Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górki czechowskie – kolejne starcie. Spór o zagospodarowanie dawnego poligonu wrócił do Lublina. W przyszłym tygodniu zajmie się nim sąd

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Do punktu wyjścia wróciła sprawa zagospodarowania terenu górek czechowskich. W najbliższy wtorek (29 czerwca) ponownie będzie rozpoznawał ją Wojewódzki Sąd Administracyjny. Postępowanie ciągnie się od dwóch lat.

Kolejny sądny dzień dla górek czechowskich. 29 czerwca (w najbliższy wtorek) sprawą dopuszczenia przez miasto zabudowy mieszkaniowej na części dawnego poligonu zajmie się WSA w Lublinie.

– Sprawa zostanie rozpoznana na posiedzeniu niejawnym w składzie trzech sędziów – informuje Robert Hałabis, rzecznik WSA w Lublinie.

To oznacza, że w postępowaniu nie będą mogli uczestniczyć przedstawiciele stron ani osoby zainteresowane sprawą.

Geneza sporu

Początkiem sprawy górek czechowskich było przyjęcie przez radnych w lipcu 2019 r. „studium zagospodarowania Lublina”. Dokument dotyczył całego miasta. Na nowo określił też m.in. przyszłość górek czechowskich. Zapisy dopuściły budowę bloków na 30 hektarach terenów (ok. 30 proc.). Na pozostałych ok. 70 ha ma powstać miejski park naturalistyczny.

Uchwała została zaskarżona do WSA. Zrobił to wojewoda lubelski, którym wówczas był Przemysław Czarnek (obecnie minister edukacji i nauki).

30 grudnia 2019 r. WSA częściowo uchylił uchwałę radnych. Uznał, że teren dawnego poligonu nie może być zabudowany, bo doprowadziłoby to do zniszczenia walorów przyrodniczych terenu. Zarzucił ratuszowi przekroczenie „władztwa planistycznego”. 9 marca 2020 r. miasto złożyło skargę kasacyjną do NSA.

17 lutego tego roku NSA uwzględnił skargę kasacyjną ratusza. Jednocześnie uchylił wyrok WSA z grudnia 2019 r. Warszawski sąd przekazał jednocześnie sprawę do ponownego rozpatrzenia.

– Sąd (WSA w Lublinie - dop. red.) nie dość dokładnie przeanalizował znajdującą się w aktach sprawy dokumentację planistyczną i doszedł do nieuprawnionych wniosków, które doprowadziły z kolei do wadliwej oceny charakteru terenów opisanych w studium i przedstawionych na załączonych mapach – wskazał NSA w uzasadnieniu wyroku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski