- To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Węglina Południowego - nie ma wątpliwości radna miejska Anna Glijer (klub prezydenta Krzysztofa Żuka).
Chodzi o budowę ul. Granatowej. Ulica ta prowadzi m.in. do pobliskich bloków, Szkoły Podstawowej nr 58 i kościoła pw. św. Jana Kantego. Aktualnie jej mieszkańcy muszą "zadowolić" się prowizoryczną trasą utwardzoną betonowymi płytami, tymczasowym asfaltem i żwirem. Po intensywnych opadach deszczu zbiera się na niej woda i błoto. O budowę ulicy Granatowej mieszkańcy zabiegają od dłuższego czasu. W tej sprawie słali do ratusza petycje, temat podnosili też w trakcie spaceru w ramach Planu dla Dzielnic, który odbył się we wrześniu 2022 r. Co na to miasto? W budżecie Lublina na 2024 r. ratusz zarezerwował 1,5 mln zł na sporządzenie dokumentacji projektowej dla budowy tej arterii - na odcinku od Jantarowej do Wróblej. Ta ma być gotowa w 2025 r.
- Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania materiałów do postępowania na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Opis przedmiotu zamówienia będzie uwzględniał budowę drogi, chodników, ścieżek rowerowych i zatok postojowych. Przewidziane jest także odwodnienie, oświetlenie drogi oraz sygnalizacja świetlna - wylicza Monika Fisz, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.
W kwietniu 2024 r. w odpowiedzi na jedną z petycji mieszkańców, Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina wyjaśniał, że wykonanie inwestycji będzie możliwa po zabezpieczeniu środków finansowych w budżecie. Na tę chwilę nie wiadomo zatem, kiedy zadanie zostanie wykonane.
Lokatorzy pobliskich bloków borykają się też z problemem z dostępnością miejsc parkingowych
Tę kwestię w skierowanej do ratusza interpelacji porusza Anna Glijer. Zwraca w niej uwagę, że wzdłuż ul. Granatowej - na fragmencie od Jaspisowej do Koralowej - parkuje wiele samochodów. Jak przekonuje, powoduje to, że projekt budowy drogi ulicy Granatowej powinien zapewnić mieszkańcom maksymalną liczbę miejsc postojowych.
- Czy w założeniach projektu przewidziane są miejsca parkingowe prostopadłe do jezdni, które gwarantują większą liczbę miejsc parkingowych niż miejsca równoległe? Czy na tym etapie wiadomo, ile takich miejsc powstanie? - pyta Glijer.
- Szczegółowe usytuowanie miejsc postojowych względem krawędzi ulicy (prostopadłe/równoległe) będzie rozpatrywane na etapie opracowania dokumentacji projektowej - odpowiada Tomasz Fulara, z-ca prezydenta Lublina.
W adresowanej do magistratu interpelacji Glijer chce dowiedzieć się czy projekt Granatowej sięga również do terenu tymczasowego parkingu przy szkole przy ul. Berylowej.
- Został on zlokalizowany w pasie terenu przewidzianym pod budowę drogi. Ponadto w tym samym miejscu, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zakłada włączenie dwóch dróg gminnych tj. od strony północnej ul. Jaspisowej, a od strony południowej drogi oznaczonej jako KDL (droga lokalna - dop. red.) - wskazuje Fulara.
Jak tłumaczy urzędnik, liczba miejsc parkingowych możliwa do zaprojektowania będzie uzależniona od przyjętych rozwiązań geometrycznych skrzyżowań wspomnianych dróg z ul. Granatową.
- Dożynki wojewódzkie 2024. Rolnicy z lubelskiego świętowali. Zobacz zdjęcia
- Wielkie święto siatkówki. Hala Globus wypełniła się po brzegi. Zdjęcia i wideo!
- Poznaliśmy Osobowości Roku z woj. lubelskiego. "Efekty zrobią hałas". Zdjęcia i wideo
- Targi książki i mediów "VIVELO". Tłumy miłośników literatury wypełniły Targi Lublin
- Cóż za pyszności! Stoiska pełne przysmaków na Europejskim Festiwalu Smaku
- "Spotkania w kulturze Słowian" przyciągnęły miłośników wierzeń słowiańskich