Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górki czechowskie powinny pozostać zielone. Prokuratura krajowa włącza się w spór przed NSA

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Naczelny Sąd Administracyjny zadecyduje o przyszłości górek czechowskic
Naczelny Sąd Administracyjny zadecyduje o przyszłości górek czechowskic archiwum
Będą bloki, czy zostanie tak jak jest? Naczelny Sąd Administracyjny zadecyduje o przyszłości górek czechowskich. Rozstrzygnięcie zapadnie najprawdopodobniej w drugiej połowie lutego. Ostatnio głos w sprawie zabrała prokuratura krajowa.

W lipcu 2019 r. radni miejscy przyjęli uchwałę w sprawie „studium zagospodarowania Lublina”. Dokument dotyczył całego miasta, ale na nowo określił też przyszłość górek czechowskich. Umożliwił m.in. budowę bloków na 30 hektarach (ok. 30 proc. powierzchni górek). Na pozostałych ok. 70 ha ma powstać miejski park naturalistyczny.

Ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd częściowo uchylił akt rady. Uznał, że teren dawnego poligonu nie może być zabudowany, bo doprowadziłoby to do zniszczenia jego walorów przyrodniczych.

Górki Czechowskie. Powstaje ścieżka rekreacyjna łącząca Sław...

Skargą kasacyjną na to rozstrzygnięcie złożył lubelski ratusz. Sprawą ma się zająć Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Udział w postępowaniu zgłosiła kierowana przez Zbigniewa Ziobrę Prokuratura Krajowa. Zabiegał o to poseł PiS Jan Kanthak.

- Od początku uważałem, że w drugiej instancji prokurator generalny i Prokuratura Krajowa jako instytucje, które stoją na straży praworządności, powinny włączyć się w te sprawy. Chciałem podziękować panu prokuratorowi za zielone światło - mówił Kanthak podczas konferencji prasowej w lipcu.

Zdaniem prokuratury, rada miasta naruszyła zasady sporządzania studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania Lublina w zakresie obejmującym obszar górek czechowskich.

Górki Czechowskie – fakty i mity ...

- Prokuratura podziela pogląd sądu pierwszej instancji, zgodnie z którym tereny zielone wpisują się w wartości chronione i stanowią istotną z punktu widzenia funkcjonowania społeczeństwa lokalnego wartość. Z zasady proporcjonalności wynika, że teren „górek czechowskich" winien być przeznaczony pod zieleń i nawet niewielka zabudowa mieszkaniowa, przy jednoczesnym pozostawieniu na pozostałej części „górek czechowskich" terenów zieleni, godziłaby w zasadę zrównoważonego rozwoju – informuje dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Sprawą górek czechowskich Naczelny Sąd Administracyjny ma się zająć 17 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski