Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górki czechowskie: Echo poległo na poligonie. TBV liczy na zwycięstwo

Artur Jurkowski
Górki czechowskie. Przez 16 lat Echo Investment walczyło o hipermarket, TBV chce budować mieszkania
Górki czechowskie. Przez 16 lat Echo Investment walczyło o hipermarket, TBV chce budować mieszkania archiwum
Spółka TBV odkupiła od Echo Investment poligon na Czechowie o powierzchni 105 hektarów. I od razu ruszyła fala spekulacji: ile to kosztowało?

To była największa transakcja w ostatnim czasie na lubelskim rynku nieruchomości. A tymczasem ani TBV, ani Echo Investment nie ujawniają, na jaką kwotę opiewa transakcja.

- Takie są obostrzenia w umowie. Obowiązuje nas tajemnica - stwierdził Wojciech Gepner, rzecznik Echo Investment.

TBV też nie zdradza szczegółów kupna. Spółka ograniczyła się tylko do komunikatu, że jest nowym właścicielem 105 hektarów na górkach czechowskich.

Prezes TBV ma być dostępny dla dziennikarzy, gdy tylko wróci z urlopu. Tymczasem na lubelskim rynku nieruchomości mnożą się domysły na temat ceny, za jaką Echo sprzedało poligon. Najczęściej powtarzane mówią o tym, że w grę nie wchodziła gotówka, ale wymiana nieruchomości. - Częścią składową transakcji i kto wie czy nie najważniejszą, jest przejęcie przez Echo akademików należących do tej pory do TBV. Współwłaścicielem Echo Investment jest przecież Griffin Real Estate, który jest największym graczem w Polsce wśród posiadaczy i zarządców domów akademickich - wskazywali nasi rozmówcy.

Czytaj także:
Zabudowa górek czechowskich: Bloki i domy zajmą 40 hektarów. Reszta to teren rekreacyjny

TBV wybudował w Lublinie trzy akademiki przy ul. Chodźki oraz jeden przy ul. Nadbystrzyckiej.

Echo Investment twierdzi, że wartości lubelskiej transakcji nie będzie musiało odnotowywać w raportach giełdowych. - A to oznacza, że jest niższa niż 75 mln złotych - wskazywał Gepner.

W 2000 roku za 113,5 hektara na górkach czechowskich Echo zapłaciło 12,2 mln złotych.

Wartość poligonu szybko może pójść w górę. Dlaczego? Bo trwają prace przy zmianie planu zagospodarowania tego obszaru. Wstępnie ratusz chce dopuścić do zabudowania domami i blokami 40 proc. tego terenu, a pozostałych 60 procent przeznaczyć na zieleń i park.

- Cieszy nas, że teren trafił w ręce lubelskiej firmy - podkreślała Beata Krzyżanowska, rzeczniczka prezydenta Lublina. I dodała: - Będziemy rozmawiać z właścicielem terenu o warunkach, które ma spełnić, aby doszło do zmiany planu.

Np. Echo Investment w 2012 roku za oczekiwaną przez spółkę zmianę planu oferowało między innymi 60 mln zł na przebudowę skrzyżowania Solidarności, Sikorskiego, gen. Ducha.

- Nie ma znaczenia, kto jest właścicielem: Echo Investment czy lubelska spółka - trzeba zadbać o interes miasta i twardo prowadzić negocjacje - podkreśla Piotr Kowalczyk, przewodniczący Rady Miasta Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski