Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gratka dla fanów historii i zabytków. Najpiękniejsze lubelskie świątynie można podziwiać bez wychodzenia z domu

Piotr Nowak
Piotr Nowak
koscioly.diecezja.lublin.pl/zrzut ekranu
Dokładne zdjęcia ołtarzy, figur i obrazów znajdujących się w zabytkowych świątyniach można zobaczyć w internecie. - W czasie epidemii możemy wirtualnie zwiedzać te piękne obiekty - przyznaje ks. Adam Jaszcz.

Siedem zabytkowych świątyń z diecezji lubelskiej zostało przeniesionych do świata wirtualnego. Ostatnio trafiły tam kolejne obiekty. Jednym z nich jest kościół św. Mikołaja na Czwartku. Do najcenniejszych skarbów jednej z najstarszych świątyń w mieście należą relikwie świętego z Mirry. Obecną formę w stylu renesansu lubelskiego zawdzięcza XVII-wiecznej przebudowie.

W internecie można też podziwiać panoramiczne zdjęcia najstarszej parafii w diecezji lubelskiej. Wbrew pozorom nie znajduje się ona w Lublinie, ale w nadwiślańskim Piotrawinie. Pierwsze wzmianki o świątyni mieszczącej się na terenie obecnego sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika pochodzą sprzed blisko tysiąca lat.

- To imponująca gotycka świątynia, która nie posiada wpływów architektonicznych kolejnych epok. Oprócz wspaniałej świątyni można podziwiać kaplicę nagrobną rycerza, którego wg podania przywrócił do życia sam św. Stanisław - wyjaśnia ks. Adam Jaszcz, rzecznik kurii.

Trzecią budowlą przeniesioną do świata cyfrowego jest kościół pod wezwaniem Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą. Obiekt został wzniesiony razem z klasztorem dla zakonu bernardynów w XVIII wieku. W ostatnim stuleciu wielokrotnie płonął. Ostatnia odbudowa przywróciła mu barokowy styl. Teraz ten kościół, podobnie jak pozostałe sześć obiektów, można oglądać na dużych zdjęciach panoramicznych od środka i od zewnątrz.

- Gigapanorama lotnicza przedstawia fotografowany obiekt z wysokości. Obejmuje cały kompleks budowli sakralnej: kościół, budynki, bramy, furty, otaczający drzewostan, mury oraz wiele innych szczegółów, których często nie możemy zobaczyć przy okazji zwykłego zwiedzania - zastrzega ks. Jaszcz.

Od roku internauci mogli podziwiać wnętrza i otoczenie archikatedry lubelskiej, kościoła Przemienienia Pańskiego, który należy do zespołu Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w Lublinie oraz kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym. Niedawno na stronie www.koscioly.diecezja.lublin.pl pojawiły się trzy kolejne kościoły: św. Mikołaja, św. Stanisława i Bożego Ciała.

Projekt zrealizowała Archidiecezja Lubelska. Przedsięwzięcie współfinansowało go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski