Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Godziszów miodem płynący

Andrzej Wojtan
Pszczelarze nagrodzeni Medalem im. ks. dr. Jana Dzierżona
Pszczelarze nagrodzeni Medalem im. ks. dr. Jana Dzierżona Andrzej Wojtan
Tradycyjnie już 2 lutego w święto Matki Boskiej Gromnicznej swoje święto mają pszczelarze z koła rejonowego w Godziszowie. W tym roku była szczególna okazja: koło obchodzi 40-lecie istnienia i 10-lecie nadania sztandaru.

Godziszowskie koło jest jednym z największych na Lubelszczyźnie - zrzesza 110 członków, którzy mają prawie 10 tys. rodzin pszczelich. Najcenniejszym osiągnięciem koła jest zarejestrowanie produktu tradycyjnego - miodu godziszowskiego gryczanego.

W samo południe w kościele w Godziszowie rozpoczęła się Msza Święta w intencji pszczelarzy, przewodniczył jej biskup sandomierski ks. dr Krzysztof Nitkiewicz. Jak przystało na region słynący z hodowli pszczół, wierni tego dnia przychodzą do kościoła z gromnicami wykonanymi nie z parafiny, lecz wyłącznie z wosku pszczelego.

Po mszy Stanisław Różyński, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie, uhonorował zasłużonych członków koła. Najwyższe odznaczenie, Medal im. ks. dr. Jana Dzierżona, otrzymali: Marian Bańka, Jan Biegas, Henryk Breś, ks. Józef Krawczyk, Władysław Krzysztoń i Stanisław Widz. Przyznane zostały także Złote, Srebrne i Brązowe Odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego.

- Wieloletnia ścisła współpraca samorządu gminy i powiatu z organizacją pszczelarską przynosi wymierne efekty - stwierdził prezes Różyński.

Wójt gminy Andrzej Olech podczas uroczystości wyróżniony został przez pszczelarzy statuetką patrona św. Ambrożego. Otrzymał też Złotą Odznakę PZP.

- Pszczelarstwem zajmuję się od 1982 roku. Początkowo miałem dwie rodziny, dziś mam ich 130. Prowadzę gospodarstwo, uprawiam grykę, co jest doskonałym pożytkiem dla pszczół - mówi Jan Biegas, prezes koła.

Okolice Godziszowa to nieskażone środowisko i zagłębie uprawy gryki, dlatego miód ma niezwykłą jakość. Wielu pszczelarzy prowadzi duże pasieki. Henryk Breś z Piłatki ma 20 pni. Jeden z najmłodszych, 27-letni Sławomir Kołtyś z Antolina, pasiekę prowadzi wspólnie z ojcem Stanisławem. Mają ok. 70 pni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski