Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godziny karciane bez określonej liczby. Więcej pracy za darmo?

Agata Wójcik
Ministerstwo planuje zmiany w Karcie Nauczyciela. Pedagodzy obawiają się, że jeżeli przepisy nie zostaną doprecyzowane, będą więcej pracować.

- Zmiany idą w dobrym kierunku. Nauczyciele są obowiązani do prowadzenia nieodpłatnie zajęć na rzecz uczniów szczególnie uzdolnionych i potrzebujących specjalnego wsparcia. Problem polega na tym, że często nie ma chętnych do udziału w takich zajęciach - ocenia Celina Stasiak, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Chodzi o dwie godziny tygodniowo dla nauczycieli ze szkół podstawowych i gimnazjów, a dla pedagogów ze szkół ponadgimnazjalnych - jedną godzinę. Zostały one wprowadzone w 2008 roku przez ówczesną minister edukacji Katarzynę Hall.

Zarówno ZNP, jak i „Solidarność” od lat zabiegały o ich likwidację.

Problemem postanowiła się zająć Anna Zalewska, obecna szefowa MEN. Przez resort został przygotowany projekt zmian w Karcie Nauczyciela, w której znajduje się zapis o godzinach karcianych.

Nie oznacza to, że zajęcia dodatkowe przestaną być prowadzone. Ministerstwo chce, by z ustawy zniknął zapis precyzujący, ile to ma być godzin tygodniowo.

- W nowym brzmieniu może być on różnie interpretowany, co w konsekwencji może prowadzić do zwiększenia liczby niepłatnych godzin realizowanych przez nauczyciela poza pensum dydaktycznym. Nadgorliwy pracodawca może zobowiązać pedagoga chociażby do prowadzenia pięciu czy ośmiu godzin - alarmuje Stasiak i dodaje, że związek będzie prosić o to, żeby przepisy zostały doprecyzowane.

- Historia pokazała, że takie luki w prawie można wykorzystać na czyjąś niekorzyść.

Projekt przygotowany przez MEN zakłada także m.in. zmianę zasad pracy komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli, czyli skrócenie czasu postępowania oraz inny sposób wypłacania jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielowi, któremu przyznano tytuł honorowy profesora oświaty. Do tej pory była to sześciokrotność ostatniego wynagrodzenia, teraz miałoby to być 18 tysięcy złotych.

Do lutego mają jeszcze po-trwać konsultacje społeczne w sprawie planowanych zmian. Minister planuje także ponowne spotkanie z przedstawicielami związków nauczycielskich, ale już po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski