Gorzowianki za mocne dla koszykarek Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin

Przed niezwykle trudnym zadaniem stanęły w sobotni wieczór koszykarki Pszczółki Polski-Cukier AZS UMCS Lublin w 2. kolejce spotkań Energa Basket Ligi Kobiet. Akademiczki zagrały bowiem w Gorzowie Wielkopolskim z miejscową ekipą InvestInTheWest Enea, ulegając rywalkom różnicą aż 18 punktów. Najskuteczniejsza w zespole podopiecznych trenera Wojciecha Szawarskiego była Amerykanka Brianna Kiesel, która rzuciła 25 oczek, dodając 4 zbiórki i 6 asyst. W lubelskiej drużynie punktowało tylko pięć zawodniczek.

Lublinianki bardzo dobrze rozpoczęły sobotnią potyczkę, prowadząc po trzech minutach gry 10:4. Cztery punkty w tym okresie rzuciła amerykańska rozgrywająca Brianna Kiesel dla której był to pierwszy występ w ligowych rozgrywkach po urazie mięśnia dwugłowego, a po trzy oczka dodały Ukrainka Kateryna Rymarenko i Serbka Dajana Butulija. Gospodynie szybko jednak dogoniły Pszczółkę i po kolejnych dwóch minutach i serii 7:0 wyszły na prowadzenie 11:10. Gospodynie największą przewagę osiągnęły na półtorej minuty przed zakończeniem pierwszej kwarty (20:15), która ostatecznie zakończyła się 3-punktową stratą Pszczółki (17:20) po celnym rzucie Kiesel.

Druga odsłona rozpoczęła się od dwóch rzutów Amerykanek zza linii 6,75 m. Najpierw dla gorzowianek trafiła Ariel Atkins, a chwilę potem trójką dla lublinianek popisała się Kiesel. Miejscowe stopniowo powiększały przewagę, która w 16 minucie sięgnęła nawet 10 pkt. (40:30). Pszczółka nie zamierzała się poddawać i po rzutach Rymarenko oraz amerykańskiej środkowej Kai James zanotowała serię 7:0, zbliżając się do przeciwniczek tylko na trzy oczka (37:40). W końcówce tej kwarty gospodyniom udało się ponownie odskoczyć na 6 punktów po akcji 2+1 Belgijki Kyary Linskens.

Po zmianie stron ekipa z Gorzowa Wielkopolskiego szybko oddała trzy celne rzuty, obejmując prowadzenie 49:37. Od tego czasu trwała co prawda wyrównana walka przez kilka minut, jednak dobrze dysponowane gorzowianki w końcówce trzeciej kwarty powiększyły prowadzenie aż do 16 pkt. (67:51).

W decydującej odsłonie Pszczółka poderwała się jeszcze do ataku po siedmiu punktach z rzędu Kiesel (61:70). Gorzowianki jednak już do końca meczu kontrolowały wydarzenia na boisku, wygrywając ostatecznie 87:69.

Gospodynie były lepsze we wszystkich zestawieniach statystycznych: rzuty z gry (45%-38%), rzuty za dwa punkty (50%-43%), rzuty za trzy punkty (37%-29%), rzuty osobiste (93%-70%) oraz zbiórki (41:40).

InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski - Pszczółka Polski-Cukier AZS UMCS Lublin 87:69 (20:17, 23:20, 24:14, 20:18)

InvestInTheWest Enea: Atkins 25, Juskaite 16, Zoll-Norman 14, Linskens 12, Prezelj 12, Stelmach 8, Rytsikowa, Fikiel, Dźwigalska. Trener. Dariusz Maciejewski

Pszczółka: Kiesel 25, Rymarenko 16, Butulija 12, James 11, Adamowicz 5, Mistygacz, Poleszak, Szajtauer, Vrancic. Trener: Wojciech Szawarski