Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Górki czechowskie znowu trafią do sądu. Kolejny etap sporu o zagospodarowania dawnego poligonu na Czechowie

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
fot. Adrian Tomczyk/archiwum
Złożymy skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiada lubelski ratusz. Chodzi o niekorzystny dla miasta wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie górek czechowskich.

W kolejną fazę wchodzi spór o przyszłość górek czechowskich. WSA opublikował na stronie internetowej uzasadnienie do niekorzystnego dla miasta wyroku wydanego 15 grudnia 2021 r. Sąd orzekł wówczas, że uchwał w sprawie studium zagospodarowania Lublina jest niezgodna z prawem. Chodzi o uchwałę dopuszczającą budowę bloków na części górek czechowskich.

Ratusz zapowiedział w grudniu 2021 r. złożenie skargi kasacyjnej do NSA. Ale aby wykonać ten ruch musi poczekać na pisemne uzasadnienie wyroku.

- Na chwilę obecną do Urzędu Miasta Lublin nie wpłynęło jeszcze uzasadnienie wyroku WSA. Tak jak już informowaliśmy, z uwagi na istotne wątpliwości prawne wynikające z ustnego uzasadnienia podanego w dniu ogłoszenia orzeczenia, z pewnością będziemy składać skargę kasacyjną do NSA. Na jej złożenie przysługuje 30 dni od daty doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem – zapowiada Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Sądowy spór o zgodność z prawem uchwały w sprawie przyjęcia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Lublina” toczy się od sierpnia 2019 r. WSA wydał w grudniu 2019 r. wyrok niekorzystny dla miasta. Został ona uchylony w lutym 2021 r. przez NSA, co było konsekwencją złożonej przez miasto skargi kasacyjnej. Sprawa wróciła do WSA do ponownego rozpatrzenia i sąd ponownie wydał – w grudniu 2021r. – rozstrzygnięcie niekorzystne dla miasta.

- Przy wydawaniu zaskarżonej uchwały w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin doszło do naruszenia zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu oraz obowiązku uwzględnienia przy uchwalaniu studium uwarunkowań wynikających ze stanu środowiska, przyrody i krajobrazu – stwierdza sąd w uzasadnieniu.

Wskazuj, że spowodowane to zostało przez dwoma czynnikami: - Po pierwsze tym, że organ przy uchwalaniu studium poprzestał na wykorzystaniu nieaktualnych opracowań ekofizjograficznych. Po drugie tym, że organ uchwalił studium pomimo, że w tym czasie trwały już, lecz nie zostały jeszcze zakończone, prace związane z opracowaniem kompleksowej inwentaryzacji przyrodniczej oraz waloryzacji środowiska górek czechowskich – czytamy w uzasadnieniu.

Ratusz inaczej widzi tę sprawę.

- W naszej opinii trudno zgodzić się z oceną dokonaną przez sąd, jak również z uwzględnieniem nowych okoliczności, co do których poprzednie sądy obu instancji nie wnosiły zastrzeżeń – mówi Duma. I przekonuje, że WSA w Lublinie, rozpatrując ponownie sprawę, był związany wytycznymi NSA.

- I naszym zdaniem, wyszedł poza granice rozstrzygania sprawy w zakresie, który był już prawomocnie orzeczony przez NSA. W naszej ocenie sporządzenie dokumentu studium, zostało przeprowadzone z należytą starannością, zgodnie z wszelkimi przepisami prawa w tym zakresie i w oparciu o wymagane dokumenty – dodaje rzeczniczka prezydenta Lublina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski