Gra emerytem

Kazimierz Pawełek
Archiwum
Udostępnij:
Do cadyka przychodzi strapiony Żyd. - Rabbi, mam kurzą fermę, w której połowa kur już zdechła. - A czym ty je karmisz? - Pszenicą. - To bardzo niedobrze, należy karmić je owsem. Minęły dwa dni i przed cadykiem zjawia się wielce strapiony hodowca. - Rabbi, znowu padło sporo kur. - A jaką im dajesz wodę do picia? - Studzienną. - To niedobrze, należy im dawać gotowaną. Po tygodniu: Rabbi, znowu zdychają kury, wasze rady nic nie pomogły. Co dalej? Na to cadyk z uśmiechem: Przyjacielu, ja mam jeszcze wiele dobrych rad, ale czy ty masz jeszcze kury?

Ta opowieść, pochodząca ze zbioru żydowskiego humoru, jako żywo przypomina głoszone publicznie diagnozy partyjnych cadyków, mające uzdrowić nasz system emerytalny. Każdy z nich ma, jego zdaniem, jedynie słuszną receptę, oczywiście całkowicie inną od tych, które głoszą ich partyjni rywale. Od dobrych, jedynie słusznych, czasami najbardziej dziwacznych i wręcz egzotycznych rad, porad, wskazówek i recept można doznać zawrotu głowy. Tylko nie tej emeryckiej, jako że emerytów raczej nikt o nic nie pyta…

Koncepcja rządowa, zakładająca przedłużenie wieku emerytalnego do 67 lat, jest znakomitą okazją do medialnego zaistnienia każdego ugrupowania politycznego, mającego inne poglądy niż rządzący. A mają je wszyscy notowani, a nawet ci nienotowani w słupkach popularności. Niektóre diagnozy lecznicze są tak dziwaczne, że nie znajdzie się ich nawet wśród elity szamanów i guślarzy.

PSL forsuje pogląd, żeby kobiety rodzące dzieci mogły pracować krócej. Złośliwi powiadają, że ludowcom chodzi o to, aby 5o-letnie emerytki miały wiele wolnego czasu na… rodzenie kolejnych dzieci. W tym wieku to niemożliwe - włączają się sceptycy. Możliwe - utrzymują złośliwi. - U "zielonych" wszystko jest możliwe, wszak chłop potęgą jest i basta - jak śpiewał Kazimierz Grześkowiak. Nieważne, mogą czy nie mogą, grunt, że elektroniczne media pełne są sporów i dyskusji, a punkty poparcia dla polityków rosną…
Partia Jarosława proponuje referendum z jednym pytaniem: "Czy jesteś za prze-dłużeniem wieku emerytalnego". To chyba szczyt naiwności, a nawet infantylizmu. Równie dobrze można zadawać pytanie: "Czy chcesz być bogaty" lub "Czy chcesz być szczęśliwy". Wynik zawsze będzie jednakowy, bo któż nie chciałby być bogaty, szczęśliwy i pracować krócej? Nieważne jednak, czy pytanie jest naiwne, czy infantylne. Najważniejsza jest codzienna obecność w mediach i rosnące słupki popularności.

Gra emerycką dolą trwa w najlepsze i zapewne trwać będzie jeszcze długo. Przecież to nic nie kosztuje…


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
asdf
Strapiony Żyd? Cadyk? Rabbi? Emeryt?. Kazimierz Pawełek to prawdziwy człowiek orkiestra i osoba o wielu twarzach wcieleniach i emanacjach niczym sam Dalajlama.
a
aga
Komuniści siedzą dalej w mediach i wyznaczają standardy etyczne. Rzygać się chce od tych felietonów.
j
janek
Ty barani łbie jeszcze śmiesz tu się zgadzać albo nie zgadzać??? Ty chcesz się wypowiadać na jakiś temat jak nawet słowa "Polak" nie umiesz prawidłowo napisać???? Do szkoły durniu jeden!!!! A nie tutaj
m
ms
Równie dobrze można zadawać pytanie: "Czy chcesz być bogaty" lub "Czy chcesz być szczęśliwy" - ładnie to przepisywać od kurierkowego ekonomisty Świetlickiego?,
b
bies
I to jest święta prawda. 3 do 4 mln młodych zamiata ulice lub zmywa talerze na Zachodzie a 1,5 mln młodych w POkracznej POlszy jest bezrobotnych. A czy Polacy krótko pracują? Do 1981 pracowaliśmy w każdą sobotę. Zachód wtedy od 20 lat wekendował. Od 7 lat tydzień na Zachodzie trwa 35 godzin w POlszy 40 godzin. Rocznie daje to pracę dłuższą o 1,5 miesiąca niż na Zachodzie. Tam praca jest zmechanizowana i przeważnie jest obsługą maszyn i robotów. W POlszy mechanizacja jest jeszcze w POwijakach. Natomiast mamy masę pierdzistołków co siedzą na stanowiskach propartyjnych i mącą ludziom w główce, że będziemy dalej Zieloną Wysepką jak będziemy tyrać do 67 roku życia.
R
RytEme
"Koncepcja rządowa, zakładająca przedłużenie wieku emerytalnego do 67 lat, jest znakomitą okazją do medialnego zaistnienia każdego ugrupowania politycznego, mającego inne poglądy niż rządzący."

Znalazłeś pan powód żeby czepić się opozycji i odwrócić uwagę od pomysłodawców, którzy poza wydłużeniem wieku do nabycia praw emerytalnych nie potrafi zaproponować nic innego.

W ciągu ostatniej kadencji i 100 pierwszych dni nowej kadencji rządu koalicji PO-PSL zatrudnienie w administracji wzrosło o ponad 100 tysięcy etatów i wynosi obecnie ponad 2 miliony 200 tysięcy urzędników.
W analogicznym okresie czasu ponad 1 milion ludzi w wieku do 34 lat migrowało za chlebem, a kolejny milion to bezrobotni bez prawa do zasiłku...

Tym się miał zająć rząd, a nie próbą zamordowania pracą kandydatów na emerytów .
W
Wy
Zastąp zapatrzenie w siebie na "my" lub "oni", a może zrozumiesz.
J
JAro
PO chce podejmować tak ważną decyzje dla wszystkich polaków ale ja się nie zgadzam na takie rozwiązanie. Żądam referendum w tej sprawie, tym bardziej że za PO głosowało mniej niż 30% ogółu polaków, więc Tuska i PO nie ma moralnego prawa podejmować tak ważną decyzję
j
ja
Jeśli już mowa o partyjce Jarola to mnie zastanawia coś innego. Od 5 lat słyszę od nich że to już koniec Polski, że Polska lada dzień upadnie, że jesteśmy u progu katastrofy, że pod zaborami. A minęło 5 lat i Polska jest cała. Ktoś tu kłamie czy co???
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie