wysokich obrotach".
Apelujemy o niepodlewanie ogródków przydomowych wodą z sieci wodociągowej w okresie suszy hydrologicznej i wysokich temperatur. Kiedy temperatura powietrza wzrasta powyżej 21°C, urządzenia pomiarowe Zakładu Gospodarki Komunalnej wskazują na znaczące wzrosty zużycia wody na terenie całej gminy.
Służby eksploatacyjne w ostatnim czasie zwiększyły ciśnienie wody tłoczonej do sieci. Obecnie układy pompowe pracują z maksymalną wydajnością, bezpieczną dla sieci wodociągowej i urządzeń AGD w Państwa domach. Tym niemniej, duże zapotrzebowanie na wodę w godzinach wieczornych, kiedy rozbiory wody są największe, może skutkować obniżonym ciśnieniem szczególnie na wyższych kondygnacjach budynków.
Gmina kończy trwający od pół roku remont stacji uzdatniania wody w Zakalwarii, drugiej oprócz SUW Kalwaryjska zaopatrującej miasto w wodę. Niebawem jednak i ta powinna zacząć tłoczyć wodę do sieci, a tym samym poprawić zaopatrzenie w wodę.
Tutejszy Zakład Gospodarki Komunalnej przypomina: "Przez ograniczone zasoby wody pitnej, Polska jest jednym z państw najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, który postępuje wraz ze zmianami klimatycznymi".
Gminy proszą mieszkańców o ograniczenie poboru wody i używanie jej wyłącznie do celów socjalno-bytowych. "Szczególnie prosimy o zaprzestanie podlewania ogródków oraz mycia samochodów w czasie największego zapotrzebowania na wodę, tj. w godz. 16:00-22:00".
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Rządowa dopłata do węgla